Kako je objavljeno na sajtu Republičkog hidrometeorološkog zavoda, najtoplije u 16 sati bilo je u Leskovcu i Ćupriji, gde je izmereno 39 stepeni.

Za stepen manje je bilo u Beogradu, Kraljevu, Kuršumliji, Kruševcu, Nišu, Vranju, Zrenjaninu, Sremskoj Mitrovici, Valjevu, Kragujevcu i Smederevskoj Palanci.

U Požegi, Paliću, Somboru i Loznici izmereno je 37, dok je u Kikindi, Banatskom Karlovcu i Velikom Gradištu temperatura iznosila 36 stepeni, u Zaječaru i Dimitrovgradu temperatura je bila 34, a "najsvežije" je bilo u Sjenici gde je izmeren 31, kao i na Zlatiboru gde je bilo 32, na Crnom Vrhu 27 i na Kopaoniku 23 stepeni.

Hitna pomoć Beograda dostigla je rekord u broju dnevnih intervencija na javnim mestima zbog vrelog dana u kom su ljudi na ulicama doživljavali kolapse.

Ta služba intervenisala je 70 puta na javnim mestima od sedam do 19 časova i to je najveći broj dnevnih javnih intervencija ove godine.

Načelnik smene u Hitnoj pomoći Beograda primarijus dr Aleksandar Marinković je ranije danas rekao da je samo tokom prepodneva bilo više od 10 intervencija u bankama i poštama.

On je upozorio da je opasna razlika između temperature u klimatizovanim prostorijama i spoljne, koja, prema njegovim rečima, ne bi smela da iznosi više od osam stepeni i naveo da su se do 15 sati dogodila i tri saobraćajna udesa bez težih posledica.

Lekari savetuju da, ukoliko osoba kolabira, treba je do dolaska ekipe Hitne pomoći prvo preneti u hladovinu, a potom raskomotiti oko vrata i struka, podići joj noge pod uglom od 45 stepeni i poprskati je vodom.

Potrebno je izbegavati izlaganje suncu od 10 do 18 sati, uzimati dosta tečnosti, laganu hranu i nositi adekvatnu garderobu, savetuje portparol Hitne pomoći dr Nada Macura.

Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić rekao je da će to ministarstvo učiniti sve da zaštiti radnike koji rade na visokim temperaturama, čak i podnošenjem prekršajnih prijava protiv nesavesnih poslodavaca.



Ljajić je novinarima, posle obilaska radova na mostu preko Ade Ciganlije, rekao da neće biti tolerancije prema poslodavcima koji ne poštuju zakon i angažuju radnike da rade na visokim temperaturama.

Protiv poslodavaca koji ne budu poštovali zakon biće pokrenuti prekrašajni postupci, a kazne se kreću od 800.000 do milion dinara za pravna lica i od 400.000 do 500.000 dinara za odgovorne, rekao je Ljajić.

Predstavnica kompanije "Porr" koja radi na izgradnji mosta preko Ade Dobrila Kisić rekla je da se radnici na tom mostu zbog velikih vrućina duže odmaraju, da ranije počinju radni dan i da se snadbevaju vodom za piće.

Direktor Uprave za zdravlje i bezbednost na radu Vera Božić Trefalt preporučila je da se zbog vrućina ne radi od 11 do 16 sati i upozorila na izloženost visokim temperaturama radnika na otvorenom prostoru - na gradilištima i onih koji obavljaju poljoprivredne radove.

Vlada Srbije je 2007. donela preporuku poslodavcima da se, ukoliko proces rada to dozvoljava, ne radi u periodu od 11 do 16 sati, kada su ekstremno visoke temperature iznad 36 stepeni, podsetila je Božić Trefalt.

Na ugljenokopima u Kostolcu se primenjuju posebne mere bezbednosti i zdravlja na radu, zbog visokih temperatura, koje poslednjih dana prelaze 38 stepeni Celzijusa, rečeno je Tanjugu u tom preduzeću.

U Srbiji će i sutra biti sunčano i veoma toplo. Jutarnja temperatura iznosiće od 15 do 26, u južnom Banatu oko 28, a najviša dnevna od 34 do 39 stepeni.

Ipak, od ove vrućine i neka korist. Iako je Elektrodistribucija bila najavila radove na mreži na Bežanijskoj Kosi tokom vikenda, zbog kojih je dobar deo Novog Beograda i Zemuna trebalo da ostane bez struje i vode, zbog velikih vrućina radovi su odloženi.

(Tanjug)