Najhladnije je jutros bilo na Kopaoniku i Zlatiboru, gde je u šest sati izmereno minus 18 stepeni.

Krajem dana i u toku noći slabljenje i postepeni prestanak padavina uz slab severni vetar.

U većem delu zemlje, danas i sutra napadaće od 15 do 25 centimetara novog snega, a u višim predelima do 40 centimetara. U planinskim predelima uz jak vetar pojava vejavice i stvaranje snežnih nanosa.

Prema izgledima vremena za narednih sedam dana, do utorka, 14. februara, u toku celog perioda zadržaće se veoma hladno, s ledenim danima.

Jutarnji mraz biće od minus 20 do minus 15, lokalno oko minus 25, najviša dnevna od minus 10 do minus dva stepena. U sredu i četvrtak biće uglavnom suvo, moguće je provejavanje snega u planinskim predelima.

U petak i za dane vikenda očekuju se nove padavine i dalje povećanje visine snežnog pokrivača. Vetar pojačan jugoistočni i doći će do stvaranje snežnih nanosa.

Početkom naredne sedmice uglavnom suvo.

Načelnik u Klimatskom centru Republičkog hidrometeorološkog zavoda Jasminka Smailagić je istakla da do sada "nije probijen" nijedan apsolutni minimum u pogledu temperatura vazduha.

Ona je podsetila da je apsolutni minimum, zabeležen na teritoriji cele zemlje, koji iznosi minus 39,5 stepeni, izmeren 13. januara 1985. godine u Karajukića bunarima kod Sjenice.

Smailagićeva je rekla da je bilo mnogo hladnijih zima nego što je ovogodišnja i sa mnogo više snežnih padavina i da su tako najhladnije zime, na primer, u Beogradu bile 1888, 1891, 1893, 1954. i 1929. godine.

Ona je istakla da su u dosadašnjem toku zime decembar, a potom i januar bili topliji od proseka, da bi od 27. januara ove godine počeo hladni talas sa ekstremno hladnim danima koji traje do sada.

Prema rečima Smailagićeve, nije moguće na osnovu dosadašnjeg toka zime govoriti o tome kakva će ova zima biti, jer sve zavisi od toga kakva će biti dalja vremenska situacija.

Ledolomci spremni na Savi i Kolubari

I dok se komunalne službe bore sa snegom i ledom širom Srbije stručnjaci upozoravaju na stanje na rekama u Srbiji.

Javno preduzeće Beogradvode danas je proglasilo vanrednu odbranu od zagušenja leda na rekama Savi i Kolubari, dok se na Dunavu primenjuju mere redovne odbrane.

Po nalogu tog preduzeća, dva broda razbijaju red na beogradskim rekama, kako bi bili zaštićeni plovni objekti.

Prema podacima Republičkog hidrometorološkog zavoda, na Dunavu nizvodno od Zemuna led pokriva od 40 do 60 odsto površine reke, a na Savi preko 60 odsto.

Načelnik Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije Predrag Marić je izjavio da će se u toku narednih 48 sati intenzivno se raditi na tome da se reši problem leda na Ibru i Dunavu.

Direktor Direkcije za vode Srbije Aleksandar Prodanović izjavio je da će na većini vodotokova u Srbiji biti proglašena vanredna odbrana od zagušenja ledom.

"Dva ledolomca u zoni Dunava kod Novog Sada spremni su za razbijanje leda na reci, ali je problem što firma "Dunav grupa agregati", u čijem su vlasništvu ti brodovi, nema potpisan odgovarajući ugovor s Direkcijom za vode Srbije", rekao je direktor saobraćaja u toj firmi Aleksandar Krstić.

On je novinarima rekao da taj ugovor nije potpisivan u poslednje tri godine i dodao da, pored ledolomaca "Čakor i Vučevo", koji su usidreni u Novom Sadu, to preduzeće ima i ledolomac "Petrovaradin", koji je usidren u blizini Beograda.

Na Dunavu kod Novog Sada proglašena je redovna odbrana od leda, a iz Javnog vodoprivrednog preduzeća Vode Vojvodine saopštili su da je pokrivenost Dunava ledom od 10 do 30 odsto.

Na svim kanalima Hidrosistema Dunav-Tisa-Dunav na snazi je zabrana plovidbe, dok su Tisa, Tamiš i Begej prekriveni ledom 100 odsto, pa su iz Direkcije za vode najavili mogućnost razbijanja leda putem miniranja.

Predrag Marić je istakao da je danas ključni dan da se najveći i dodatni deo mehanizacije uputi u ugrožene opštine i na tome se u toku jučerašnjeg dana intenzivno radilo.

