Sanader je uhapšen danas nešto pre 16 časova, na osnovu međunarodne poternice, u blizini naplatnih kućica kod tunela na autoputu u pokrajini Salzburg.

Načelnik Uprave kriminalističke policije Hrvatske Vitomir Bijelić izjavio je večeras da ima informaciju da je bivši premijer Ivo Sanader iz Minhena trebalo da odleti u Vašington.

On je za RTL televiziju rekao da je Sanader bio prijavljen za let Minhen-Vašington, ali mu je taj plan propao, jer su američke vlasti odbile da mu daju vizu.

Prilikom hapšenja nije pružao otpor, a navodno je s njim u automobilu bio i njegov brat Miroslav, koji inače živi u austrijskom Insbruku.

Izručenje Hrvatskoj moglo bi potrajati nekoliko meseci, s obzirom da austrijsko pravosuđe ima najduži period izručivanja u celoj Evropskoj Uniji.

Hrvatska policija saopštila je da je dobila potvrdu o hapšenju Sanadera.

"Hrvatska policija dobila je telefonsko obaveštenje policije Republike Austrije da je, na osnovu međunarodne poternice, dr.sc. Ivo Sanader uhapšen danas (10.12.2010.) u 15,50 sati u salcburškom regionu. Očekujemo, u skladu sa uobičajenom procedurom, i pismeno obaveštenje koje ćemo dostaviti nadležnom sudu i Ministarstvu pravosuđa Republike Hrvatske radi pokretanja postupka izručenja. U ovom trenutku nemamo više pojedinosti o samom hapšenju", stoji u saopštenju.

Portparol Županijskog suda u Zagrebu Krešimir Devčić izjavio je da zahtev za izručenje mora da sadrži podatke kojima se potvrđuje Sanaderov identitet, odluke o pokretanju istrage i o određivanju jednomesečnog istražnog zatvora, nalog za raspisivanje poternice i popis odredaba zakona na kojima se temelje te sudske odluke.

On je dodao i da će Hrvatska u zahtevu za izručenje morati da dokaže da se ne radi o vojnom ili političkom progonu, na što se osobe uhapšene u stranoj zemlji najčešće pozivaju kako bi izbegle izručenje.

Pojedini mediji spekulišu da bi Sanader mogao da tvrdi da je žrtva političkog progona budući da je to već nekoliko puta izjavljivao, ali i da bi, ako ima austrijsko državljanstvo, to onemogućilo njegovo izručenje.

Javnost u Hrvatskoj je očekivala Sanadera danas na graničnom prelazu Bregana, gde su se okupili brojni novinari, javio je "Jutarnji list".

Tu se našao i advokatski trojac u sastavu Željko Gulišija, Ivan Lovrić i jedan od Lovrićevih partnera, koji je prešao granicu, ušao u Sloveniju i krenuo da se, navodno, nađe sa svojim klijentom - dr. Ivom Sanaderom.

Bivši hrvatski premijer preko advokata poručio je jutros javnosti da će se za tri četiri dana vratiti u Hrvatsku "ako ga eventualno neko traži".

Zagrebački advokat Mate Matić izjavio je sinoć da mu se bivši premijer Hrvatske Ivo Sanader javio i poručio da nije u bekstvu, već da će se za tri-četiri dana vratiti u Hrvatsku.

Advokat je rekao novinarima da mu je bivši premijer rekao da je na ranije dogovorenom putovanju i zamolio ga da se u njegovo ime "javi institucijama koje za njim možda tragaju".

Istražni sudija Županijskog suda u Zagrebu Krešimir Devčić odredio je u četvrtak uveče Sanaderu jednomesečni pritvor zbog opasnosti od bekstva i uticaja na svedoke, a Tužilaštvo je tražilo od policije hapšenje Sanadera.

Portparol policije Krunoslav Borovec rekao je u četvrtak uveče da je pisanje međunarodne poternice "pri kraju".

Mediji ceo dan spekulišu gde bi se bivši premijer mogao nalaziti: jedni su navodili da je otputovao za London, drugi da iz Londona kreće za SAD, a neki da je on i dalje u Sloveniji.

