Hadžiću, optuženom za zločine u Vukovaru i okolini tokom 90-ih godina, mogao bi da sudi novi institut koji bi, kako je navela Jelačić, sa radom na procesuiranju ratnih zločina sa prostora bivše Jugoslavije trebalo da počne 2013. godine.

"Rezidualni mehanizam neće poput Haškog tribunala moći da podiže nove optužnice, izuzev u slučajevima za nepoštovanje suda", objasnila je Jelačić novinarima u Beogradu koji su u organizaciji misije OEBS-a ranijih godina u okviru studijskih poseta bili u Hagu.

Takođe, postupaće po žalbama optuženika podnetih nakon juna 2013. godine, a imaće i ogranak za zločine u Ruandi, dodala je ona.

Jelačić je rekla da na dužinu mandata Haškog tribunala utiče hapšenje begunaca, ističući da Haški tribunal očekuje da će svi begunci biti privedeni pravdi i izvedeni pred taj sud.

Jelačić je dodala da je prerano govoriti o trajanju suđenja Ratku Mladiću, jer se on nije izjasnio o krivici.

Ona je isključila mogućnost da će Vojislav Šešelj biti pravni zastupnik Ratka Mladića ističući da u tribunalu postoji pravilnik koji propisuje odluke koje bi advokati optuženih trebalo da imaju.

Jelačić je rekla da se presuda Momčilu Perišiću očekuje ove godine, nakon letnje pauze, Vojislavu Šešelju u drugoj polovini 2012. godine, a Radovanu Karadžiću sredinom 2014. godine.

Direktor Kancelarije Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Dušan Ignjatović je istakao da će Srbija nastaviti da sarađuje sa Tribunalom dok traje njegov mandat, a kasnije i sa Rezidualnim mehanizmom.

"Od Srbije je zatraženo 46. okrivljenih, od kojih je u bekstvu jedino Hadžić, za kojim je raspisana nagrada od milion evra", dodao je Ignjatović.

Osvrnuvši se na formiranje tima koji će ispitati navode izveštaja Dika Martija, Ignjatović je rekao da Srbije insistira da Savet bezbednosti UN-a osnuje telo koje bi se bavilo istragom, jer bi sve države imale obavezu da sarađuju u istrazi.

(Beta)