Ukupne obaveze "Kompanije Novosti" su prevazišle vrednost ukupne poslovne imovine što znači da iz ukupne imovine ne mogu da se plate obaveze.

Uz to, gotovo 97 odsto ukupnih obaveza su kratkoročne, koje dospevaju na plaćanje u roku od jedne godine.

Neto obrtni kapital, kao merilo vrednosti firme i osnovni pokazatelj uspešnosti finansiranja je negativan, to jest iz ukupne obrtne imovine se ne mogu isplatiti preuzete kratkoročne obaveze. Odnosno, "NIP Kompanija Novosti A.D." je nelikvidna što se navodi i u Izveštaju revizora (Baker Tilly WB) kao razlog za sumnju u stalnost poslovanja kompanije.

"NIP Kompanija Novosti A.D." posluje sa gubitkom, i to toliko da je vrednost nagomilanih gubitaka prevazišla vrednost ukupnog kapitala kompanije, odnosno gubitak je veći od kapitala za gotovo 40 miliona dinara, piše u izveštaju objavljenom na sajtu www.novosti.rs.

Ukupan gubitak iznosi 654,19 miliona dinara što je za 56,1 odsto više od osnovnog kapitala i za 6,5 odsto više od ukupnog kapitala kompanije.

Kada se u obzir uzmu i činjenice, koje su takođe navedene u izveštaju revizora da kompanija nije nije izvršila ispravku vrednosti potraživanja starijih od godinu dana u iznosu od 296,9 miliona dinara i ispravku vrednosti datih avansa starosti duže od godinu dana u iznosu od 52,53 miliona dinara dolazi se do zaključka da je gubitak poslovanja u 2011. umanjen, odnosno manje iskazan po ovim osnovama za 349,44 miliona dinara i iznosio bi 437,31 milion dinara.

To bi sa nagomilanim gubitkom iz prethodnih godina dalo ukupan gubitak na dan 31. decembar 2011. godine u iznosu od 1.003.641.000 dinara, što je 76 odsto ukupne poslovne imovine kompanije 'Novosti".

Sindikat novinara "Novosti" ocenio je danas da je država odgovorna za velike gubitke kompanije.

Država Srbija, kako je ukazao taj sindikat, ima više od 30 odsto kapitala u "NIP Kompaniji Novosti A.D.", a njeni predstavnici od sredine prošle godine imaju većinu u Upravnom odboru kompanije.

"Prošlogodišnji gubitak 'Novosti' je rezime petogodišnje uprave Beko-Vukotić, a sve pod patronatom države", piše u saopštenju Sindikata novinara "Novosti".

Podseća se da su "Novosti" bile jedna od najuspešnijih kompanija u Srbiji i da su, neposredno pre prodaje akcija, po završnom računu za 2005. godinu, ostvarile dobit od 63 miliona dinara.

"Od tada traje tiražno i finansijsko urušavanje 'Novosti', na šta je Sindikat novinara upozoravao generalnog direktora, Upravni odbor i najviše funkcionere države", naveo je Sindikat novinara "NIP Kompanija Novosti A.D.".

Taj sindikat je zatražio da se "u najkraćem roku utvrdi odgovornost za sunovrat decenijama najčitanjih i najprofitabilnijih novina u Srbiji".

Većinski kapital "NIP Kompanije Novosti A.D." je 2006. godine preuzeo je beogradski biznismen Milan Beko, preko tri povezane firme registrovane u inostranstvu. Ta privatizacija je, prema oceni Saveta za borbu protiv korupcije, sporna, a njeno ispitivanje je zatražila i Evropska unija.

Beku je Komisija za hartije od vrednosti prošle godine naložila da da ponudu za prodaju udela većeg od 25 odsto, što on do sada nije učinio. Njemu je oduzeto i pravo upravljanja na udeo veći od 25 odsto, tako da je sada država najveći pojedinačni akcionar u "Novostima".

Nemačka kompanija Vac (WAZ) je imala sporazum sa Bekom o preprodaji udela u "Novostima", ali za to preuzimanje još nije dobila dozvolu Komisije za zaštitu konkurencije.

(Beta/MONDO)