Marić je rekao da je jedan deo mehanizacije ponegde već i stigao, ali da u nekim opštinama kasni, jer okruzi nisu na vreme iskazali svoje potrebe za tim mašinama.

"Prave efekte ovoga ćemo videti u naredna tri do četiri dana", najavio je Marić.

U Srbiji je još uvek 70.000 ljudi zavejano u svojim kućama, do kojih su neprohodni putevi zbog velikog snega koji pada danima i izuzetno niskih temperatura.

Spasili trudnicu iz snežnog smeta



U Kragujevcu je noćas palo 30 centimetara snega, a gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović kaže da 15 ekipa uspešno raščišćava sneg, kao i da su putevi prohodni.

Istovremeno direktor Republičke direkcije za robne rezerve izjavio je da je ugoroženim područjima do sada je poslato oko 340 tona nafte, u vrednosti 44 miliona dinara, za mašine za čišćenje snega.

Robne rezerve su poslale naftu u gotovo sve ugrožene opštine, odnosno u 28 opština i tri grada u Srbiji, kao i mazut za vrtić u Sjenici.

"Za sada su to bili zahtevi", rekao je Tasić i dodao da Robne rezerve raspolažu dovoljnom količinom životnih namirnica, ali da Štab za vanredne situacije do sada nije tražio od njih da ih pošalju ugroženim područjima."

U toku današnjeg i jučerašnjeg dana obavljeno je više akcija evakuacije i spasavanja, a uspešno je okončana akcija spasavanja deteta na teritoriji Zaječara koje je imalo napad slepog creva, istakao je Predrag Marić.

Lekar hitne službe iz Kuršumlije Milovan Ivić i vozač Milutin Šejić spasili su danas trudnicu iz planinskog sela Grabovnica koja je upala u snežni smet na putu do bolnice u koju je krenula zbog porođajnih bolova.

Trudnica Sanela Ilić (19), koja je imala porođajne bolove, i njen muž krenuli su automobilom ka Kuršumliji u bolnicu, ali su nakon jednog kilometra od njihove kuće ostali zaglavljeni u smetu dugom oko 50 metara i višem od jednog metra.

Prema rečima lekara, trudnica sa bolovima i njen muž su zaglavljeni u snegu proveli više od sat vremena.

Lekar i vozač nisu imali vremena da čekaju mehanizaciju, već su po pozivu trudnice i njenog muža krenuli odmah u akciju spasavanja.

Trudnicu su odmah izvukli iz vozila i prevezli je u Dom zdravlja u Prokuplju. Lekar Ivić je rekao Beti da je stanje trudnice stabilno i da očekuje normalan porođaj.

U opštini Apatin danas je zabeležena prva žrtva hladnoće i niskih temperetura. Televizija Apatin je prenela da je pronađen smrznut Ferenc Baršonj (53) iz Svilojeva, koga je pronašao njegov prijatelj.

Sekretar MZ Svilojevo Tibor Bala rekao je da je Baršonj živeo sam u izuzetno skromnim uslovima, a u kući nije imao nikakvo grejanje, zbog čega je umro od hladnoće.

To je jedanaesta žrtva ove elementarne nepogode, nakon što je stariji muškarac na teritoriji Arilja pronađen smrznut na 1.000 metara od kuće.

Takođe, trojica pripadnika Vatrogasno-spasilačkog odeljenja u Ušću na Ibru uspeli su da kroz smetove stignu u zaselak Glavoče na obroncima planine Čemerno i odnesu neophodnu hranu starici Vladimirki Bažalac koja živi u osamljenoj kući u lošim uslovima.

Putešestvije vatrogasaca - spasilaca Ranka Tlačinca, Žarka Krsmanovića i Radojka Vujovića trajalo je osam sati, od toga četiri sata pešačenja kroz sneg viši od metra.

Vatrogasci - spasioci su ovom prilikom odneli pomoć i čoveku koji živi u zaseoku Ornice, kome je ponestalo hrane.

Radosav Perović (78) iz sela Vrapce u opštini Medveđa, koji je poslednji put viđen 25. januara u vojnoj bazi u tom selu još uvek nije pronađen.

Okružni štab za vanredne situacije Moravičkog okruga uputio je danas apel Vladi Srbije za dodatnu pomoć u mašinama za raščišćavanje snega, nafti i finansijskim sredstvima za tri opštine tog okruga koje su najteže pogođene nevremenom.

Pomoć je zatražena za Lučane, Ivanjicu i Gornji Milanovac u kojima je veoma teška situacija zbog snega.

U Lučanima je zavejano 150 domaćinstava, odnosno 330 građana, u Ivanjici 1.900 domaćinstava u kojima živi 4.710 građana, a u Gornjem Milanovcu zavejano je 127 domaćinstava i 410 građana.



