Odluka je doneta na predlog Komisije za pomilovanje, a nadležni sud i Ministarstvo pravde Republike Srbije dali su pozitivno mišljenje da se molba za pomilovanje Žarka Lauševića uvaži.

Komisija za pomilovanje predložila je predsedniku Tadiću "da se molba za pomilovanje uvaži i osuđeni Žarko Laušević oslobodi daljeg izdržavanja kazne zatvora jer ranije nije osuđivan, od izvršenja dela je prošlo 18 godina, a na slobodi je duže vreme, tokom kojeg nije vršio krivična dela".

Krivično delo za koje se tereti Laušević, kako se dodaje u predlogu, nije izvršio umišljajno, već prekoračenjem granice nužne odbrane u stanju emocionalne uzbuđenosti izazvane napadom na njega i njegovog brata Branimira Lauševića, kome je tom prilikom bio ugrožen život.

Na izdržavanju kazne je bio gotovo pet godina i tokom izdržavanja kazne u KPZ Požarevac-Zabela bio je dobrog vladanja i ponašanja, lošeg je zdravstvenog stanja i prema njemu se svrha kažnjavanja može postići i blažom kaznom, navodi se u saopštenju.

Poznati glumac je državljanin Srbije, a godinama živi u Americi.

On je u Crnoj Gori 2001, posle više ukidanih presuda, pravosnažno osuđen na 13 godina zatvora zbog prekoračenja nužne odbrane u obračunu u kome su ubijena dva mladića, a jedan teško ranjen.

Vrhovni kasacioni sud je ranije odbio zahtev Lauševićeve odbrane za vanredno ublažavanje kazne od 13 godina zatvora.

Laušević je "slobodan čovek" u Srbiji pošto je usvojen zahtev republičkog tužioca za odlaganje izvršenja zatvorske kazne i istovremeno povučena poternica koja je za njim bila raspisana.

Posle više izrečenih presuda koje su ukidane pred Vrhovnim sudom Crne Gore, Laušević je 2001. godine pravosnažno osuđen na maksimalnu kaznu zatvora od 13 godina, zbog prekoračenja nužne odbrane. On je u pritvoru, do izricanja prvostepene presude, proveo četiri i po godine.

Laušević je, u noći između 30. i 31. jula 1993. godine, u podgoričkom kafiću "Epl", ubio Dragora Pejovića (20) i Radovana Vučinića (19) i ranio Andriju Kažića. U obračunu je njegov brat Branimir ispalio jedan metak, koji nikoga nije pogodio.

Ispovest o tom događaju, kao i celokupnom svom životu Laušević je izneo u svojoj knjizi "Godina prođe, dan nikad, izdatoj krajem novembra.

Knjiga je postala izdavačka senzacija koja je obeležila 2011.godinu.

Na svim kioscima u Srbiji, Republici Srpskoj i Crnoj Gori traži se njeno treće izdanje u tiražu od 80.000 primeraka. Ni minule, a ni proteklih 25 godina ne pamti se da je jedan naslov ovako brzo osvojio čitaoce.

Prvi tiraž od 50.000 primeraka, koji se pojavio 29. novembra doslovno je planuo za nekoliko dana. Sledilo je drugo izdanje, već 13. decembra, u još većem tiražu - 70.000 knjiga. I ono je za samo nekoliko dana rasprodato.

Kolege i prijatelji glumca Žarka Lauševića pozdravili su odluku predsednika Srbije Borisa Tadića o pomilovanju Lauševića, ocenivši da je ona došla u pravo vreme.

Reditelj Darko Bajić ocenio je da je odluka došla u pravo vreme i da će doprineti rešavanju situacije u kojoj se Laušević nalazi već 18 godina.

Ova odluka, kao i knjiga koju je Laušević napisao, korak su ka tome da se posle 18 godina reši ovaj slučaj, a nadam se da će odluka predsednika Tadića podstaći i sudstvo u Crnoj Gori da reši ovo pitanje, rekao je Bajić Tanjugu.

Lauševićev kolega, glumac Branislav Lečić slaže da je odluka o pomilovanju došla u pravo vreme.

"Ova tragedija dugo traje. Mislim da je svima jasno da je reč o nesrećnom slučaju i da je to što se desilo strašno ne samo za Lauševića koji je na robiji ceo život već i za te mlade ljude", rekao je Lečić.

Mislim da je to doba odluka koja će i njemu i njegovoj porodici i svima koji su učestvovali dati šansu da podvuku crtu, dodao je Lečić.

(MONDO/Tanjug)