Bivše komandanta Vojske Republike Srpske generala Mladića su prethodno vlasti Srbije specijalnim avionom transportovale u Roterdam i izručile ga zvaničnicima Tribunala.

Oko 21.25 dva helikoptera doletela su do pritvora u Sheveningenu.

Jedan se spustio unutar pritvorskog kruga, dok je drugi napravio krug i odleteo. Istovremeno, u krug pritvora ušlo je i nekoliko kombija.

Nije bilo moguće utvrditi da li je Mladić u pritvor prebačen kombijima ili helikopterom.



O krivici po tačkama optužnice, Mladić će se izjasniti u prvom pojavljivanju pred sudijom, kako predviđaju pravila Tribunala, u roku od 48 sati po dolasku u sudski pritvor.

U međuvremenu, Mladić će, kao i drugi pritvorenici, biti podvrgnut lekarskim pregledima.

Prvi dan u pritvoru, Mladić će provesti odvojen od ostalih optuženih, a zatim će im se pridružiti u jednom od tri odvojena pritvorska krila.

U svakom krilu je trenutno po 12 pritvorenih.

Da se izjasni o krivici, Mladića će pozvati jedan od trojice sudija iz pretresnog veća koje bi trebalo da mu sudi.

To su Alfons Ori iz Holandije, Kristof Flige iz Nemačke i Bakone Moloto iz Južne Afrike.

Budući da do prvog pojavljivanja neće imati branioca, Tribunal će Mladiću samo za izjašnjavaje o krivici postaviti branioca po službenoj dužnosti.

Taj advokat bi trebalo da Mladića poseti u pritvoru uoči prvog pojavljivanja i sa njim porazgovara o optužnici.

Glavni tužilac Serž Bramerc izjavio je za Betu da neće pokušati da se sa Mladićem sastane po dolasku optuženog u pritvor.

Bramercova prethodnica Karla Del Ponte imala je običaj da optuženima ponudi susret i razgovor tokom njihovih prvih sati u sudskom pritvoru, ali je većina to odbijala.

Izmenjenom optužnicom, Mladiću se na teret u 11 tačaka stavljaju genocid, zločini protiv čovečnosti nad nesrbima i kršenja zakona i običaja rata tokom sukoba u BiH 1992-95.

Specijalni avion Vlade Srbije Falkon 50 sa Mladićem sleteo je večeras oko 19.44 na aerodrom Hag u Roterdamu.

Kamere svetskih TV mreža pratle su sletanje aviona, ali nisu uspeli da snime izlazak Mladića jer je "falkon" povučen u hangar čija su vrata zatovorena.

Izručenje Ratka Mladića direktno prenose BBC, CNN, Televizija Sky News, Al Jazeera.

Ministarka pravde Srbije Snežana Malović je saopštila danas nešto posle 17 časova da je u toku postupak izručenja Ratka Mladića Haškom tribunalu, jer je na osnovu ustavnih i zakonskih ovlašćenja potpisala rešenje o tome.

"Srbija je izručenjem ispunila svoju međunarodnu i moralnu obavezu, a predajom Mladića rad na tom predmetu nije završen", rekla je Malović na konferenciji za novinare.

Fotogaleriju izručenja Mladića možete pogledati OVDE.



Operacija izručenja Mladića počela je danas nešto pre 16 časova kada je kolona blindiranih vozila stigla pred Specijalni sud u Ustaničkoj ulici u Beogradu.

Odmah je blokiran saobraćaj u toj Ulici i na autoputu Beograd-Novi Sad sve do aerodroma "Nikola Tesla" u Surčinu.

Druga kolona policijskih džipova koja je otišla iz Specijalnog suda gde je u pritvoru haški optuženik Ratko Mladić stigla je danas u 17.20 na beogradski aerodrom "Nikola Tesla".

Ta kolona koji čini više džipova, među kojima je i beli blindirani džip, napustila je dvorište specijalnog suda u 17.05, nekoliko minuta nakon što je na aerodrom stigla prva kolona džipova koja je zgradu suda napustila u 16.40.

Nakon što je druga kolona policijskih džipova napustila Specijalni sud saobraćaj je odblokiran u Ustaničkoj ulici, a policija i Žandarmerija su počeli da se razilaze.



Takođe je odblokiran saobraćaj na autoputu od Dušanovca do aerodoroma.

Iz zgrade Specijalnog suda su oko 17.15 izašli Mladićev sin Darko i profesorka u penziji Smilja Avramov. Mladića su danas posetile i njegova supruga, sestra i snaja.

Na aerodromu je agenciji Beta rečeno da nema posebnih mera bezbednosti i da se saobraćaj odvija normalno.

Sud je danas odbio žalbu na odluku da su ispunjeni uslovi za izručenje bivšeg vojnog komandanta bosanskih Srba Haškom tribunalu za ratne zločine.

Iz suda je u 16.36 izašla prva kolona vozila koja je preko izlaza na autoput na Konjarniku stigla na aerodrom nešto pre 17 časova.

Iz dvorišta zgrade Specijalnog suda u 17.05 izašla je druga kolona policijskih vozila sa upaljenim rotacionim svetlima i sirenama i uputila se prema Autokomandi.

