U danas objavljenom izveštaju Saveta o privatizaciji Novosti, navedeno je da su "državne institucije u poslednjih deset godina donosile nezakonite odluke na štetu države, a u korist interesne grupe koja je 2000. godine uzurpirala preduzeće, i tajkuna sa kojima je ta grupa dogovorila preuzimanje većinskog paketa akcija".

"Više od godinu dana Savet je prikupljao i analizirao dokumentaciju o privatizaciji Novosti iz koje se jasno vidi da je kompanija 2000. godine bila u društvenom vlasništvu, a da je 2006. godine privatizovana na nezakonit način, dogovorom direktora kompanije Manojla Vukotića i biznismena Milana Beka", rekla je na konferenciji za novinare predsednica Saveta Verića Barać.



Ona je istakla da je u nezakonitostima u slučaju prodaje Novosti učestvovao i Predrag Bubalo, koji je bio ministar za privredu u vreme kad je Beko preko povezanih firmi na berzi kupio oko 62 odsto akcija Novosti.

Bubalo, prema rečima Baraćeve, nije sproveo zaključak Vlade Srbije o reviziji vlasničke strukture u Novostima.

Izbegavajući reviziju procene vlasništva u Novostima, kako je utvdio Savet, Bubalo je omogućio da "vlasnicka stuktura te kompanije ostane kao što je 2002. godine upisana u sudski registar, a da se zatim većinski paket akcija u vlasništvu malih akcionara, stečenih uzurpacijom državne svojine, proda preko Beogradske berze of-šor firmama iza kojih stoji Milan Beko".

Barać je istakla da Komisiju za hartije od vrednosti nije proverala podatake o imovinskim odnosima u Novostima, a sporno je, prema njenim rečima, bilo to što u berzanskom prospektu nije bilo navedeno da je država uknjižena kao vlasnik zgrade od 27.000 kvadrata koju koriste Novosti.



"Komisija nije dostavila dokumentaciju o prodaji Novosti koju je od nje tražio Savet", rekla je Barać.

Savet će, kako je dodala, izveštaj o privatizaciji Novosti
dostaviti redovnom tužilaštvu i tužilaštvu za organizovani kriminal i očekuje da se ubrzo taj slučaj u potpunosti rasvetli.

"Ako tužilaštvo slučaj Novosti ne bude videlo kao organizovani kriminal onda nikuda nećemo stići u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, za koju se zalažu državni zvaničnici", rekla je Barać.

Član Saveta za borbu protiv korupcije Milić Milovanović je istakao da ni jedna vlada do sada nije pokretala postupke protiv bivših ministara, zbog čega nije optimista da će biti istražena privatizacija Novosti i pokrenuti postupci protiv odgovornih za korupciju i nezakonitostima u tom slučaju.



Savet je u izveštaju o privatizaciji Novosti ukazao da je ta kompanija nezakonito pruzela i upravljanje Štamparijom Borba gde je država jedini vlasnik.

Vlada Srbije, kako je predložio Savet, treba da raskine štetne ugovore Novosti i Štamparije i hitno pokrene postupak privatizacije Štamparije.

Država trenutno u Novostima, pored udela od 29 odsto akcija, indirektno, preko Fonda PIO, poseduje još 7,2 odsto akcija.

Paket od 62,4 odsto akcija te kompanije, koje su bile u vlasništvu malih akcionara, kupile su na berzi 2006. godine tri firme - Ardos, Trimaks i Karamat, registrovane u inostranstvu, čiji je vlasnik beogradski biznismen Milan Beko.

(Beta)