Na probnom testu, koji su osmaci radili pre dva dana, nisu uočeni veći nedostaci niti nelogičnosti, rekao je Tanjugu pomoćnik ministra prosvete i nauke Zoran Kostić i naveo da je testiranje proteklo u najboljem redu.

Prema njegovim rečima, važnije od samih rezultata je to što su đaci "osetili atmosferu" ispita, shvatili da ne mogu da prepisuju, "razbili" su tremu.

"U suštini, najviše su zadovoljni oni koji su do sada redovno učili i pripremali se", rekao je Kostić.

“U školama u kojima su testovi već pregledani, pokazalo se da su đaci bolje uradili test iz srpskog, nijedan đak nije imao nula poena, a bilo je đaka i sa maksimalnih 20 bodova", rekao je Kostić i naveo da je odziv učenika bio odličan, iako testiranje nije obavezno.

Oko 99 odsto đaka osmog razreda radilo je testove, odnosno samo u 65 škola u Srbiji, od 1246, ispit nije obavljen, jer su đaci bili na ekskurziji, ili su imali ranije zakazanu radnu subotu, rekao je pomoćnik ministra, prenoseći utisak đaka da testovi nisu bili teški.

Đaci koji nisu radili probno testiranje, imaće novu priliku da pokažu znanje u subotu, 21. maja, a sam završni ispit zakazan je za 23. i 24. jun.

Ove školske godine prvi put se umesto kvalifikacionih ispita za upis u srednje škole polaže završni ispit na kraju osmog razreda, mala matura. Ona će se bodovati za upis u srednje škole, a ove godine neće se mnogo razlikovati od dosadašnjih kvalifikacionih ispita.

Polagaće se testovi iz srpskog, odnosno maternjeg jezika i matematike.

Predviđeno je da ove školske godine na testovima iz srpskog jezika i matematike osmaci imaju 50 odsto potpuno poznatih zadataka, 25 odsto delimično poznatih i 25 odsto nepoznatih zadataka.

Iz godine u godinu povećavaće se broj nepoznatih zadataka.

(agencije/MONDO)