Rokovi planirani za izbor nove vlade, primopredaju dužnosti i prvu sednicu kabineta Ivice Dačića biće očigledno promenjeni, jer je rasprava o ekspozeu mandatara ušla rano jutros u deseti sat i nije izvesno kada će biti okončana.
U skupštini nije bilo moguće dobiti informaciju o tome koliko je još govornika prijavljeno, niti da li će sednica u nekom trenutku biti prekinuta i nastavljena možda u toku dana ili sutra.
Kandidat za ministra finansija i privrede i lider Ujedinjenih regiona Srbije Mladjan Dinkić napisao je na svom Twitter nalogu da će poslanici u petak u podne glasati o novoj vladi.
"Dok svi ne potroše vreme koje imaju da kažu šta imaju... Onda prekid, pa glasanje u podne".
Srpska napredna stranka je na svom nalogu oko dva sata ujutro navela da ima još oko 40 prijavljenih govornika.
Za raspravu o ekspozeu Poslovnikom je inače predviđeno pet sati, ali u to vreme se ne računaju replike, koje su večeras oduzele dobar deo vremena.
Tako se dogodilo da su do sat i po posle ponoći priliku da iznesu mišljenje o ekspozeu imali samo šefovi poslaničkih grupa, a tek tada su na red došli poslanici.
U međuvremenu, raspušten je hor, koji treba da izvede himnu prilikom polaganja zakletve, garda se povukla sa prostora ispred ulaza u Skupštinu, a iz zdanja na Trgu Nikole Pašića otišao je i najveći deo zvanica i predstavnika diplomatskog kora.
Mandatar Ivica Dačić oko dva sata po ponoći zamolio je poslanike iz vladajuće koalicije da odustanu od pripremljenih rasprava a poslanicima iz opoziciji, koji su zahtevali prekid sednice, rekao je da je "u formi" i da je spreman za raspravu i da odgovora na kritike.
Dačić je "opomenuo" dojučerašnje vodeće partnere iz vremena prethodne dve vlade, demokrata i DSS-a, da je on uvek bio u Skušptini kada je njima "gorelo pod noktima" i trebalo da se izglasa vlada da se ne bi išlo na nove izbore.
Sa kašnjenjem se, inače, krenulo od početka sednice, koja je krenula tri sada iza roka koji je najavljen (15 časova). A kada je počela, umesto mandatara prvo su govorili poslanici Dragoljub Mićunović (DS) i Čedomir Jovanović (LDP), koji su zahtevali odlaganje sednice i imali primedbe na njenu organizaciju.
Mićunović je ukazao na proceduralne probleme jer poslanici nisu dobili ekspoze da prouče na vreme, zatim postavlja se pitanje da li je stupio na snagu u toku dana izmenjeni Zakon o Vladi i Zakon o ministarstvima.
Inače, Zakon o ministarstvima stupio je na snagu, ali večeras (nakon početka sednice) objavljivanjem u Službenom glasniku Srbije, što je jedan od uslova za izbor nove vlade. Skupština Srbije usvojila je danas taj zakon koji, kako se navodi, stupa na snagu danom objavljivanja u Službenom glasniku.
U Službenom glasniku objavljene su i dopune Zakona o vladi i izmene Zakona o osnovama uređenja službi bezbednosti, koje su poslanici takođe usvojili danas. Ta dva zakona stupaju osmog dana od objavljivanja.
Predsednik Skupštine Stefanović je rekao da se ekspoze upravo deli a da će poslanici imati priliku da sve prouče na pauzi, posle izlaganja mandatara Ivice Dačića.
Primedba Jovanovića je bila u istom tonu, da je sednica zakazana prerano i da poslanici nisu bili u prilici da se pripreme.
Poslanicima opozicije odgovorila je poslanik iz redova SNS Jorgovanka Tabaković, koja je rekla da nigde u svetu se ne deli tekst govornika unapred a da će poslanici imati vremena "odgovore" na ekspoze mandatara kada ga on izloži.
Posle dvadesetak minuta rasprave mandatar Ivica Dačić je pristupio izlaganju ekspozea. Nakon kratke analize stanja u zemlji, koje je opisao kao najgore decenije u istoriji srpskog naroda i kao vreme promene društvenog poretka koje nije dalo očekivane rezultate a u kome su činjene ogromne greške i krađa u privatizaciji, Dačić je prešao na program buduće vlade.
Kao najveći problem mandatar je istakao zaustavljanje pada nataliteta kroz pomoć porodiljama, podršku države za vantelesnu oplodnju, ukidanje poreza na opremu za decu...
Sledeća stavka je ekonomski oporavak. Tu Dačić rešenje vidi u socijalnom dogovoru poslodavaca, zapsolenih i države ne bi li se postiglo ono što već piše u Ustavu - država socijalne pravde.
"Od privrednika tražim tri stvari, da ne otpuštaju radnike i da ih plaćaju, zatim da plaćaju poreze i na kraju da investiraju u Srbiju a ne iznose kapital napolje", rekao je mandatar.
