Mnoge firme čiji radnici posluju na otvorenom preraspodelile su radno vreme zbog velikih vrućina.

Tako će policajci raditi dvokratno, a putari zaposleni na obnovi mosta "Gazela" u Beogradu juče su privremeno prekinuli radove, jer su na "Gazeli" izmerena 52 stepena.

U našem zakonodavstvu nije određeno na kojoj temperaturi radnici na otvorenom mogu da prekinu rad. Poslodavac je, ipak, dužan da obezbedi organizacionu, tehničku i medicinsku zaštitu na temperaturama višim od 36 stepeni. Ukoliko ne postupi tako, po Zakonu o radu rizikuje da plati kaznu i do milion dinara.

Direktor Uprave za zdravlje i bezbednost na radu Vera Božić Trefalt preporučila je da se danas zbog visokih temperatura i vrućina radni proces organizuje tako da se, ukoliko je to moguće, ne radi od 11 do 16 sati.

Božić Trefalt je upozorila na izloženost visokim temperaturama radnika na otvorenom prostoru - na gradilištima i onih koji obavljaju poljoprivredne radove.

Božić Trefalt je, gostujući u Jutanjem programu RTS-a, preporučila da se, ukoliko se u tom periodu od 11 do 16 sati ipak bude radilo, preduzmu sve neophodne mere i da zaposleni nose sredstva i opremu lične zaštite.

Vlada Srbije je 2007. donela preporuku poslodavcima da se, ukoliko proces rada to dozvoljava, ne radi u periodu od 11 do 16 časova kada su ekstremno visoke temperature iznad 36 stepeni, podsetila je Božić Trefalt.

U propisima o bezbednosti i zdravlju na radu postoji obaveza poslodavca da preduzme sve mere od rizika kada su radnici izloženi visokim temperaturama, jer utiču na zdravlje, smanjuju koncentraciju i izazivaju nesvesticu, rekla je ona.

Poslodavac može da preduzme niz mera, među kojima najpre organizacione mere, da režim rada promeni u periodu od 11 do 16 sati, rekla je Božić Trefalt.

Ona je izrazila uverenje da je na mostu "Gazela" u tom periodu poslodavac primenio odgovarajuću organizaciju rada, jer je nemoguće da radnik radi težak posao na visokoj temperaturi svih osam sati i bez pauze.

Zaposleni kada radi na asfaltu prema propisima mora imati, vodu, lakšu hranu, prvu pomoć i zaklon, a ukoliko poslodavac to ne primeni, može biti kažnjen od inspekcije rada, upozorila je Božić Trefalt.

Ovih dana inspekcije rada obilaze gradilišta i poljoprivredne radove i savetuju šta sve poslodavac može da preduzme zbog vrućine, a poslodavci naročito u tim oblastima znaju kako da se ponašaju zbog visokih temperatura, rekla je Božić Trefalt.

Ona je izrazila uverenje da firme imaju klima uređaje, jer je, prema normi u kancelarijama i zatvorenim prostorima, gde je temperatura od 28 stepeni optimalna za zaposlenog.

U firmama gde nema klima uređaja moguće je stvoriti promaju ili naći drugi način ventilacije, rekla je Božić Trefalt.

Božić Trefalt je ukazala da je, prema zakonu o vanrednim situacijama, moguće proglasiti elementarnu nepogodu i vanrednu situaciju zbog vrućine i da takvu odluku donosi lokalna samouprava.


(MONDO/Tanjug)