Predstavnici privremenog Nacionalnog saveta Libije insistiraju da se Gadafiju sudi i kažu da o tome ne žele ni sa kim da se pogađaju.

Moamer el Gadafi mora da ode iz Libije, ali nije jasno gde. To ga, međutim, neće amnestirati od krivične odgovornosti za navodne zločine koje je već počinio nad civilima u svojoj zemlji.

"Nijedna zemlja još nije ponudila da Gadafiju da azil", potvrđeno je na jučerašnjem skupu ministara spoljnih poslova 40 zemalja Evrope, Afrike, Blskog istoka i Amerike u Londonu. Svetski čelnici su, međutim, jedinstveni u tome da on mora da napusti Libiju.

Kada su novinari upitali šefa italijanske diplomatije Franka Fratinija da li odlazak iz Libije znači da će međunarodna zajednica Gadafiju garantovati imunitet od sudskog gonjenja ministar je bio jasan: "Ne možemo i ne želimo to da kažemo jer bi to značilo kršenje Rimskog statuta na osnovu koga je osnovan Međunarodni krivični sud u Hagu".

"Njemu mora da se sudi za zločine protiv libijskog naroda. O tome ne može da se pregovara", rekao je Šamsidin Abdulmolah, predstavnik Prelaznog nacionalnog saveta.

On je istakao da pobunjenici neće pristati ni na kakav kompromis kada je reč o suđenju Gadafiju, njegovim sinovima i pomoćnicima.

Glavni tužilac Međunarodnog krivičnog suda (MKS) u Hagu Luis Moreno Okampo, pravnik iz Argentine, najavio je da će uskoro raspisati poternicu za hapšenje Gadafija zbog počinjenih zločina protiv čovečnosti.

Njegova se krivica već konkretizuje i već se istražuje sedam slučajeva u kojima su bezbednosne snage navodno ubile nenaoružane civile u prvih 12 dana ustanka pobunjenika.

Pod istragom su, kako se kaže u MKS, Gadafi, trojica njegovih sinova i nekoliko bliskih saradnika .

"Sledeći korak za nas je da zatražimo naloge za hapšenje i to je ono što planiramo da uradimo u narednih nekoliko sedmica", rekao je novinarima Okampo.

Upitan da li će zatražiti hapšenje Gadafija, glavni tužilac MKS je odgovorio da će Sud "slediti dokaze".

Istraga protiv Gadafija otvorena je na osnovu odluke Saveta bezbednosti UN.

Posle jasnog stava najmoćnijeg tela UN, libijskog lidera neće spasti od suđenja ni to što njegova zemlja nije prihvatila Rimski statut na osnovu koga je 2002. godine osnovan stalni Međunarodni krivični sud čije je sedište u Hagu.

To je prvi najavio šef britanske diplomatije Vilijam Hejg, samo nekoliko dana posle izbijanja nemira.

"Gde će on da emigrira to me ne interesuje... Ali on mora da odgovara pred MKS", rekao je on.

Ipak, dobre vesti za Gadifija stižu iz Ugande, koja bi ga prihvatila ukoliko on zatraži azil, javila je danas televizija Al Arabija.

Ta TV stanica nije iznela nijedan drugi detalj oko ponude Ugande, prenosi Rojters.

(Tanjug)