Vukčević je na konferenciji za štampu rekao da je za pružanje zaštite Mladiću osumnjičen i visoki funkcioner Vojne bezbednosti, sada general u penziji, čije ime nije saopštio.

Vukčević je najavio da će biti saslušan i bivši direktor Bezbednosno informativne agencije Rade Bulatović, u svojstvu građanina, navodeći da "nema dovoljno materijala koji bi mogli da pređu prag i uđu u dovoljan stepen osnovane sumnje" da bi protiv Bulatovića započeo krivični postupak.

Za pomaganje Ratku Mladiću u toku je krivični postupak protiv šest lica, a jedan od njih je visokopozicionirani pripadnik vojske u penziji, dok su ostala lica u rodbinskim odnosima sa Mladićem, u stepenu koji može biti procesuiran, objasnio je Vukčević.

Mladić se krio u vojnim objektima posle izručenja bivšeg predsednika SR Jugoslavije Slobodana Miloševića, uz znanje tadašnjeg načelnika Generalštaba Nebojše Pavkovića, rekao je Vukčević.



Posle 2002. godine, rekao je tužilac, Mladić napušta vojne objekte i preuzima ga mreža saradnika iz Vojske Republike Srpske i omogućava mu da se krije na 11 lokacija u Beogradu, Sremskoj Mitrovici i u okolini Beograda.

"Nadležni organi u jednom momentu pretresaju objekte u blizini mesta gde se Mladić skrivao. Po nama, krajnje neprofesionalno, površno i traljavo", istakao je Vukčević.

"Tada im je Mladić bio na dohvat ruke, a pošto nisu mogli da uđu u kuću gde se on skrivao, jer vlasnik nije bio tu, pretres objekta nije izvršen", rekao je Vukčević.

Taj događaj posebno istražujemo, naglasio je Vukčević.

Odatle, prema rečima Vukčevića, Mladić odlazi u Lazarevo kod rođaka, gde se skrivao skoro pet godina.

Vukčević je istakao i da se pouzdano zna da je šefu BIA Radetu Bulatoviću iz Republike Srpske dovedeno lice koje je znalo 11 adresa na kojima se Mladić skriva.

Bulatović je tražio, iz nama neobjašnjivih raloga, hapšenje jataka Jova Ðoga i Stanka Ristića i tako dao do znanja Mladiću da je mreža jataka otkrivena, rekao je Vukčević.

Bulatović je, dodao je Vukčević, šifrarnik o skrivanju haškog begunca Stojana Župljanina dobio više od godinu dana pre nego što je Župljanin uhapšen.

U tom šifrarniku su imena lica koja su predmet našeg daljeg postupka, rekao je Vukčević i istakao da je istraga živa stvar i ne zna se da li će proces ostati na ovih 13 lica.

"Ja sam lično poslao Radetu Bulatoviću informaciju o lokaciju na kojoj se skriva Župljanin u Nišu, a akcija je počela dva sata kasnije. Pretpostavljam da mu je neko javio da pobegne ili da se ne vraća kući, jer smo zatekli uključen kompjuter, lonac za kafu i šifrarnik koji nas je doveo do njega", istakao je Vukčević.

Za pomaganje haškom beguncu Župljaninu, rekao je Vukčević,u toku je krivični postupak protiv sedam lica, od koji su dva imala na lokalu visoke funkcije.

Kada je reč o haškom optuženiku Goranu Hadžiću, Vukčević je rekao da je informacija da je on na optužnici procurela iz Haškog tribunala.

Poznata i bliska saradnica tužioca Karle del Ponte je obavestila beogradskog advokata da je Hadžić na optužnici, koji ga je pozvao u restoran hotela Metropol i ponudio advokatske usluge, objasnio je Vukčević.

Drugi momenat koji je upozorio Hadžića, rekao je Vukčević, je izjava visokog srpskog zvaničnika o tome ko bi mogao da bude na optužnici, kao i činjenica da je Hadžić otkrio kameru ispred svoje kuće.

Mislimo da je presudan momenat presretnut poziv iz Ministarstva spoljnih poslova Hadžićevoj majci, rekao je Vukčević i dodao da nema dovoljno dokaza da bi neko od ovih lica bio krivično gonjen.



Upitan o imenu saradnice iz Tribunala, Vukčević je odbio da odgovori i rekao da je to problem Haga i da se radi o stranom državljaninu.

Vukčević je rekao i da su Radovanu Karadžiću u skrivanju pomagali članovi najuže porodice, ali da je prema saznanjima Tužilaštva određen broj ljudi imao saznanja ko je doktor Dabić, ime pod kojim se krio Karadžić.

Prema njegovim rečima, radi se o književniku Momi Kaporu, ali nema dokaza da je on pomagao u Karadžićevom skrivanju.

Vukčević je rekao i da se 1. jula očekuje presuda u postupku protiv 10 lica za pomaganje Ratku Mladiću, s tim da je protiv pokojnog Jova Ðoga posupak obustavljen.

Prilikom nedavne posete Beogradu glavni haški tužilac Serž Bramerc tražio je od Tužilaštva rezultate u vezi sa istragom o pomagačima ovih haških optuženika, a u polugodišnjem izveštaju Savetu bezbednosti UN naveo je da je to tužilaštvo "zabrinuto zbog količine informacija kojima raspolaže Srbija o ljudima koji su pomagali beguncima Ratku Mladiću i Radovanu Karadžiću da se skrivaju tako dugo."

"Do sada smo dobili malo dokaza da su srpske vlasti nešto preduzele po ovom pitanju. Želimo i da znamo da li im je pomagao neko iz državnih institucija" , rekao je nedavno Bramerc, prenosi "Danas."


Stojan Župljanin uhapšen je 11. juna 2008. u Pančevu, dok je Ratko Mladić uhapšen 26. maja prošle godine u selu Lazarevo kod Zrenjanina.

Njima se trenutno sudi pred Haškim tribunalom za genocid i ratne zločine nad Bošnjacima u Bosni i Hercegovini.

(agencije/MONDO)