Specijalno tužilaštvo proverava navode iz izveštaja Službe za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK) da je budžet Srbije oštećen za više od milion i po evra u poslu nabavke vakcina protiv novog gripa.

Izvori "Politike" kažu da će, ukoliko se navodi iz izveštaja SBPOK-a pokažu kao istiniti, uslediti hapšenja odgovornih. Ko su umešani, može samo da se nagađa.

U pomenutom izveštaju se navodi da postoji sumnja da je bilo zloupotreba u izboru dobavljača vakcina, jer je odabrana skuplja vakcina od "Novartisa" po ceni od 799 dinara, umesto vakcine britanskog ponuđačapo 599 dinara.

Zakon o javnim nabavkama inače predviđa da državni organi na tenderu izaberu najpovoljnijeg ponuđača.

Kako je virus H1N1 prešao put od planetarne panike, brze nabavke enormnih količina vakcina do policijskih istraga, ne pokušavaju da utvrde samo nadležni organi u Srbiji.

Mnoge zemlje, počev od naših suseda Hrvata i nekadašnjih sunarodnika Slovenaca, ali i druge, takođe još istražuju ovu temu.

Nepoznati novi virus pojavio se u jednom selu meksičke države Vera Kruz, kod četvorogodišnjeg deteta 2. aprila 2009. godine i od tada do prošle zime "tresao" je celu planetu.

Posle 40 godina Svetska zdravstvena organizacija je 11. juna 2009. proglasila pandemiju. Završilo se sumnjom da je problem novog gripa preuveličala farmaceutska industrija, koja je proizvela na brzinu navodno spasonosne vakcine, na tome zaradila milionske profite, a milioni doza cepiva su potom bačeni kao neiskorišćeni.

U zemlju je uvezeno 857.500 doza, a utrošeno nešto manje od 160.000 komada. Kasnije je, zbog isteka roka trajanja, uništeno oko 600.000 doza.

Prvobitno je naručeno tri miliona vakcina po ceni od 799 dinara po dozi, ali je nabavka kompletne ugovorene količine 8. januara 2010. godine zaustavljena, na intervenciju tadašnje direktorke Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje Svetlane Vukajlović, kada se videlo da vakcinacija ne ide onako kako se očekivalo.

Na molbu da komentariše istragu povodom nabavke vakcina, Vukajlovićeva juče nije odgovorila.

Sam konkurs za nabavku vakcine na tenderu je dobila švajcarska farmaceutska kuća "Novartis", a vakcinacija je počela 17. decembra.

Bivši ministar zdravlja, profesor dr Tomica Milosavljević je juče u izjavi za "Politiku" podsetio da je sve što su Vlada Srbije, Ministarstvo zdravlja i Republički zavod za osiguranje uradili bilo u skladu sa snažnom preporukom Svetske zdravstvene organizacije i jasnim ciljem zaštite stanovništva Srbije.

"Svako je radio svoj posao. Svi dokumenti o postupanju u toku epidemije dostupni su javnosti na sajtu Ministarstva zdravlja, ali i u Generalnom sekretarijatu Vlade, gde postoje zaključci. Nisu to bile odluke Tomice Milosavljevića.

Kada je zbog gripa jačan zdravstveni sistem Srbije, kada su kupovani lekovi, respiratori i, konačno, kada su kupovane vakcine u pregrejanoj atmosferi širom sveta, svaku odluku u vezi sa problemom gripa donela je Vlada Srbije kao kolektivnu i ozbiljnu odluku, sa osnovnim ciljem zaštite stanovništva.

Ne želim da komentarišem napise u medijima, koji su nas prozivali da ne činimo dovoljno da zaštitimo građane, a sada nas prozivaju da smo postupali u izmišljenoj epidemiji. U toj "izmišljenoj epidemiji je umrlo 10 trudnica", kazao je dr Milosavljević.

Iz kabineta ministra zdravlja dr Zorana Stankovića stiže saopštenje da dok traje istraga oni nisu ovlašćeni da daju bilo kakve izjave i komentare.

Izjave neće davati, poručuju "dok se postupak drugih nadležnih organa ne završi i Tužilaštvo ne donese odluku da li ima elemenata za pokretanje krivičnog postupka". Takođe, navedeno je da će "nadležni istražni organi od ministarstva dobiti svu neophodnu pomoć i podršku".

Inače, u izveštaju koji je radna grupa podnela javnosti, objavljeno je da je tokom epidemije novog gripa ukupno 6.021 osoba hospitalizovana, a 137 umrlo u bolnicama, piše "Politika".

(MONDO)