Da je predloženo rešenje suprotno međunarodnim i lokalnim propisima, smatraju Društvo novinara Kosova i Metohije - regionalni organak Udruženja novinara Srbije, TV Mreža i KOSMA, koji čine srpski elektronski
mediji na Kosovu.

Novinari jednoglasno smatraju da je Nacrt zakona o javnom emitovanju, koji je u proceduri u Skupštini Kosova, neprihvatljiv za srpsku zajednicu i srpske medije na Kosovu.

"Iz teksta Nacrta zakona ne proizlazi da novi kanal pripada srpskoj zajednici i njenim pripadnicima, kako je nedvosmisleno rečeno u Ustavu Kosova i Ahtisarijevom planu", piše u zajedničkom saopstenju tih organizacija.

Dodaje se da bi novi kanal bio u sastavu postojećeg javnog servisa Radio-televizije Kosovo (RTK), bez grancije da će odgovarati specifičnim potrebama zajednice i doprineti boljem informisanju Srba.

"U tekstu Nacrta Zakona ne postoji niti jedna suštinska garancija nezavisnosti novog kanala, (tehnička, upravljačka, programska i finansijska nezavisnost), kako je takođe eksplicitno sadržano u Ustavu", ukazuje se u saopštenju.

Proširenje postojećeg Upravnog odbosa RTK članovima iz srpske i
drugih nevećinskih zajednica, ne može se smatrati dovoljnim i pouzdanim kontrolnim mehanizmom za ostvarivanje prava zajednice, piše u saopštenju.

Ukazuje se da je nacrt zakona napisan, a da nije bilo poziva, učešća ili jasnog informisanja kolega iz srpskih medija, a javne rasprave nije ni bilo.

Srpski mediji sa Kosova smatraju da takav nacrt nije ni trebalo slati u skupstinsku proceduru, niti ga je moguće poboljšati amandmanima.

Oni su se zauzeli za osnivanje nove radne grupe za pisanje novog zakona, uz učešće domaćih i međunarodnih eskperata koji bi pravno definisali i institucionalizovali rad novog kanala.

"Novi kanal mora imati zaseban upravni odbor u kojem Srbi sa Kosova čine većinu, uz proporcionalno učešće predstavnika kosovskih Albanaca i drugih manjinskih zajednica kao što je predviđeno u sastavu Upravnog odbora RTK", piše u saopštenju.

Šef Međunarodne civilne kancelarije Piter Fejt smatra da je formiranje nezavisnog kanala na srpskom jeziku veoma važno i svestan je da trenutna verzija zakona ima niz slabosti koje ga brinu i o kojima je, kaže, razgovarao sa Vladom kosova.


"Ukoliko eksperti procene da zakon o javnom emitovanju nije na nivou Ahtisarijevog plana i ne ispunjava zahteve Evropske komisije, moraju se tražiti amandmani i, ako je neophodno, njegovo povlačenje iz parlamentarne procedure. Garantujem vam da neću dozvoliti da prođe zakon koji nije u skladu sa sveobuhvatnim predlogom za rešenje statusa Kosova. Rezultat mora biti kanal za koji će srpska zajednica osećati da joj pripada”, izjavio je za KIM radio Piter Fejt.

On je, ipak, izrazio optimizam u pogledu finalizacije ovog pitanja dogovorom uz puno učešće kosovske vlade, srpske zajednice i poštovanje svih procena.

Fejt je pozvao predstavnike Samostalne liberalne stranke, poslanike u Skupštini Kosova, da pokažu svoje interesovanje za ovu temu, ulože napore i iskoriste pomoć Međunarodne civilne kancelarije za poboljšanje zakona o javnom informisanju, preneo je KiM radio.

(MONDO/agencije)