On će svedočiti putem video linka na suđenju u slučaju trgovine i ilegalne transplantacije organa, objavio je najveći kanadski dnevnik "Toronto star".

List navodi da će Fain u procesu, koji je počeo 4. oktobra, svedočiti pod zakletvom iz Vrhovnog suda u Ontariju, prenoseći reči specijalnog tužioca Euleksa za organizovani kriminal Džonatana Ratela da Fain ni na koji način nije osumnjičen, već da je ključni svedok u procesu.

Ratel, koji je bivši kanadski tužilac, u izjavi "Staru" je podsetio da optužnica na 46 strana tereti sedam osoba za jedno ili više krivičnih dela krijumčarenje ljudima, organizovani kriminal, nezakonito izvršavanje medicinskih delatnosti i zloupotrebu službene dužnosti.

Kako navodi kanadski list, Fain, koji je konsultant za investicije u Torontu, u svom iskazu datom kanadskim vlastima, a na insistiranje Euleksa, detaljno je ispričao kako mu je na prištinskoj klinici presađen bubreg.

Faina, koji je zbog bubrega bio suočen sa "ozbiljnim medicinskim problemima", njegovi rođaci u Izraelu su 2008. obavestili da "određeni dogovor može da se postigne oko presađivanja bubrega na Kosovu".

On je uskoro upoznat sa Mošeom Harelom, koji je u optužnici opisan kao posrednik turskog doktora Jusufa Sonmeza, koga su mediji zbog uloge u Medikusu nazvali "doktor Frankenštajn".

Harel, takođe, važi za glavnog finansijera operacije i sada se nalazi na Interpolovoj poternici zbog krijumčarenja ljudi i trafikinga na Kosovu.

Fain je, navodi kanadski list, Harelu poslao svoju medicinsku dokumentaciju radi "analize u Turskoj" i uskoro biva obavšten da je za njega pronađen odgovarajući bubreg.

On je 15. jula uplatio 87.000 evra na Harelov bankovni račun u Izraelu.

Devet dana kasnije, Fain je sa suprugom otputovao u Istanbul, gde ga je, kako stoji u optužnici, Sonmez podvrgnuo "medicinskim pregledima".

Fain je 25. jula, sa još jednim "klijentom" iz Nemačke, avionom "Turkiš ervejza" iz Istanbula krenuo put Prištine.

Na istom letu su bile i 45-godišnja Ruskinja Ana Rusalenko i još jedna žena iz bivšeg Sovjetskog Saveza, potencijalni donori bubrega.

Faina i Rusalenkovu su na aerodromu u Prišini čekali službenici "Medikusa", a narednog dana je Sonmez odstranio bubreg iz Rusalenkove i presadio ga Kanađaninu, a zatim to isto učinio i sa drugom ženom iz aviona, čiji bubreg je presadio Nemcu.

Fain je napustio Kosovo 30. jula, dok se za Rusalenkovu vrlo malo zna, osim da je iz malog grada kraj Vladivostoka, a tužilac Ratel navodi da je izvesno da su žrtve trgovine organima poslate avionom nazad za Istanbul, bez ukazane postoperativne terapije.

Tužilac Euleksa podseća da se za operacije omraženog turskog doktora saznalo 2008. pošto je jedan turski državljanin, kome je pozlilo na prištinskom aerodromu, rekao da mu je "neko ukrao bubreg".

On navodi da je u procesu ključna figura Sonmez, koji je po tim optužbama u Istanbulu uhapšen pa pušten uz kauciju na slobodu.

Kanadski dnevnik podseća na reči osumnjičenog doktora koji tvrdi da nije bilo ilegalne trgovine organima i da su svi "donori" potpisali saglasnost za operaciju.

Tužilac Ratel, pak, upozorava da se Rusalenkova uklapa u šablon takozvanih donora koji žive u dubokom siromaštvu i da je istraga pokazala da su žrtve postepeno vrbovane za ono što ih čeka, uz obećanje da će za bubreg dobiti 20.000 dolara, što bi uglavnom izostalo.

Ratel navodi da, uprkos mnogobrojim pokušajima, nije mogao da sazna kakva je bila dalja sudbina Rusalenkove.

"Star" prenosi da je Kanađanin Fain prošlog jula na svom Facebook profilu postavio sliku na kojoj ponosno stoji ispred svog skupocenog "mercedesa", slaveći "trogodišnjicu presađivanja bubrega", uz reči da se "oseća sjajno".

(Tanjug)