RTS je jutros prikazala snimak policijskih vozila koja su nešto posle šest časova, napustila Specijalni sud u Beogradu.

Mladić je posle posete groblju, koja je, prema rečima zamenika tužioca Specijalnog suda Bruna Vekarića, a cela je akcija navodno trajala oko dvadeset minuta, vraćen u pritvorsku jedinicu Suda i sve vreme je bio pod nadzorom lekara.

Vekarić objašnjava da je Mladiću još tokom prvog saslušanja, neposredno posle hapšenja, obećano da će moći da poseti ćerkin grob, ali zbog bezbednosnog rizika detalji o tome nisu saopštavani.

Mladićeva ćerka tragično je nastradala 1994. godine, a on je prvog dana posle hapšenja izrazio želju da poseti njen grob.



Zamenik tužioca za ratne ratne zločine Bruno Vekarić izjavio je danas da se tačno vreme izručenje Ratka Mladića neće saopštavati iz bezbednosnih razloga.

On je napomenuo da će se to dogoditi narednih dana pošto se steknu uslovi za njegovo izručnje Hagu, a po pravosnažnosti rešenja o ispunjenosti uslova za izručenje Haškom tribunalu.

Vekarić je u izjavi precizirao da će rešenje postati pravosnažno posle odluke krivičnog vanpretresnog veća o žalbi Mladićeve odbrane koja se danas očekuje da stigne u sud.

Vekarić je potvrdio da Mladić treba da svedoči u brojnim istragama.

Istražnom sudiji Odeljenja za ratne zločine stigla su tri zahteva kojim se traži njeogovo odobrenje da saslušaju haškog optuženika Ratka Mladića kao svedoka dok čeka na izručenje u Hag u pritvorskoj jedinici Specijalnog suda u Beogradu, rečeno je juče Tanjugu u tom sudu.

Prvo osnovno tužilastvo u Beogradu tražilo je da se Mladić sasluša kao svedok u postupku koji se vodi protiv njegove žene Bosiljke Mladić zbog nezakonitog držanja oružja, pošto je na suđenju tvrdila da oružje pripada njemu i da joj je suprug njoj i deci pre odlaska u ilegalu zabranio da prilaze oramaru u kom je stajalo oružje.

Oružje je pronađeno 4. decembra 2008. godine u ormanu tokom trećeg pretresa njihove kuće na Banovom Brdu u Beogradu.

Policija i službe bezbednosti pronašle su tada jednu lovačku pušku, automat "hekler i koh" i četiri pištolja "zastava" sa više desetina metaka.

Pravni zastupnici porodica dvojice ubijenih gardista Dragana Jakovljevića i Dražena Milovanovića, iz advokatske kancelarije Batić predali su istražnom sudiji zahtev za saslušanje Ratka Mladića na okolnosti njihovog ubistva u kasarni na Topčireru 2004. godine.

Istragu za ubistvo gardista vodi Viši sud u Beogradu, a advokati, kako kažu, žele da im Mladića pomogne u otkrivanju istine o tome kako su gardisti stradali u najbezbednijem vojnom objektu na balkanu.

Od Mladića žele da im kaže da li se u vreme zločina u kasarni skrivao on ili neki drugi haški optuženik, pošto se u javnosti spekulisalo da su dvojica gardista životom platili slučajno otkrivenu, dobro čuvanu tajnu o skrivanju Mladića u vojnom objektu Karaš na Topčideru, ali je njihovo ubistvo i pored više istraga različitih istražnih timova, ostalo nerasvetljeno.

I Tužilaštvo za ratne zločine tražilo je da se Mladić sasluša kao svedok u istragama koje vodi povodom zločina nad Srbima tokom rata u BIH.

Međutim, saslušanje koje je bilo zakazano za danas odloženo je jer se Mladić nije osećao dobro.

Ukoliko ne uspeju da ga salsušaju u Beogradu pre njegovog izručenja Haškom tribunalu, tužilaštvo će to učiniti u Hagu, odnosno u pritvorskoj jedinici u Ševeningenu.

Mladić bi trebalo da kao svedok bude saslušan u istragama koje se vode o zločinima nad srpskim življem u BiH kojima je rukovodio, kako se sumnja Naser Orić, kao i o zločinima koji su prethodili zlocicnima nad muslimanima u Srebrenici.

Ratko Mladić u Beogradu čaka na prebacivanje u Haški tribunal, pošto je Sud ranije konstatovao da su ispunjeni uslovi za njegov transfer, a u toku je žalbeni postupak.

Mladić je uhapšen u četvrtak, 26. maja, u kući njegovog rođaka Branka, u selu Lazarevu kod Zrenjanina. Aktuelnom optužnicom haškog Tužilaštva, Mladiću se u 11 tačaka na teret stavljaju genocid, zločini protiv čovečnosti nad nesrbima i kršenja zakona i običaja rata tokom sukoba u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.

(MONDO/Tanjug)