Penzioneri sa najmanjim primanjima dobiće 13. penziju, nastavlja se saradnja sa MMF-om a neće biti privatizacije delikih državnih sistema, kao što je Elektroprivreda Srbije.
U drugim velikim sistemima, poput Železnica Srbije, Pošta ili Aerodromima, vlada će zadržati većinski udeo i uticaj ali uz profesionalnu upravu.
Bez ekonomskog oporavka nema ni ostvarivanja drugih važnih pitanja, kao što je evropska budućnost Srbije, pitanje Kosova i borba sa korupcijom i kriminalom.
Što se tiče privatizacije, biče ispitane sve sumnjive dosadašnje privatizacije, koje se navode i u izveštajima Evropske komisije.
Na prijem u EU nova vlada će gledati kao na civilizacijski napredak i vlada će ispuniti sve kriteijume Evropskog saveta. Glavni pravci na kojima će se raditi su tržišna ekonomija ali "koja funkcioniše", vladavina prava i borba protiv korupcije.
Što se Kosova tiče, nova vlada neće priznati njegovu nezvisnost a dijalog Beograda i Prištine nastaviće se uz podizanje na viši politički nivo i uz priznavanje svega što je prethodna vlada dogovorila u Briselu.
Posle ekspozea mandatara usledila je pauza od gotovo sat vremena, kako bi poslanici razmotrili plan vlade, dali primedbe i glasali o novoj vladi.
Ekspoze mandatara za sastav nove Vlade Srbije je spisak lepih želja i rezultat mnogih kompromisa, izjavio je šef Poslaničke grupe Demokratske stranke Dragoljub Mićunović i dodao da u tekstu nije izneta nijedna konkretna mera kako će se ostvariti ciljevi nove Vlade.
"Svi bi hteli besplatno zdrasvtvo, školstvo, ali nema konkretnih mera kako bi se to ostvarilo, kako bi se podigla privreda", rekao je Mićunović.
Ako se po jutru dan poznaje, rekao je Mićunović podsećajući na prve zakone koji su usvojeni u Skupštini Srbije danas, jasno se vidi želja sa koncentracijom moći u izvršnoj vlasti i smanjivanje prava opozicije, a to nije dobro ako se želi razvoj demokratije.
Pozdravljamo što će neke preuzete obaveze biti nastavljene, rekao je Mićunović.
Šef poslaničke grupe opozicione Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović rekao je da poslanici LDP-a neće glasati za novu vladu, ukazujući da je u ekspozeu Ivice Dačića "bilo previše opštih mesta, a nijedne reči o kadrovima niti argumentacije za neuspehe onih koji su i u prošloj vladi bili na istim pozicijama".
"Nastup Dačića učvrstio nas je u stavu da je ova vlada sama sebi cilj i da su stranke koje je čine svu energiju potrošile na regulisanje svojih odnosa", rekao je Jovanović novinarima u Skupštini Srbije u pauzi zasedanja parlamenta o novoj vladi.
Kako je naveo, mandatarov ekspoze je pokazao patetiku i demagogiju svake vrste, a pozivanje na patriotizam i podsećanje na finansijske i ekonomske probleme nije uspelo da sakrije nedostatak vizije.
Lider LDP-a je kritikovao Dačića što je u njegovom ekspozeu bilo "samo pola rečenice o Kosovu i Republici Srpskoj", a ni reči, kako je naveo, o ličnoj odgovornosti onih koji su bili na vlasti, a među kojima je i sam Dačić.
"Dačić nije bilo ko već je bio zamenik predsednika vlade i ministar unutrašnjih poslova. Ni Mlađan Dinkić nije bilo ko", rekao je Jovanović.
Lider Socijaldemokrata Vojvodine, koja je takođe glasala protiv vlade, Nenad Čanak Dačićev vladu je personalno uporedio sa vladom Mirka Marjanovića iz 1998. godine, ekspoze je uporedio sa Hitlerovim postizbornim govorom a mere nove vlade je ocenio kao predivno zamišljenje ali pod pitanje ko će to sve to da plati".
Šef poslaničke grupe Saveza Vojvođanskih Mađara Balint Pastor najavio je večeras da poslanici te stranke neće glasati za novu vladu, ali da ostaje za saradnju u budućnosti ako vlada uvaži program SVM.
"Nismo čuli koja je prihodna strana ekspozea i iz kojih prihoda će se reazliovati to što su ciljevi", rekao je Pastor i dodao da nije jasno ni iz kojih izvora će biti povećan agrarni budžet, što je vlada najavila.
Predsednik Skupštine Stefanović ranije je rekao da očekuje da će nova vlada Srbije biti izabrana do večernjih sati. Stefanović je kazao da od rasprave zavisi vreme kada će vlada biti izabrana i ocenio da će biti dovoljno vremena da se razmotre stavovi svih parlamentarnih grupa.
Vlada u parlamentu može da računa na podršku većine od više od 140 poslanika, a njeni osnovni ciljevi, formulisani koalicionim sporazumom koji su 10. jula potpisali SNS, SPS-PUPS-JS i URS, su ubrzanje evrointegracija, ekonomska stabilnost, borba protiv korupcije i kriminala i socijalna pravda.