Načelnik Uprave kriminalističke policije Vitomir Bijelić rekao je za Hrvatsku radioteleviziju da je od slovenačke policije stigla informacija da Sanader u četvrtak nije bio putnik ni jedne avio-linije iz Slovenije prema inostranstvu.

Samo nekoliko sati pošto je Tužilaštvo od Sabora tražilo ukidanje poslaničkog imuniteta Sanaderu, bivši premijer je pre podne napustio Hrvatsku i ušao u Sloveniju. Sabor mu je imunitet skinuo popodne.

Sanader je osumnjičen za udruživanje za vršenje krivičnog dela i zloupotrebu položaja i ovlašćenja.

Još se zvanično ne zna u kojim je slučajevima Sanader osumnjičen, a mediji nagađaju da se radi o izvlačenju novca iz državnih firmi i ministarstava preko marketinške agencija Fimi-medija, i za nezakonito poslovanja Hrvatske elektroprivrede s privatnom firmom Dioki.

Ovo je prvi put u Hrvatskoj da se traži krivično gonjenje jednog bivšeg premijera.

I "Vikiliks" ima štošta o Ivi

Glavni državni tužilac Hrvatske Mladen Bajić rekao je u januaru ove godine američkim diplomatama u Zagrebu da se protiv bivšeg premijera Iva Sanadera vodi istraga u nekoliko slučajeva korupcije, naglašeno je u depešema "Vikiliksa", prenosi današnji "Večernji list".

"Tužioci sprovode istragu protiv bivšeg premijera koja bi najmanje u jednom slučaju mogla rezultirati optužnicom, a otkrivaju i dokaze u nekoliko drugih slučajeva u koje je Sanader takođe umešan", izvestio je Bajić američku ambasadu u Zagrebu, pokazuju dokumenti Vikilisa koje je objavio "Gardijan".

Slučaj za koji su tužioci najviše zainteresovani bilo je ilegalno posredovanje između njegovih prijatelja i austrijske "Hipo alpe adria banke", pa je tako, prema tom dokumentu, Sanader dogovorio zajam od četiri miliona nemačkih maraka svom komšiji Miroslavu Kutli tokom devedesetih, a ovaj je za uzvrtat primo 800.000 nemačkih maraka, rekao je Bajić američkim zvaničnicima.

Bajić je Amerikancima takođe rekao da su sve državne kompanije prožete korupcijom i da su sve pod istragom.

"Gardijan" je naveo da se iz dokumenata koje je "Vikiliks" učinio dostupnim, stiče slika Hrvatske kao zemlje prožete korupcijom, ali se, takođe, odaje priznanje kampanji borbe pritiv korupcije koju je preduzela sadašnja vlada Jadranke Kosor.

U izveštajima iz februara američke diplomate pišu kako tužioci smatraju da bivši potpredsednik vlade Damir Polančec neke akcije sigurno nije mogao preduzimati sam i bez znanja Sanadera.

U drugom dokumentu iz oktobra prošle godine navodi se da je sadašnji predsednik Hrvatske privredne komore Nadan Vidošević rekao američkom ambasadoru kako Sanader pokušava da natera vladu da prekine istrage vezane za korupciju.

"Gardijan" je objavio i dokumente u kojima se vidi da su SAD bile ljute zbog odnosa Velike Britanije prema Hrvatskoj početkom ove godine, odnosno protivljenja te zemlje da odblokira pregovore Hrvatske i EU.

Britanski ambasador u Zagrebu Dejvid Blant priklonio se stavu SAD, pa je ohrabrio Stejt department da "pritisne" britanski Forin ofis ne bi li došlo do zaokreta.

Blant je pojasnio da neki ključni zvaničnici u Londonu Hrvatsku još uvek poistovećuju sa nacionalističkom Hrvatskom iz Tuđmaneove ere, pokazuju dokumenti "Vikiliksa", piše "Večernji list".

(agencije/MONDO)