Predstavljajući izveštaj o manjinama i diskriminaciji "Građani drugog reda - diskriminacija Roma, Jevreja i ostalih nacionalnih manjina", Klajv Baldvin savetnik Hjuman rajts voča i advokat bosanskog jevrejina Jakoba Fincija, rekao je da je BiH jedina zemlja na svetu koja svoje građane Jevreje i Rome naziva "ostalima".

"Jevreji, Romi i drugi ne mogu biti izabrani na određene funkcije, a situacija je još gora kada su u pitanju Romi, počevši od obrazovanja, zdravstvene zaštite zaposlenja", naveo je Baldvin.

On je kazao da je stopa nezaposlenosti u ovoj populaciji gotovo stopostotna, i naveo da je konačno došlo vreme da se eliminišu diskriminatorski elementi. To, kazao je on, moraju uraditi političari BiH, ali i međunarodna zajednica koja je odgovorna za ovakvo stanje.

Upitan da li Dervo Sejdić i Jakob Finci mogu tužiti međunarodnu zajednicu, sa SAD na čelu, zbog diskriminatorskog Ustava koji su nametnuli BiH, Baldvin je kazao da to nije moguće.

"Direktna odgovornost je na BiH, ali i na međunarodnoj zajednici", zaključio je Baldvin.

Bosanski Rom Dervo Sejdić i Finci žalili su se Evropskom sudu da im je, usled odredaba Ustava i Izbornog zakona BiH onemogućeno da se kandiduju za delegate u Domu naroda Parlamentarne skupštine i na izborima za člana Predsedništva zbog njihovog romskog, odnosno jevrejskog porekla.

Evropski sud je odlučio u njihovu korist, odnosno da je takva odredba Ustava sporna i da je treba korigovati.

Finci i Sejdić za nerešavanje diskriminacije više odgovornom smatraju državu BiH.

"Ne vidim da je BiH učinila nikakav napredak, ni kredibilan ni bilo kakav da reši ovo pitanje. BiH traži da međunarodna zajednica izađe iz BiH i prestane donositi odluke u ime BiH, a naši političari ne znaju sami napred", kazao je Sejdić, preneli su bosanski mediji.

Finci je rekao da ne postoji jasna politička volja za implementaciju presude.

"Krivi smo svi mi, ovo je loptica u našem dvorištu. Međunarodna zajednica je uradila ono što je mogla - blokirala nas je dok ne implementiramo presudu", kazao je Finci.

On je kazao da je Dejtonski sporazum potpisan da bi bio zaustavljen rat, a ne razvijena demokratska država, navodeći da je u Aneksu 4. predviđeno da Ustav može biti promenjen i to je trebalo davno uraditi, rekao je Finci.

Međunarodni predstavnici ukazuju ovih dana da bi nesprovođenje odluke Evropskog suda moglo usporiti zaokruživanje Sporazuma o stabilizaciji i priključivanju BiH Evropskoj uniji.

(Tanjug)