Prema pisanju nedeljnika "Globus", oni traže da predsednik Ivo Josipović, premijer Zoran Milanović i šefica diplomatije Vesna Pusić budu odlučniji u suprotstavljanju pokušaju Dražine rehabilitacije.

List prenosi izjavu saborskog poslanika i posmatrača u Evropskom parlamentu Frane Matošića da bi povlačenje ambasadora bilo najmanje što bi aktuelna vlast trebalo da napravi. "Iz HDZ-a se može očekivati žestoka reakcija i prema aktulenoj vlasti i prema Srbiji ako dođe do rehabilitacije četništva", rekao je Matošić.

"Vlada i predsednik već sada moraju ići s jasnim porukama da se tako što ne sme desiti, jer je reč o ratnom zločincu. Premijer, predsednik i ministarka spoljnih i evropskih poslova ne mogu se igrati politike skrivenog pogleda i moraju biti mnogo odlučniji", smatra Matošić koji ocenjuje da takva spoljna politika Kukuriku koalicije neće doneti ništa dobro Hrvatskoj.

Bivši ministar spoljnih poslova Gordan Jandroković smatra da Hrvatska mora reagovati odlučno i hladno.

"Moramo poručiti Srbiji da ako želi sarađivati s Hrvatskm, mora da se mane rehabilitacije četništva. To nije unutrašnje pitanje Srbije, nego se to tiče celog regiona. Onaj ko bude rehabilitovao četništvo ne može biti partner Hrvatske ni danas ni u budućnosti", rekao je Jandroković.

List piše da je hrvatska politika do sada uputila nekoliko tihih komentara povodom rehabilitacije pripadnika četničkog pokreta u Srbiji i podseća da je Josipović nedavno uzdržano komentarisao moguću rehabilitaciju Draže Mihajlovića.

Nazvao ga je ratnim zločincem, ali je rekao da Hrvatska tu ne može mnogo učiniti. "Ako mislite na neke reakcije formalne prirode, verovatno ćemo izraziti neslaganje s takvim činom, ali vi znate da je to ipak unutrašnja stvar Srbije i mi to ne možemo promeniti", rekao je Josipović.

Malo oštrije o ovom je progovorila ministarka spoljnih i evropskih poslova Hrvatske Vesna Pusić danas.

Ona je rekla da s tugom gleda na sudski proces za rehabilitaciju Dragoljuba Draže Mihailovića u Srbiji.

"Kada se jedna zemlja počne baviti pravdanjem i rehabilitacijom sopstvenih kvislinga iz Drugog svetskog rata i saradnika nacista i fašista, to nije dobro za region jer ga vuče unazad, ali i tu samu zemlju vuče unazad", rekla je Pusić.

Ona je ocenila da ako neko misli da može da dobije izbore ili da ojača poziciju takvom vrstom tema, znači da postoji "veoma snažna retrogradna tendencija u zemlji i to je loše za sve".

"Najgore je, naravno, za Srbiju. Dok se iz toga ne iščupa, nema pravog pomaka. Mi to znamo jer smo bili pre 15 godina na sličnom nivou", dodala je ministarka.

Na pitanje hoće li njeno ministarstvo uputiti protest Srbiji ukoliko Mihailović bude rehabilitovan, Pusić je rekla da joj se to čini "neverovatnim".

"Protiv čega da protestujemo? Da bude rehabilitovan jedan kvisling, nacistički i fašistički saradnik koji ima i svoje današnje odraze, evo jedan je u Hagu? Šta da mi kažemo na to? To je ono o čemu se ovde radi, i sada taj pokušaj da se to prikrije ili reinterpretira ili pokrije ili na neki način sakrije, čini mi se nadrealnim", rekla je Pusić.

Dodala je da smatra da bi zbog rehabilitacije Mihailovića pre trebalo da protestuje Vlada Srbije, a ne Hrvatske i dodala da je "grozno da srpsko društvo na taj način sebe drži u šaci jedne užasne istorije".

"Problem je ako te crne tačke pretvoriš i želiš da pretvoriš u nešto s čim se identifikuješ. To je tragično", zaključila je hrvatska ministarka.

Da rehabilitacija Draže Mihailovića može biti štetna po Srbiju, upozorio je i Jelko Kacin.

(agencije/MONDO)