"Srpski Mesec" biće doprinos Srbije Međunarodnoj noći posmatranja Meseca.

Pod sloganom "Šta Mesec znači za tebe" u svetu se 8. oktobra obeležava Međunarodna noć posmatranja Meseca i na svih pet kontinenata biće organizovane radionice, a pogled ljubitelja astronomije biće usmeren ka Mesecu.

Mesec je ravnomerno podeljen i dodeljen statističkim regionima Srbije, pa su tako Šumadija i Zapadna Srbija dobili deo Meseca gde gospodari Tiho krater.

Čuveni krater Kopernikus pripada Beogradu, Vojvodina je dobila More kiša, a Kosovo i Metohija More nektara, dok će mesto spuštanja Apola 11 imati priliku da fotografiše Južna i Istočna Srbija.

"Bilo kakav teleskop da imate- dobar je! Koliko god godina da imate - dobro je! Nanišanite Mesec, prislonite mobilni ili fotoaparat i fotografišite. Ukoliko nemate opremu, pridružite se organizovanom posmatranju Meseca 8. oktobra iz svih većih mesta u Srbiji", poručuje se u saopštenju.

Propozicije konkursa i detaljne informacije, kako je navedeno, moguće je potražiti na sajtu Astronomskog Magazina www.astronomija.co.rs., a organizatori akcije su astronomska društva iz Srbije, uz podršku brojnih škola i pojedinaca.

Predsednik Astronomskog društva "Ruđer Bošković" Miodrag Dačić je, povodom svetskog dana snimanja Zemljinog prirodnog satelita, izjavio Tanjugu da je u principu moguće fotografisati Mesec, kad god se vidi sa Zemlje, ukoliko se za to poseduje odgovarajući pribor.

Dačić je objasnio da "običnim instrumentima, durbinčićima i fotoaparatom ne može mnogo da se snimi" i nekakav krater na Mesecu eventualno uhvatio u vidnom polju.

I astronom dr Zorica Cvetković iz Astronomske opservatorije Beograd potvrdila je Tanjugu da je moguće snimati Mesec sa Zemlje uveče odgovarajućim aparatom.

Iako je najlakši nebeski objekat za posmatranje, astronomi amateri prilično retko posmatraju Mesec koji je zanimljiv za posmatranje i zahteva posmatračku veštinu i znanje.

Mesec je moguće posmatrati sa svakim teleskopom i dvogledom, ali različite veličine intsrumenata, odnosno aperture, daće različito bogatstvo detalja na Mesecu, ukazuju stručnjaci.

Postoji krupna razlika između posmatranja Meseca i zvezda, jer se detalji na Mesecu ne zasnivaju na dve svetleće tačke, kao kada su u pitanju dvojne zvezde, već na području svetlosti i senke, a što je veći kontrast između senke i svetlosti, lakše ih je razlučiti.

Usled toga uske i senkom ispunjene pukotine koje se protežu svetlom površinom Meseca je lakše uočiti nego, na primer, dva mala kratera čije se međusobno rastojanje nalazi u granicama rezolucije teleskopa i koji neće u okularu biti ništa više od dve nejasne mrljice ili se možda neće ni videti ako između njih nema senke.

(Tanjug)