Zgrada u kojoj se nalazi policijska stanica u Kefu, na severozapadu Tunisa, zapaljena je, izjavio je danas jedan predstavnik sindikata i naveo da je vojska raspoređena u tom gradu posle nekoliko napada lokalnih bandi.

"Panika je u gradu. Zgrada u kojoj je policijska stanica sada je u plamenu", rekao je predstavnik sindikata Rauf Hadauji.

"Nekoliko policijskih vozila je zapaljeno. Plamen preti da ugrozi obližnje zgrade", dodao je on i naveo da je vojska raspoređena po gradu.

Situacija je jutros bila mirna ali zategnuta u Kefu, gde je juče došlo do sukoba policije i demonstranata. Poginule su četiri osobe i 15 je povređeno.

Demonstranti u Kefu traže odlazak tamošnjeg načelnika policije Kaleda Gazuanija, kojeg optužuju za zloupotrebu položaja.

Demonstranti su juče zapalili policijsku stanicu, upali u lokalno sedište bivše vladajuće stranke, kao i u kuću Gazuanija.

Gazuani je tokom noći uhapšen i prebačen u glavni grad, pošto je ošamario jednog demonstranta i potom pucao u demonstrante.

Jedan Tunižanin je prošle noći preminuo u mestu Kebili na jugu zemlje, pošto je pogođen suzavcem u glavu za vreme sukoba policije i demonstranta.

Prema navodima agencije TAP, grupa mladih je pokušala da napadne i zapali lokalnu policijsku stanicu i dodaje da se intervencija policije završila "smrću mladića koji je dobio granatu suzavca posred glave". Nekoliko osoba je povređeno u tom sukobu.

Vlada Tunisa je od subote u ponoć, tri nedelje po bekstvu šefa države Bena Alija, skratila policijski čas, smatrajući da je stanje bezbednosti bolje.

Vlasti su skratile policijski čas za dva sata, tako da sada traje od ponoći do 4.00.



A u Alžiru jedan mladić bez posla, pokušao je danas da se zapali tokom protesta nezaposlenih ispred Ministarstva za rad.

"Jedan mladi nezaposleni se poprskao benzinom i pokušao je da se zapali, ali su demonstranti uspeli da ga spreče", izjavio je Amin Menadi, član i jedan od osnivača alžirske organizacije "Kolektiv za nezavisne mlade". Ta organizacija je osnovana preko društvene mreže Facebook.

Oko 150 nezaposlenih okupilo se jutros ispred Ministarstva kako bi podneli svoju platformu sa zahtevima, rekao je Menadi i dodao da se u zahtevu osuđuje praksa nekih privatnih i javnih preduzeća koje zapošljavaju ljude "na crno" s malim platama.

Od početka januara kada su počeli protesti u Alžiru zbog visokih cena i velike stope nezaposlenosti, pet osoba je poginulo i više od 800 je povređeno.

Od tada je najmanje devet osoba pokušalo da se spali, među kojima je troje umrlo. U Tunisu je 17. decembra jedan Tunižan sebe spalio, što je izazvalo proteste i odlazak s vlasti predsednika Zina el Abidina
Ben Alija.

I širom Iraka danas su demonstranti marširali ulicama i sukobili se sa policijom zahtevajući od vlade bolji sistem usluga i sigurnost radnog mesta.

Prema procenama vlasti nekoliko hiljada ljudi protestovalo je u Bagdadu, Basri, Ramadi i drugim gradovima.

Oni su iskoristili primer skorašnjih demonstrancija na Bliskom Istoku i izneli svoje nezadovoljstvo ograničenim snabdevanjem strujom, lošim kvalitetom vode i kanalizacijom kao i mogućim otpuštanjem drzavnih službenika.

"Naša deca su bolesna zbog problema sa kanalizacijom i nagomilanim smećem" rekao je jedan od protestana agenciji AP.

U Basri oko 1,500 demonstranata sukobilo se sa policijom koja je postavljena ispred državnih institucija.

Iako protesti u Iraku nisu po masovnosti i intezitetu bliski onima u Tunisu i Egiptu, oni su ipak zabrinuli vladu.

Premijer Nuri sl Maliki ove nedelje objavio je da se neće kandidovati za treći mandat i da će vratiti polovinu svojih primanja.

Na konferenciji za štampu održanoj u subotu, on je najavio da neće biti primenjena sila protiv demonstranata navodeći da "treba da posmatramo one koji protestuju na civilizovan način i pokažemo razumevanje za njihove zahteve".

(agencije/MONDO)