Poslanici su na raspravi, kojoj nisu prisustvovali poslanici iz redova SPO. razmotrili Predlog odluke o izboru člana Visokog saveta sudstva iz reda sudija apelacionih sudova, koji je podneo Visoki savet sudstva, i Predlog odluke o izboru zamenika javnih tužilaca, koji je podnelo Državno veće tužilaca.

Skupština je na početku rada konstatovala ostavku ministarke omladine i sporta Snežane Samardžić-Marković.

Samardžić Marković je ostavku podnela 3. februara zbog, kako je navela, priprema za stupanje na dužnost generalne direktorke Direktorata za demokratiju u Savetu Evrope.

Visoki savet sudstva predložio je skupštini da za člana VSS izabere sudiju u Apelacionom sudu u Kragujevcu Miroljuba Tomića.

Državno veće tužilaca za zamenike javnog tužioca u Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu predložio je Vladimira Đorđevića i Miodraga Markovića, a u Osnovom tužilaštvu u Vranju Branislava Mihajlović, dok je Vesnu Ostojić predložio za zamenika tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu u Kragujevcu.

Za zamenika javnog tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu u Novom Sadu predložen je Miroslav Rakić, dok su za zamenika javnog tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu u Šapcu predloženi Milena Pajić Simić i Bojan Prstojević.

Poslanici Srpskog pokreta obnove nisu učestvovati u radu parlamenta i tako će biti dok državnih funkcija ne budu razrešeni njihovi bivši članovi ministar Srđan Srećković i državna sekretarka Sanja Čeković.

U vladajućoj koaliciji veruju da će do dana za glasanje biti obezbeđena većina za izbor članova Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca, iako je još nepoznanica u čijim redovima će biti pronađen glas kojim bi se nadomestili glasovi četvorice poslanika SPO-a.

I pored toga što je, barem kako stvari sada stoje, neizvesna većina za izglasavanje, šef poslanika "Za evropsku Srbiju" - najvećeg kluba u vladajućoj koaliciji - Nada Kolundžija uverena je da će zbog važnosti pitanja za to biti 126 poslanika.

U skupštinskim kuloarima tokom dana "razrađivana" je kombinatorika ko bi mogao da bude 126. nedostajući poslanik, a među "kandidatima" su, pre svih, "viđeni" samostalni poslanici Jovan Damjanović i Vesna Pešić, kao i poslanik Koalicije Albanaca Preševska dolina Riza Halimi.

Nedoumicu su donekle razrešili Damjanović i Halimi, koji su Tanjugu dali izričite odgovore, dok je Pešićeva rekla da odluku o glasanju još nije donela.

Damjanović tako ni ovog puta nema dilema i najavljuje da će podržati kadrovske odluke u oblasti pravosuđa, jer je to, kako smatra, u interesu građana i države.

I Halimi je ostao dosledan ranijim stavovima, pa je i ovoga puta izričit da neće glasati za predložene kadrovske odluke.

SPO je ostao čvrst u odluci da ne učestvuje u radu Skupštine dok se držanih funkcija ne razreše ministar vera I dijaspore Srđan Srećković i državna sekretarka u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava, državnu upravu I lokalnu samoupravu Sanja Čeković.

Poslanici SPO-a, kao što su i najavili, nisu bili u skupštinskoj sali, a poslanik te stranke Aleksandar Jugović novinarima je rekao da se SPO zalaže za iznalaženje kompromisa kako bi se vratili u parlament, što bi značilo, kako je objasnio, da su dobili pravo da kao i druge partije zamene svog ministra.



U Skupštini Srbije parlamentarnu većinu čine poslanici kluba "Za evropsku Srbiju" u kome su 64 poslanika DS, pet LSV, po četiri poslanika SPO-a i SDPS-a i jedan DSHV, potom 24 poslanika kluba URS, 15 poslanika kluba SPS-JS, pet PUPS-a i sedam poslanika u klubu manjina, s tim što poslanik koalicije Albanaca Preševske doline Riza Halimi ne glasa za odluke vladajuće većine.

Vladajuća koalicija tako ima 128 poslanika, ali s Damjanovićem bi imala 129.

Ukoliko poslanici SPO-a do dana za glasanje ostanu pri odluci da ne glasaju za predloge na tekućoj sednici, vladajuća koalicija bi imala 125 poslanika, što znači da bi joj bio potreban još jedan glas da bi odluke bile izglasane.

(agencije/MONDO)