Predsednik Srbije Boris Tadić ponovio je danas, na Božić, poruku mira svima koji žive na Kosovu i Metohiji, bez obzira na veru i nacionalnost.

Tadić je iz manastira Visoki Dečani, gde je prisustvovao božićnoj liturgiji, koju je služio vladika raško-prizrenski Teodosije, rekao da se na ovaj dan može samo uputiti poruka mira, jer je mir potreban svima.

Predsednik Srbije je istakao da je njegova poruka mira ujedno i reagovanje na jučerašnji incident, kada su aktivisti pokreta "Samoopredeljenje" u centru Dečana kamenicama zasuli kolonu vozila u kojem je bio Tadić na putu ka manastiru, gde je proveo Badnje veče i Božić.

Liturgiji, koja je počela u osam sati, prisustvovali su, između ostalih, šef Euleksa Gzavije de Marnjak i komandant Kfora Erhard Drevs.

Inače, u svim pravoslavnim hramovima na severu Kosova jutros su održane svete Božićne liturgije na kojima je posle bogosluženja pročitana poslanica srpskog patrijarha Irineja.

Obavljena je i pričest onih koji su postili četrdesetodnevni Božićni post, a najmlađima su podeljeni pokloni.

I na barikadama, gde građani dežuraju gotovo pola godine, obeležen je dan Hristovog rođenja.

Danas su građani organizovano posetili hram Svetog Save u južnom delu Kosovske Mitrovice, koji je zapaljen u martovskom nasilju 2004. godine.

Svetu Božićnu liturgiju u Sabornoj crkvi u Beogradu služio je srpski patrijarh Irinej u prisusutvu mnogobrojnih građana i državnih zvaničnika.



U Sabornoj crkvi bili su zamenik premijera Ivica Dačić, ministar vera i dijaspore Srđan Srećković i državni sekretar u Ministarstvu pravde Slobodan Homen.

Službi je prisustvovao i predsednik opozicione Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić.

Na liturgiji su bili i beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar, kao i zvaničnici drugih verskih zajednica u Srbiji.

Na Božićnu službu došao je i princ Aleksandar Karađorđević sa suprugom Katarinom.

Uz verske obrede i pričešće na kraju dvočasovne službe Božićnu poslanicu Srpske pravoslavne crkve pročitao je starešina Saborne crkve Petar Lukić.

U Božićnoj poslanici patrijarh je poručio da je duhovni mir prilično pomućen strahom i brigom zbog zbivanja u svetu, a posebno zbog tragičnih zbivanja na Kosovu i Metohiji, i preporučio Srbima u toj pokrajini da istraju i ostanu na svojim ognjištima.

"Našim dragim vernicima, Srbima na Kosovu i Metohiji, preporučujemo da budu istrajni u svom nepravednom stradanju i da ostanu na svojim ognjištima uz svoju crkvu i uz svoje svetinje na zemlji svojih dedova i pradedova", navodi se u poslanici.

Povodom najradosnijeg hrišćanskog praznika, Beograđani su tradicionalno, 21. put, tačno u podne lomili Božićnu pogaču kod Terazijske česme, tešku 50 kilograma, sa tri zlatna dukata.

Prvi put se lomila česnica i ispred Crkve rođenja svetog Jovana Krstitelja na Voždovcu. Ta pogača biće, takođe, teška 50 kilograma, a u "potragu" za zlatnicima moći da krenu samo deca, jer su zlatnici namenjeni najmlađim sugrađanima.

Pored SPC, Božić 7. januara proslavljaju Ruska pravoslavna crkva, Jerusalimska patrijaršija, Sveta Gora, starokalendarci u Grčkoj i egipatski Kopti, koji poštuju stari, Julijanski kalendar.

SPC Božić slavi tri dana, a na sam dan Božića služi se liturgija Svetog Jovana Zlatoustog.

Božić je pre svega porodični praznik kada se ukućani okupe da u toplini svoga doma dožive mir Božji. Liturgija koja se danas služi u hramovima ima posebno svečano obeležje.

Čita se pastirska poslanica koju pomesni crkveni poglavar sa episkopatom upućuje svojim vernicima.

Običaj je da se drugima danas ne ide u posetu, već kuće posećuju rano u jutro polažajnici koji čestitaju praznik i bivaju darivani.

U kući domaćin lomi česnicu u kojoj se "skriven" novčić koji predstavlja sreću za onog kome zapadne.

Svim našim posetiocima koji slave Božić po julijanskom kalendaru želimo srećan Božić.

(agencije/MONDO)