Kolona kamiona na kojima su bili tabuti s posmrtnim ostacima, a reč je o tradicionalnim drvenim podlogama prekrivenim platnom koje se koriste pri muslimanskim pokopima, na putu ka Srebrenci prošla je kroz centar Sarajeva gde se zaustavila pred zgradom Predsedništva Bosne i Hercegovine. Radi se o ostacima prikupljenim iz masovnih grobnica, koji su posle identifikacije bili u mrtvačnici u Visokom.

Počast srebreničkim žrtvama su, uz brojne građane, odali i predsedavajući Predsedništva BiH Bakir Izetbegović i hrvatski član državnog vrha Željko Komšić, visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Incko i čelnici političkih stranaka.

Srpski član Predsedništva BiH Nebojša Radmanović nije se pojavio, baš kako je to bio slučaj i svih ranijih godina.

Nakon što su kamioni u tišini došli pred Predsedništvo, kao što je tišina prekinula žamor, tišinu su presekli plač i krici, prenosi portal klix.ba.

Nekoliko stotina građana BiH, majki Srebrenice i članova porodica ubijenih došlo je pred Predsedništvo kako bi se poklonili žrtvama.

Mnogi od prisutnih nisu mogli sakriti suze, neki su se u tišini molili, milovali ceradu kamiona za koju su kačili ruže i ljiljane, a mnoge žene nisu mogle izdržati pa su briznule u plač. Jednoj od žena je pozlilo pa je morala da interveniše i hitna pomoć.

Među onima čija će tela biti pokopana u Srebrenici na sedamnaestu godišnjicu masakra su čak 83 osobe koje su u trenutku kada su ubijene bile maloletne, rekla je Munira Subašić, predsednica udruženja "Majke Srebrenice".

"Prema našim podacima u Srebrenici je ubijeno 1.042 maloletnika i 570 žena", rekla je Subašić dodajući kako je prema podacima ovog udruženja u srebreničkoj enklavi život izgubila 10.701 osoba.

"Mi svoju decu ispraćamo bez glava, ruku i nogu, a takve ih nismo rodile. Sve to govori o drugom genocidu počinjenom kada su zločinci pokušali da unište i tela naših sinova", rekla je Subašić.

Ona ni 17 godina posle srebreničke tragedije nije pronašla ostatke svog sina.

Međutim, ovi podaci se razlikuju od onih koji su istaknuti u memorijalnom centru u Potočarima gde je naveden broj od 8.372 ubijenih posle pada srebreničke enklave.

Tela više hiljada ubijenih su posle rata pronađena u brojnim masovnim grobnicama, a do sada ih je identifikovano 5.137 i sahranjeno u Potočarima.

(MONDO)