U Nišu je danas oko 4.000 domaćinstva ostalo je bez struje zbog kvara na trafostanici "Centar", saopštilo je Javno preduzeće "Jugoistok".

Zbog jutrošnjeg nestanka struje, Nišlije u širem centru grada i u nekoliko naselja ostali su i bez grejanja zbog prestanka rada podstanica za daljinsko grejanje.

U niškoj eletrodistribuciji navode da je kvar na trafo stanici nastao jutros u 5.15, da su radnici na terenu i da bi kvar trebalo da bude otklonjen tokom prepodneva.

Niško preduzeće "Jugoistok" navelo je da je na području elektrodistribucije Leskovac bez struje nekoliko naselja u opštinama Vlasotince i Surdulica.

Zbog preopterećenja mreže Na teritoriji Elektrotimoka Zaječar bez napajanja električnom energijom je oko 130 kupaca u Boru.

Sva jezera na Limu i Uvcu iz kojih se snabdevaju Limske hidroelektrane vodom za proizvodnju struje su zaleđena, što otežava proizvodnju električne energije, ali svi agregati u tim elektranama i dalje rade, izjavio je Tanjugu direktor Drinsko-limskih hidroelektrana Mijodrag Čitaković.

Na HE "Bajina Bašta" imamo velike probleme sa ledom i snegom na spoljnim objektima, zbog čega se čine maksimalni napori da se priđe tim objektima i izvrši kontrola vitalnih delova sistema, da bi se sprečili problemi, rekao je Čitaković.

HE "Zvornik", koji je u sastavu tog elektro sistema, proizvodi oko 1,5 milion kWh dnevno i glavne turbine i generatori na toj hidroelektrani rade bez većih problema, napomenuo je on i dodao da "Elektromorava" radi smanjenim kapacitetom, zbog malih količina vode u Moravi.

U Drinsko-limskim hidroelektranama je trenutno, kako je rekao, velika proizvodnja struje, zato što se jezera prazne, ali su i pored velikih snežnih padavina i dalje mali dotoci reka-Drine, Lima, Morave, Uvca.

Elektroprivreda Srbije (EPS) saopštila je danas da je potrošnja struje u zemlji rekordna i da je zbog toga uvezeno 14,04 miliona kilovat-sati struje, što predstavlja 10 odsto potrošnje, bez Kosova i Metohije.

Portparol Hitne pomoći Nada Macura savetovala je građanima da bi zbog snežnih padavina i hladnog vremena trebalo toplo da se obuku oni koji izlaze iz kuće u spoljnu sredinu i da imaju nepromočivu obuću sa gumenim đonom.

Potrebno je zaštititi glavu i nositi kapu, šubaru, kačkete, kapuljače od nepromočivog materijala, jer postoji mogućnost da pada sneg, rekla je Macura.

Macura je savetovala oprez u saobraćaju i uzimanje čajeva i toplih napitaka i da je potrebno nešto prezalogajiti pre izlaska napolje, a prethodno je potrebno dobro se naspavati.

Kada ima snega i kada je hladno vreme, savetuje se sporija vožnja, blagovremeni odlazak na posao, oprezno kretanje na trotoarima zbog mogućnosti padova.

Savet je, posebno starijim osobama, srčanim i hroničnim bolesnicima da zbog hladnog vremena i niskih temperatura vazduha bez preke potrebe u ranim jutarnjim satima ne izlaze iz kuće.

Izlazak iz kuće preporučuje im se tek oko podneva, ukoliko temperatura vazduha poraste i ako nemaju nikog ko bi im nabavio neophodne namirnice.

Na put bi trebalo da odlaze samo oni koji moraju, a vozači bi trebalo da imaju odgovarajuću zimsku opremu i lance.

Oni koji odlaze na posao trebalo bi da uzimaju kaloričniju hranu, a potrebno je i izbegavati alkohol.

Macura je ranije poručila građanima da zovu zbog problema koji su zaista urgentni i da ne opterećuju telefonski broj 94 za davanje saveta.

Ona je istakla da je telefonski broj za davanje saveta 3615008 i da je broj 3614350 namenjen za davanje saveta za decu.

Oko 6.000 kilometara lokalnih i nekategorisanih puteva nije još uvek očišćeno od snega, ali se saobraćaj, prilagođen vremenskim uslovima, na autoputevima i magistralnim putevima odvija uobičajenim tokom.

Na autoputu od Beograda ka Nišu mestimično ima snega u brzoj i zaustavnoj traci, pa se vozačima savetuje da posebno obrate pažnju na prevojima i usponima.

Aviosaobraćaj na Aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu danas funkcioniše normalno za sva odredišta osim za Crnu Goru.

(MONDO/agencije)