Uporedo su stotine demonstranata pokušale da spreče poslanike da donesu tu odluku, javlja agencija AP.

Odluka u Donjem domu Skupštine, koju u sredu treba da prihvati i Gornji dom, doneta je sa 177 glasova za i 16 protiv. To je bilo prvo zasedanje Skupštine od izbijanja krize polovinom januara.

Agencija AFP prenosi da bi privremeni predsednik, ukoliko to prihvati i Gornji dom, mogao da dekretom proglasi opštu amnestiju, da ratifikuje međunarodne sporazume o pravima čoveka i političkih stranaka, kao i da reformiše zakon o izborima.

Tinis se priprema za predsedničke izbore koji se očekuju kroz pola godine. Bivši predsednik Zin El Abedin Ben Ali je 14. januara, posle masovnih demonstracija protiv njegove vlasti, pobegao u inostranstvo.

Demonstranti smatraju da Skupština u kojoj je većina iz stranke bivšeg šefa države, nema legitimitet i zahtevaju novu, ustavotvornu skupštinu.

Dok kriza i dalje tinja uz sporadične ulične sukobe nakon krvoprolića u Kefu, a zemlja još ne živi normalno, premijer Mohamed Ghanuči je danas zatražio međunarodnu finansijsku pomoć zbog gubitka privredne aktivnosti koji je procenio na pet do osam milijardi dolara.

(Beta)