Rešenje o odbijanju žalbe je dostavljeno ministarstvu pravde Srbije, koje je donelo konačnu reč, odnosno nalog za izručenje Ratka Mladića Haškom tribunalu za ratne zločine.

Odbijanjem žalbe nije uvažen nov lekarski nalaz koji je njegov advokat danas predstavio kao nešto što bi "bitno moglo da izmeni celokupnu situaciju". Advokat Šaljić, nakon razgovora sa istražnim sudijom u Specijalnom sudu u obraćanju novinarima, nije precizirao o kakvom nalazu je reč, ali je rekao da se odnosi na period od pre dve godine i da je njime utvrđeno teško Mladićevo oboljenje.

Advokat Šaljić je, odgovarajući na pitanje novinara, rekao da nije dobio odgovor na zahtev o formiranju nezavisne komisije koja će utvrditi u kakvom se zdravstvenom stanju nalazi Mladić, kao i da žalba koja je juče prosledio još nije stigla u Specijalni sud.

Tema razgovora sa istražnim sudijom su, prema Šaljićevim rečima, bili i zahtevi za saslušanje Mladića u svojstvu svedoka.

On je dodao da se složio sa zahtevom da Mladić bude svedok u postupku protiv njegove supruge, ali da nije dao odobrenje za druga dva, jer, kako je naveo, Mladić nije u stanju da izdrži ta ispitivanja.

Kako je naknadno javio RTS, Mladić je dao izjavu o oružju koje je nađeno premetačinom stana i za čije posedovanje se tereti njegova supruga. Potvrdio je navode Bosiljke Mladić da je oružje njegovo i da ukućani nisu znali šta se nalazi u njegovom ormaru.

Šaljić je podsetio da se jedan zahtev odnosi na to da Mladić svedoči o zločinima protiv Srba u Bosni, a drugi zahtev se odnosi na svedočenje o okolnostima pogibije dvojice gardista u kasarni na Topčideru 2004. godine.

On je rekao da se razgovaralo i o pravnom zastupniku Mladića pred haškim tribunalom, ali da odluka još nije doneta.

Šaljić je objasnio da to treba da bude čovek koji će poznavati proceduru u Haškom tribunalu, ali i u koga će Mladić imati poverenja.

On je rekao da ga je istražni sudija obavestio da je Mladić posetio grob svoje ćerke i da je zadovoljan zbog toga.

"Mladić nije nesposoban za suđenje i njegovo zdravstveno stanje ne zahteva hospitalizaciju", što procenjuju lekari, rekao je Bruno Vekarić, dodajući da je i sam stekao utisak u petak da je bivši ratni komandant bosanskih Srba potpuno priseban.

Vekarić je za RTV B92 istakao da je Mladić normalno komunicirao i trezveno rezonovao, kao i da je stalno pod nadzorom lekara, a prema njegovim rečima, strategija odbrane je da insistira na lošem zdravstvenom stanju Mladića.

Vekarić je rekao da je na saslušanju Mladić prvog dana bio agresivan i pitao ko je koje nacionalnosti i rekao da ne mrzi nijednog ni Muslimana, ni Hrvata i da nije ubica, a da onaj ko je ubio i treba da odgovara.

"On očigledno ne doživljava sebe kao osumnjičenog za tako strašan zločin sa više hiljada žrtava", ali i nesprečavanje tog dela, pošto je bio komandant tih formacija predstavlja teško krivično delo, rekao je Vekarić.

Mladić je spominjao i mnoge poznate političare iz onog vremena na specifičan način, rekao je da ne mrzi nikoga, da svi koji su odgovorni za ratne zločine treba da odgovoraju i ogradio se rečima "vi ste glasali za Miloševića, nisam ja, ko vam je kriv".

Vekarić je rekao da ga je Mladić napadao da je iz CIA, ali da se posle sledećeg dana čak izvinuo i rekao da je "išao đonom" i da mu je zbog toga žao, kao i da ga je Mladić pitao koje je nacionalnosti, na šta je Vekarić njega pitao koje je on nacionalnosti.

Prijatelji Ratka Mladića, Ljiljana Bulatović i general Mićo Grubor, rekli su danas novinarima ispred Specijalnog suda u Beogradu da nisu uspeli da vide Mladića iako su imali zakazanu posetu, kao da ga nisu videli ni njegov sin i Smilja Avramov.

Autorka knjige o Mladiću "Raport generalu" Ljiljana Bulatović i general Mićo Grubor rekli su da su Mladića danas posetili samo njegova supruga, sestra i snaha.

General Grubor je plačnim glasom izjavio da 15 godina nije video svog ratnog druga i kritikovao ministra unutrašnjih poslova Ivicu Dačića jer je "na prevaru izručio generala Mladića pre nego što je poseta realizovana".

"Tvrdim da Mladić nije ubio ni jedno dete, ni jednu majku i da nije genocidan čovek", rekao je Grubor.

Ljiljana Bulatović poručila je novinarima da se ne naslađuju tuđom nesrećom već da objektivno izveštavaju o čitavom slučaju.

"I ja sam bila novinar i apelujem na kolege da istraže šta se zapravo desilo u Srebrenici a ne da samo ponavljaju navode iz optužnice", rekla je Bulatovićeva.

(MONDO/agencije)