"Vladika Grigorije ima duhovnu i svetovnu moć u Trebinju. Sa vlašću koja se pruža duž čitave južne BiH, uključujući i Mostar. Relativno mladi Grigorije je jedan od glavnih igrača u svetu SPC i ima značajnu moć u BiH u političkoj sferi putem lokalnih i nacionalnih veza", naglašava se u depeši tadašnjeg ambasadora Čarlsa Ingliša poslatoj 2009. godine, objavile su banjalučke "Nezavisne novine".

Dodaje se da ga njegov pritisak za promene unutar SPC stavlja na poziciju mlađe frakcije verskih vođa, te da će Grigorije biti snaga na koju treba računati u vremenu koje dolazi.

"Sam Grigorije nam je rekao da ga smatraju vođom među 'mlađim vladikama' zbog čega se često nalazi u opoziciji prema starijim zvaničnicima SPC, naročito vladike Vasilija Kačavende, crnogorskog mitropolita Amfilohija i banjalučkog vladike Jefrema", dodaje se u depeši, a kao primer se navodi rasprava Sinoda o prihvatanju ili neprihvatanju ostavke patrijarha Pavla.

Ingliš vladiku Grigorija opisuje kao "mudru političku životinju" sposobnu da gleda mnogo dalje u budućnost nego većina političkih vođa u BiH, kao i to da će u narednom periodu sigurno biti značajan sabesednik, bilo u njegovoj eparhiji, ili na nekoj moćnijoj poziciji u Beogradu.

"Nedavni izbori u Svetom Sinodu su to već potvrdili. Njegova nastojanja su daleko od demokratskih ili nastojanja uključivanja i zbog toga zahtevaju korektibilni i srčani, ali ne i preterano prijateljski pristup od strane nas. Uvek spreman da kaže 'pravu stvar', Grigorije može biti od koristi", pojašnjava Ingliš.

U depeši se naglašava da vladika Grigorije nema problematičnu ratnu prošlost kao što je slučaj sa vladikom Kačavendom, te da ima šire svetske poglede i veze nego vladika Jefrem i drugi u hijerarhiji SPC.

"Njegov kadar mladih obrazovanih sveštenika, kojima izgleda daje širok dijapazon delovanja, dobro služi za očuvanje srpske kulture i službe Crkve", smatra Ingliš.

(Tanjug)