Građani Srbije sa biračkim pravom odlučivali su danas između predsedničkih kandidata liste "Izbor za bolji život" Borisa Tadića i kandidata Srpske napredne stranke Tomislava Nikolića.

Građani Vojvodine izjašnjavali su se i o delu poslanika Skupštine Vojvodine, odnosno drugoj polovini od ukupno 120 poslanika koji se biraju po većinskom sistemu.

Do 18.00 na teritoriji Srbije u drugom krugu predsedničkih izbora glasalo je 36,83 odsto birača, saopštila je Republička izborna komisija (RIK).

Na teritoriji Srbije na izborima 6. maja do 18 sati je izašlo 48,28 odsto birača.

Kako je saopštio RIK, u Vojvodini je na birališta izašlo 38,78 odsto građana sa pravom glasa.

U centralnoj Srbiji je glasalo 35,92 odsto upisanih birača.

Kako je saopštio RIK, u Beogradu je do 18 sati glasalo 36,09 odsto birača, u Novom Sadu 38,53 odsto, u Nišu 37,15 odsto, Kragujevcu 33,28 odsto, a u Čačku 32,14 odsto.

RIK je naveo da do sada nije bilo krupnijih nepravilnosti.



Kako navode u RIK-u u poslednjem satu glasanja očejkuje se još veća izlaznost.

CeSID je danas saopštio da je u Srbiji do 19 sati u drugom krugu predsedničkih izbora glasalo 41,5 odsto od ukupnog broja birača.

Programski direktor CESID-a Marko Blagojević rekao je na konferenciji za novinare u Beogradu da je današnji odziv jednak odzivu u drugom krugu predsedničkih izbora 2004. godine.

Najveća izlaznost bila je u Vojvodini - 44,4 odsto, zatim u centralnoj Srbiji - 40,4 odsto i u Beogradu - 40,2 odsto, rekao je on na konferenciji za novinare u Tanjugovom pres centru.

Blagojević je istakao se procenjuje da ukupan odziv birača neće preći 45 do 46 odsto.

Prema informacijama posmatrača CeSID-a, izbori su protekli bez većih incidenata na biračkim mestima.

Kako je naglasio Blagojević, može se reći da je za nama miran izborni dan i ne može se govoriti o nepravilnostima koje bi po broju ili po težini mogle da se odraze na regularnost izbornog postupka.

Govoreći o prvim procenama rezultata izbora, on je naveo da će ukoliko razlika između kandidata bude jedan odsto i manja, procena će biti uslovna, sve dok ne stignu rezultati sa Kosova i Metohije.

Sa prvim nezvaničnim rezultatima izbora za predsednika Srbije CeSID će se oglasiti u 21.15 časova.

CeSID nema informacije o izlaznosti sa Kosova i Metohije, budući da njegovim posmatračima nije omogućeno prisustvo na tamošnjim biračkim mestama.

Direktor Republičkog zavoda za statistiku Dragan Vukmirović rekao je ranije danas na konferenciji za novinare da je 2008. godine, u drugom krugu, glasalo 33,94 odsto, a izlaznost je bila 68,14 odsto, a danas je izlaznost slična onoj zabeleženoj u drugom krugu predsedničkih izbora u junu 2004. godine, kada je do 14 sati glasalo 23,06 odsto, a konačna izlaznost je bila 48,15 odsto.
Zamenik predsednika RIK Slavoljub Milenković rekao je da sve teče po zakonom predviđenoj proceduri, a ako ima problema oni su mali i otklanjaju se na licu mesta.

"Izbori teku u skladu sa zakonom", podvukao je Milenković.

Kandidat za predsednika Srbije i lider Demokratske stranke (DS) Boris Tadić glasao je danas u opštini Stari Grad. On je na biračko mesto broj 34 došao nešto posle 10 časova, zajedno sa roditeljima, suprugom i obe ćerke.

Predsednički kandidat koalicije "Pokrenimo Srbiju" i predsednik Srpske naredne stranke (SNS) Tomislav Nikolić glasao je danas u drugom krugu izbora za predsednika Srbije. Nikolić je oko 10 časova, sa suprugom Dragicom, glasao na biračkom mestu 59, u Osnovnoj školi "Kralj Aleksandar I", na Novom Beogradu.



Biračka mesta bila su otvorena od 7:00 do 20:00 časova.

Drugi krug predsedničkih izbora održava se i na Kosovu i Metohiji i to na 90 biračkih mesta, a glasovi sa teritorije te pokrajine biće prebrojavani u Raškoj i Vranju, što je bio slučaj i na izborima pre dve nedelje.

Prema prvim izveštajima OEBS-a, pod čijim nadzorom se sprovode izbori, problema nema a primećena je manja izlaznost nego u prvom krugu.

Birači u inostranstvu, kao i 6. maja na opštim izborima, mogu da glasaju na 38 biračkih mesta u 22 zemlje.

Sudeći po broju upisanih birača na biračke spiskove, u poređenju sa izborima 2008. godine opalo je interesovanje građana sa pasošem Srbije za učešće na današnjim izborima.

Ponegde u dijaspori izbori su već završeni. Juče se već glasalo u SAD, Velikoj Britaniji i Kabadi.

Drugi krug predsedničkih izbora u Srbiji prati danas oko 1.300 posmatrača iz više domaćih i stranih organizacija, kao i više od sto akreditovanih stranih novinara.

(MONDO/agencije)