"Glava svih problema u zdravstvu nalazi se u Nemanjinoj ulici i kod politički postavljenih direktora. Nisu lekari odgovorni za korupciju za koju su često prozivani u medijima, već oni koji donose odluke o tome kako će da plaćaju antibiotike i citostatike i obavljaju velike nabavke", rekao je Vučić.

Vučić je na konferenciji za novinare, koja je održana ispred Kliničkog centra Srbije, rekao da će SNS, kada formira parlamentarnu većinu u Skupštini Srbije, doneti zakon o zaštiti potrošača, koji postoji u svim evropskim zemljama.

"Nedavno je donet čak i u Albaniji, a ne postoji danas samo u savremenoj Srbiji", rekao je on.

Vučić je podsetio da je SNS parlamentu uputila predlog zakona o javim nabavkama koji predviđa smanjenje "restriktivnih" nabavki i mogućnosti da se velike nabavke dele na više manjih, što bi u slučaju zdravstva poboljšalo kvalitet zdravstvenih usluga koje se pružaju pacijentima, ali i dovelo do povećanja plata lekarima.

Vučić je rekao da bi se njihovim zakonom o javnim nabavkama na godišnjem nivou uštedelo oko 600 miliona evra, od čega bi najveći deo novca išao poljoprivredi i prerađivačkoj industriji.



Profesor Medicinskog fakulteta Momčilo Babić rekao je da je SNS uradila celovit koncept zdravstvene politike i da se u njihovoj "beloj knjizi" o zdravstvu nalazi 21 zakon.

"Mi nećemo zaboraviti ni prava zdravstvenih radnika, ni 28.000 lekara. Oni rade težak posao, malo su plaćeni, a najčešće su optuživani za korupciju", rekao je on i ocenio da se korupcija nalazi na mestu "gde treba da se kreira sistem, odnosno u Nemanjinoj ulici".

Babić je rekao i da javnosti nisu poznati ni rezulatati istrage afera u zdravstvu - od nabavke vakcina, preko nabavke santitetskih vozila, trgovine listama čekanja u Institutu u Sremskoj Kamenici, do nabavke citostatika.

Vučić je najavio je da će za nekoliko dana ta stranka izaći u javnost sa dokazima o tome kako su sa pojedinim farmaceutskim kućama dogovarane kupovine lekova.

(FoNet)