Ovom sudskim rešenjem poništena je odluka Državne komisije iz septembra 1945. godine, kao i sve pravne posledice, uključujući i kaznu konfiskacije imovine.

Komunističke vlasti teretile su namesnika da je "po preuzimanju vlasti pogazio Ustav, da je uzeo celokupnu vlast u svoje ruke i ignorisao narodne predstavnike".

Knez Pavle optužen je "za zaključivanje Trojnog pakta čime je doprineo agresivnom ratu sila osovine", a na dušu mu je stavljeno da je "bio zadojen neodoljivom mržnjom prema SSSR".

Princeza Jelisaveta Karađorđević izjavila je da ova sudska odluka pokazuje hrabrost da se suočimo sa istinom i da je time ispravljena neistina.

"Ja sam presrećna što smo mi Srbi bili dosta hrabri danas da se suočimo sa istinom, pošto je to ono što je najvažnije, i ako ne znamo istinu, ne možmo da idemo dalje", izjavila je princeza Jelisaveta Tanjugu.

Istakavši da je na ovu odluku dugo čekala, skoro 70 godina, princeza Jelisaveta je rekla da je njena porodica patila zbog neistine, ali da je "danas sve popravljeno".

Ona je najavila da će uskoro tražiti da posmrtni ostavi njenog oca budu prebačeni na Oplenac.

Advokat princeze Jelisavete Karađorđević, kćerke kneza Pavla, koja je, pre tri i po godine podnela zahtev za rehabilitaciju oca, Dušanka Subotić-Homen je rekla da je odbrana i pismenim dokazima potvrdila da potpisivanju Trojnog pakta, knez Pavle nije prisustvovao.

Istoričar Miodrag Janković rekao je da je ovo istorijska presuda, jer je ispravljena nepravda ne samo prema ličnosti kneza Pavla, već i prema ideji monarhije i da je sada sudski utvrđena jedna velika laž na kojoj su se obrazovale generacije srpske dece.

Nakon ubistva kralja Aleksandra 1934. godine u Marseju, knez Pavle je postao prvi namjesnik.

Karađorđev praunuk, knez Pavle umro je 14. septembra 1976. godine u Američkoj bolnici, u Neiju kraj Pariza.

Sahranjen je u Lozani, zajedno sa sinom knezom Nikolom i suprugom kneginjom Olgom.

(agencije/MONDO)