Oni su jutros u osam sati pošli peške za Beograd u znak protesta što se ne izvršavaju pravosnažne sudske presude o isplati njihovih zaostalih zarada.

Jedan od radnika Dušan Vukadinović je rekao Tanjugu da su se vratili, jer više nisu imali snage da nastave put peške.

"Autobuse za Beograd niko nije hteo da nam da. Mi smo svi ljudi u godinama, dalje nismo mogli", kazao je Vukadinović.

On o daljim planovima kaže da je za sada jedino sigurno da će protest, koji traje već 27 dana, nastaviti, a da će se sutra dogovoriti o vidovima protesta.

Gradonačelnik Kraljeva Simović je rekao da je poslao dva autobusa da vrate radnike, jer je njihovo zdravlje ugroženo posle celodnevnog pešačenja.

On je kazao da je pre nekoliko dana od radnika dobio zahtev da im obezbedi 18 autobusa za put u Beograd, ali da na to nije mogao pozitivno da odgovori, jer nema prava da nenamenski troši budžetska sredstva.

Pre dolaska autobusa učesnici protesta su, u očekivanju da im se neko obrati, večeras po treći put danas blokirali Ibarsku magistralu u Mrčajevcima. Propuštali su samo vozila sa prioritetom kao što su kola hitne pomoći.

Bivši radnici koji su jutros u osam časova pešice krenuli ka Beogradu i Vladi Srbije, tražeći, kako ističu, 18 zarađenih plata, blokirali su nekoliko puta saobraćaj na delu Ibarske magistrale na kom su se trenutno nalazili.

Deo bivših radnika koji protestuju zbog neisplaćenih zarada, ostao je u zgradi Skupštine opštine Kraljevo i odatle se neće pomerati dokle god se zaostale zarade ne isplate po osnovu pravosnažnih sudskih presuda.

Bivši radnici "Magnohroma" u Kraljevu protestuju nešto manje od mesec dana a za Beograd su krenuli utros u 8 sati u nameri da, kako kažu od Vlade Srbije traže isplatu zaostalih zarada za koje imaju izvršne sudske presude.

Većina ovih radnika je i pre četiri godine, 18. marta 2008. godine, takođe peške krenula za Beograd, ali su posle dvadesetak kilometara po njih došli autobusi i prevezli ih do glavnog grada.

U to vreme bila je raskinuta privatizacija "Magnohroma" i oni su tada tražili plate i trajno rešavanje budućnosti preduzeća.

Posle mesec i po dana odobren im je socijalni program i oko 1.900 radnika je napustilo preduzeće.

Deo dogovora bio je da radnici narednih godinu dana ne traže zaostale zarade i da će im one u tom roku biti isplaćene prodajom imovine "Magnohroma" koja nije u funkciji proizvodnje.

Pošto nisu dobili novac, oko 1.300 bivših radnika tog preduzeća pokrenulo je sudski postupak koji je pre nekoliko meseci okončan u njihovu korist.

Po ovom osnovu "Magnohrom" duguje oko 570 miliona dinara, a sa kamatama i sudskim troškovima dug prelazi milijardu dinara.

Oni odbijaju ponudu Agencije za privatizaciju da na ime potraživanja dobiju hipoteku od 1,6 miliona evra na imovinu "Magnohroma".

(MONDO/agencije)