Posle obilaska područja u kruševačkom kraju koja su pretrpela najveće štete od olujnog nevremena, Dačić je precizirao da je šteta uglavnom naneta poljoprivrednim proizvođačima čiji su usevi u nekim slučajevima u potpunosti uništeni.

Dačić je rekao da elementarne nepogode koje poslednjih meseci pogađaju Srbiju kao posledica klimatskih promena, potvrđuju potrebu za što jačom izgradnjom sistema za vanredne situacije i sistema štabova za vanredne situacije.

"Klima je toliko promenjena da moramo biti spremni čak i na neke nove pojave na našim prostorima koje do sada možda nismo imali", upozorio je Dačić.

On je podsetio da je pre nekoliko meseci sistem protivgradne zaštite iz Hidrometeorološkog zavoda prešao u nadležnost Ministarstva unutrašnjih poslova i da je pre nekoliko nedelja na zahtev Ministarstva Vlada Srbije odobrila hitnu kupovinu 3.000 protivgradnih raketa.

"Važno je da napravimo dobar sistem protivgradne zaštite. U toku je priprema zakona, a treba naći i nove metode protivgradne zaštite. Mnoge zemlje u svetu su prešle na drugi sistem, jer se pokazalo da je protivgradna odbrana sa zemlje manje efikasna nego iz vazduha", rekao je Dačić.

On je naglasio potrebu da i država i lokalne zajednice podstiču poljoprivrednike da više pažnje poklanjaju sistemu osiguranja.

"Veoma je mali broj poljoprivrednih gazdinstava osiguran, tako da je praktično nemoguće naplatiti svu štetu, jer ne verujem da država može da isplati pravu nadoknadu svima. Bitno je da se uz određene subvencije i povlastice poljoprivrednici podstiču da osuguravaju svoje useve, jer je to najbolji način zaštite", objasnio je Dačić.

Dodao je da je za poljoprivrednike premija osiguranja verovatno previsoka, te da bi uz pomoć države i Narodne banke trebalo da se posreduje kod osiguravajućih kuća da uz sistem subvencija svi budu osigurani.

"Treća stvar, ono što je nadležnost našeg štaba, ne samo republičkog, već i okružnog i gradskog, je da se život što pre normalizuje, da ima struje, vode, zravstvene zaštite, da policija može da radi svoj posao i da se proceni šteta i napravi način da ljudi budu obeštećeni za posledice ove prirodne katastrofe", zaključio je Dačić.

Gradonačelnik Kruševca Dragan Jovanović obavestio je ministra o razmerama nevremena i prvim podacima o pričinjenoj šteti i pohvalio brzu intervenciju Odeljenja za vanredne situacije Policijske uprave u Kruševcu koje je zajedno sa gradskim komunalnim preduzećima brzo saniralo posledice nevremena.

Jovanović je rekao da je Štab za vanredne situacije u stalnom zasedanju, da komisije na terenu procenjuju razmere nanete štete, te da će Grad u saradnji sa Republikom doneti plan pomoći pogođenim područjima i domaćinstvima.

Dačić je nakon razgovora sa predstavnicima lokalne samouprave u Kruševcu obišao poplavljenu štamapariju Sigraf, kao i sela u okolini jezera Ćelije, koja su pretrpela veliku štetu, pre svega zasadi voća i kukuruza.

(agencije/MONDO)