Ignat Pančevski, zastupnik porodica stradalih u avionu sa makedonskim predsednikom, potvrdio je da je Trajkovski posedovao dokumenta koja bi mogla da naruše autoritet nekih zapadnih diplomata koji su 1999. godine boravili u Makedoniji u vreme priliva izbeglica sa Kosova.

"Trajkovski je bio direktno uključen u sve događaje 1999. godine budući da je bio zamenik ministra inostranih poslova. On je imao dokaze o korupciji, ali ne znam tačno šta je konkretno tražio od tih svetskih državnika", rekao je Pančevski.

On tvrdi da postoje dokazi da rušenje predsedničkog aviona 26. februara 2004. godine u BiH nije bila nesreća, već atentat, prenosi MKD.

Vlada Makedonije uvrstila je u proceduru izveštaj o pogibiji makedonskog predsednika i njegovih osam saradnika i članova posade.

"Izveštaj će biti dostavljen Tužilaštvu koje će dalje odlučiti da li i koje će mere preduzeti", rekao je portparol makedonske Vlade Martin Martinovski.

Avion makedonske Vlade pao je 26. februara 2004. godine u ataru sela Rotimlje kod Mostara. U avionu su bili predsednik Makedonije Boris Trajkovski, savetnici iz njegovog kabineta Dimka Ilkova - Bošković, Risto Blaževski i Anita Lozanovska, Mile Krstevski, zaposlen u makedonskom MIP-u, Boris Velinov i Ace Velinovski zaduženi za obezbeđenje, kao i piloti Marko Markovski i Branko Ivanovski.

Komisija za ispitivanje uzroka nesreće makedonskog aviona, koju je formirao Savet ministara BiH, zaključila je da je uzrok pada aviona bila "proceduralna greška pilotske ekipe u fazi sletanja na mostarski aerodrom, koja je dovela do toga da avion udari u brdo".

Tužilaštvo BiH za avionsku nesreću kod Mostara nikoga nije optužilo, jer je istraga pokazala da nema elemenata za pokretanje krivičnog postupka.

(MONDO)