U Izveštaju se kosovski premijer Hašim Tači optužuje da je šef albanske mafijaške grupe odgovorne za krijumčarenje oružja, droge i ljudskih organa širom Istočne Evrope.

Komitet je dvotrećinskom većinom usvojio nacrt izveštaj i predlog rezolucije.

Na sastanku, koji je vođen iza zatvorenih vrata, bilo je pokušaja da se razmatranje izveštaja odloži za januar, ali je ozbiljnost teme i neophodnost da se podstakne što hitnije pokretanje istraga o ovim pitanjima doprinelo da Komitet podrži izveštaj i rezoluciju.

Kako je u izjavi za Tanjug rekla članica delegacije Srbije pri PŠE Nataša Vučković, predlog rezolucije će biti tačka dnevnog reda januarskog zasedanja Skupštine.

To je, kako je rekla, izuzetno važno jer govori o odnosu Komiteta i Parlamentarne skupštine prema ovom pitanju.

Takođe, svi poslanici PSSE imaju pravo da ulažu amandmane na ovu rezoluciju.

Rezolucija, ukoliko je PSSE usvoji bez većih izmena, predstavljala bi prvi međunarodni pravni dokument u kojem bi bilo navedneo da je Oslobodilačka vojska Kosova teroristička organizacija koja se bavila trgovinom ljudskim organima.

"Na raspravi koja je vođena u Komitetu većina učesnika je govorila o tome da se radi zaista o činjenicama koje su frapantne, o najmračnijoj slici o dešavanjima na prostoru bivše Jugoslavije, konkretno na Kosovu i u severnoj Albaniji", rekla je Vučković.

Svi su govorili i o neophodnosti da se sve ono što se kao indicija i kao elementi dokaza navodi u izveštaju Dika Martija bude predmet ozbiljnih istraga međunarodnih istražnih organizacija koje su za to nadležne, istakla je ona.

"Delegacija Srbije je u debati pozdravila hrabrost izvestioca Dika Martija da pokrene ovu temu, odnosno da otvori sva ova pitanja koja su i, po njegovim rečima, već dugi niz godina pokrivena i zidom ćutanja i velom tajne", navela je Vučković.

Prema njenim rečima, delegacija je pozdravila njegov stav da svi koji su počinili zločine moraju biti privedeni pravdi.

"Naglasili smo da Srbija ima takav stav, da smatra da je neophodno da se utvrdi istina kako zbog žrtava, kako zbog nestalih lica, tako i zbog njihovih porodica, ali i šire -zbog potrebe da se o svim zločinima otkrije istina, da se počinioci privedu pravdi i da se na toj osnovi počne izgradnja poverenja, pomirenja i stvaranja jedne bolje atmosfere u regionu", poručila je Vučković.

Na pitanje da li je tokom rasprave ukazano koje bi to konkretne institucije trebalo da se pozabave navodima iz Martijevog izveštaja, ona je rekla:

"Sama rezolucija je usmerena na nekoliko subjekata. Pre svega jedan deo zaključaka i preporuka tiče se Evropske unije, drugi neposredno Euleksa. Treći se tiče vlasti u Albaniji, a jedan deo Srbije i kosovskih privremenih organa. Dakle i svih članica Saveta Evrope".

Svim tim subjektima su upućene specijalne pojedinačne preporuke šta treba da urade i koji su zahtevi koje one treba da ispune, dodala je ona.

Haški tribunal je spreman na svaku saradnju ako se to od nas bude tražilo, rečeno je danas Tanjugu u Tužilaštvu Haškog suda.

Izveštaj Dika Martije izazvao je niz reakcija u SAD i Evropi.

Istovremeno, Hašim Tači planira da tuži Dika Martija. Tači je kontaktirao pravnike kako bi poneo tužbu protiv Martija, javila je iz Prištine američka agencija AP pozivajući se na jednog visokog kosovskog zvaničnika koji je želeo da ostane anoniman zbog osetljivosti ovog pitanja.

(agencije/MONDO)