Sanader je bio u koloni vozila koja je stigla do Remetinca, a nekoliko stotina ljudi je u okolini posmatralo njegov dolazak.

Današnje prebacivanje Sanadera iz Austrije u Hrvatsku, planirano i sprovedeno uz najveći mogući stepen tajnosti.

On je, prema pisanju medija, iz salcburškog pritvora u kojem se nalazio od 10. decembra prošle godine, krenuo u Hrvatsku oko 18.15 pod jakim obezbeđenjem.

Austrijska policija najpre ga je predala slovenačkim kolegama u tunelu Karavanka između dve države, a zatim su ga slovenčki policajci izručili hrvatskim na granici dve države i to na Bregani.

Primopredaja je trajala svega nekoliko minuta.

Nakon dolaska u krug zatvora, Sanader je prihvaćen od strane sudske policije i uz podužu proceduru upisan u registar zatvorenika, dobivši svoj broj.

Sledi lekarski pregled, a noć će provesti u ćeliji od devet kvadrata u ženskom odelenju, u kome se već nalaze još neki viđeniji zatvorenici.

Prema njemu će se postupati kao i prema svakom drugom zatvoreniku, ali s povećanim merama bezbednosti.

Njemu bi već sutra mogla doći u posetu žena Mirjana, a sigurno će mu stići advokati kako bi se s njima nastavio konsultovati o odbrani i dobiti dobiti uvid u dokumente Kancelarije za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala koja vodi istragu.

Hrvatski ministar unutrašnjih poslova Tomislav Karamarko je ranije danas u Zagrebu nagovestio da je tehnički sve pripremljeno za izručenje Sanadera iz pritvora u Austriji.

Međutim, kako je izvestila Hrvatska televizija, Karamarko je odbio da odgovori kada će bivši premijer, optužen za korupciju, biti izručen.

U austrijskom ministarstvu pravde, takođe, nisu želeli ništa da kažu o postupku izručenja, uz objašnjenje da je to sad stvar hrvatske strane.

Hrvatska je 9. decembra 2010. rapisala poternicu za Sanaderom na osnovu koje je uhapšen u Austriji dan kasnije i smešten u pritvor u Salcburgu gde čeka izručenje koje je u međuvremenu odobrio austrijski sud i potvrdila ministarka pravde Beatriks Karl.

Sanader se tereti za zloupotrebu položaja i ovlašćenja u slučaju nezakonitog poslovanja Hrvatske elektroprivrede i Diokija kome je isposlovao nezakonite cene struje, kao i za udruživanje s ostalim osumnjičenim u izvlačenju novca iz ministarstava i državnih kompanija preko marketinške agencije Fimi medija, po kojoj je afera dobila ime.

Tužilaštvo za korupciju u Beču u međuvremenu je otvorilo istragu protiv Sanadera na osnovu prijave jedne banke iz Tirola za pranje novca.

Protiv Sanadera i bivšeg vicepremijera Damira Polančeca pokrenuta je istraga zbog sumnji da su uz mito od deset miliona evra koje je mađarska kompanija MOL isplatila Sanaderu dok je Polančec bio posrednik, MOL-u predali upravljačka prava Ine koja su veća od MOL-ovog učešća u kapitalu.

(MONDO/agencije)