"Smatram da su komentari Lagardove pojednostavljeni i stereotipni", rekla je predstavnica francuske vlade Naža Valo-Belkasem francuskoj televiziji nakon što su komentari direktorke MMF-a razbesneli Grčku.

Lagardova je za britanski list "Gardijan", u intervjuu objavljenom u petak, rekla da Grci "moraju sebi da pomognu kolektivno" tako što će svi plaćati porez i navela je da je zabrinutija zbog nemaštine u Africi, nego zbog Grčke koja je pogođena krizom.

Njene komentare kritikovao je i radikalni francuski levičarski političar Žan-Lik Melenšo koji je kazao da ona treba da podnese ostavku.

"Šta joj daje za pravo da na takav način priča o Grcima", zapitao se on u izjavi francuskoj televiziji "Frans 3", rekavši da su njeni komentari nedostojanstveni.

"Pravoslavna crkva treba da plati svoj porez", rekao je Melenšon i istakao da javni službenici i "hrabri narod" Grčke "nemaju načina da izbegnu plaćanje poreza", jer im se on automatski odbija od mesečne zarade.

Izjave Lagardove naišle su danas i na oštru kritiku grčkih političara u zemlji u kojoj će birači ponovo izaći na parlamentarne izbore 17. juna, posle neuspelog pokušaja izabranih stranaka 6. maja da sastave vladu.

Lider socijalista Evangelos Venizelos optužio je Lagardovu da nastoji da "ponizi Grčku" dok se zemlja nalazi u dužničkoj krizi i koja se suočava sa drugim izborima u šest sedmica. Ti izbori, dodao je on, biće ključni za budućnost evrozone, javio je AFP.

Radikali levičarski lider Aleksis Cipras, čija je partija SIRIZA među favoritima za pobedu na izborima 17. juna, a protivi se strogoj štednji, insistirao je na tome da "grčki radnici plaćaju svoje poreze koji su nepodnošljivi".

Lagardova, koja je zbog svojih komentara o Grčkoj primila na hiljade poruka ljutitih građana na svom Facebook-u, rekla je da "veoma saoseća sa grčkim narodom i izazovima sa kojima se on suočava". "Zbog toga MMF podržava Grčku u njenim naporima da prevaziđe trenutnu krizu", rekla je ona.

Cipras je rekao da je poslednja stvar koja treba Grčkoj razumevanje Lagardove.

"Za izbegavanje poreza, ona treba da se obrati PASOK-u i ''Novoj demokratiji'' da joj oni objasne zbog čega nisu zadirali u veliki novac, već su dve godine jurili za poreze obične radnike", rekao je Cipras.

Grčka se 2010. godine dogovorila da primi ne stotine miliona evra pomoći od Evropske unije i MMF-a, a da zauzvrat primeni program strogih mera štednje da bi se izvukla iz finansijskog kolapsa.

Lagardova je došla na čelo MMF-a u maju 2011. godine, podseća AFP.