Crnogorski parlament podržao je, većinom glasova, odluku vlade da preuzme dug Kombinata aluminijuma Podgorica u iznosu od 22 miliona evra prema Dojče banci, ali i zadužio izvršnu vlast da raskine ugovor sa ruskim partnerima u toj fabrici.

Time je odbijen predlog opozicione Socijalisticke narodne partije (SNP) da se vladi uskrati poverenje zbog teškog stanja u KAP-u.

Protiv nepoverenja vladi glasalo je 49 poslanika, 29 je bilo za, dok su tri poslanika bila uzdržana.

Povod za glasanje o nepoverenju vladi bila je vladina politika prema fabrici u velikim finansijskim problemima, ali i stav opozicije da vlada ne može da se izbori sa "lošom" ekonomskom situacijom u zemlji i problemima organizovanog kriminala i korupcije.

U zaključcima o KAP-u, koji su usvojeni glasovima vladajuće koalicije, zatraženo je i da se uradi studija održivosti aluminijumske proizvodnje i da se napravi revizija poslovanja KAP-a od privatizacije 2005. godine.

Zaključcima je predviđeno da dalja sudbina KAP-a, odnosno traženje novog partnera, ne sme ugroziti većinsko državno vlasništvo u Elektroprivredi Crne Gore.

Premijer Igor Lukšić je ocenio da je podrška parlamenta za vladinu politiku prema KAP-u "dokaz da izvršna vlast nikada nije imala jači mandat" za svoje namere u vezi sa daljom sudbinom proizvodnje aluminijuma u zemlji.

Lukšić je ponovio da "opstanka" KAP-a nema bez adekvatnog izvora energije i ocenio da vlada sa sadašnjim ruskim partnerom, kompanijom ruskog milijardera Olega Deripaske "ne može obezbediti funkcionalnu stabilnost KAP-a".

Prema odluci vlade o preuzimanju duga KAP prema Dojče banci, Crna Gora će u ovoj godini vratiti osam miliona evra, a ostali deo narednih godina. Vlada Crne Gore izdala je KAP-u, kojim upravlja CEAC na čijem je čelu ruski oligarh Oleg Deripaska, ukupno 132 milion evra vredne garancije.

Predstavnici crnogorske opozicije zatražili su u parlamentarnoj raspravi da se ispita krivična odgovornost sadašnje i bivše vlade te države zbog, kako su naveli, štetne privatizacije KAP-a.

Opozicija smatra da je pitanje odgovornosti zbog štetnog ugovora sa ruskim partnerima nezaobilazno, ako se želi uspešan oporavak podgoričke fabrike.

Opozicioni poslanici ocenili su da se odlukom o preuzimanju dugova KAP rizikuje bankrot države, posebno što je izvesno da će Crna Gora morati da vrati sve dugove za koje je dala garancije.

"Veoma nam je žao što je Skupština Crne Gore izglasala zaključke koje je predložila Vlada Crne Gore", saopštio je predsednik Odbora direktora KAP-a i izvršni direktor En plus grupe Aleksej Kuznjecov, javljaju podgoričke Vijesti.

"Nezakoniti pokušaji našeg eliminisanja iz sastava akcionara KAP-a, negativno će se odraziti na investicionu klimu u Crnoj Gori, i učiniti da država, za duži vremenski period, ne bude interesantna za ozbiljne investitore. Naravno, mi ćemo štititi svoja prava kao prevarenog investitora i obratićemo se međunarodnim sudovima sa tužbama prema Vladi".

Crnogorska vlada ponudila je ranije kompaniji CEAC da za jedan evro prodaju svoj deo akcija u KAP-u.

(agencije/MONDO)