Mandatar Ivica Dačić najavio je da će vlada imati četiri potpredsednika i 19 članova i poručio da će biti ne samo najmanja od 1990. godine, već i najefikasnija.
Dačić je rekao da buduća "ne može da bude feudalnog karaktera" i da će biti "kako narodu, tako i njemu i ministrima".
U novoj vladi, koju podržava koalicija SNS, SPS-PUPS-JS, URS, SDPS i SDA raspored funkcija je sledeći:
Premijer i ministar unutrašnjih poslova: Ivica Dačić (SPS),
Potpredsednik za odbranu, bezbednost i borbu protiv korupcije i kriminala i ministar odbrane: Aleksandar Vučić (SNS),
Potpredsednik za EU integracije: Suzana Grubješić (URS),
Potpredsednik i ministar rada i socijalne politike Jovan Krkobabić (PUPS)
Potpredsednik i ministar spoljne i unutrašnje trgovine, telekomunikacija i informacionog društva: Rasim Ljajić (SDPS),
Ministar pravde: Nikola Selaković (SNS)
Ministar energetike razvoja i zaštite životne sredine: Zorana Mihajlović (SNS),
Ministar rudarstva, prirodnih resursa i prostornog planiranja: Milan Bačević (SNS),
Ministar poljoprivrede: Goran Knežević (SNS),
Ministar kulture i informisanja: Bratislav Petković (SNS),
Ministarstvo spoljnih poslova: Ivan Mrkić (nestranački, predlog SNS),
Ministarstvo sporta: Alisa Marić (nestranački, predlog SNS),
Ministar za građevinu i urbanizam: Velimir Ilić (NS),
Ministar zdravlja: Slavica Đukić Dejanović,
Ministar saobraćaja: Milutin Mrkonjić (SPS),
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja: Žarko Obradović (SPS),
Ministar finansija i privrede: Mlađan Dinkić (URS),
Ministar regionalnog razvoja, državne uprave i lokalne samouprave: Verica Kalanović (URS),
Ministar bez portfelja - Kancelarija za održivi razvoj: Sulejman Ugljanin (SDA)
Formiranje nove Vlade Srbije u zdanju Narodne skupštine na Trgu Nikole Pašića večeras, 81 dan od parlamentarnih izbora, strpljivo je nekoliko sati čekao veliki broj zvanica, uključujući više od 70 predstavnika diplomatskog kora.
U centralnom holu starog zdanja okupili su se tako, pored poslanika i budućih ministara, i ambasadori SAD, Nemačke, Francuske, Izraela, Vatikana i drugih zemalja, kao i beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar, rabin Isak Asijel i muftija Muhamed Jufuspahić, koji su sednicu pratili sa galerije velike sale parlamenta.
Zvanice je na ulazu u zdanje na Trgu Nikole Pašića dočekivao počasni stroj Garde Vojske Srbije.
Niko od njih nije dočekao da u četvrtak pozdravi novu srpsku vladu.
(MONDO/agencije)
U skupštini nije bilo moguće dobiti informaciju o tome koliko je još govornika prijavljeno, niti da li će sednica u nekom trenutku biti prekinuta i nastavljena možda u toku dana ili sutra.
Kandidat za ministra finansija i privrede i lider Ujedinjenih regiona Srbije Mladjan Dinkić napisao je na svom Twitter nalogu da će poslanici u petak u podne glasati o novoj vladi.
"Dok svi ne potroše vreme koje imaju da kažu šta imaju... Onda prekid, pa glasanje u podne".
Srpska napredna stranka je na svom nalogu oko dva sata ujutro navela da ima još oko 40 prijavljenih govornika.
Za raspravu o ekspozeu Poslovnikom je inače predviđeno pet sati, ali u to vreme se ne računaju replike, koje su večeras oduzele dobar deo vremena.
Tako se dogodilo da su do sat i po posle ponoći priliku da iznesu mišljenje o ekspozeu imali samo šefovi poslaničkih grupa, a tek tada su na red došli poslanici.
U međuvremenu, raspušten je hor, koji treba da izvede himnu prilikom polaganja zakletve, garda se povukla sa prostora ispred ulaza u Skupštinu, a iz zdanja na Trgu Nikole Pašića otišao je i najveći deo zvanica i predstavnika diplomatskog kora.
Mandatar Ivica Dačić oko dva sata po ponoći zamolio je poslanike iz vladajuće koalicije da odustanu od pripremljenih rasprava a poslanicima iz opoziciji, koji su zahtevali prekid sednice, rekao je da je "u formi" i da je spreman za raspravu i da odgovora na kritike.
Dačić je "opomenuo" dojučerašnje vodeće partnere iz vremena prethodne dve vlade, demokrata i DSS-a, da je on uvek bio u Skušptini kada je njima "gorelo pod noktima" i trebalo da se izglasa vlada da se ne bi išlo na nove izbore.
Sa kašnjenjem se, inače, krenulo od početka sednice, koja je krenula tri sada iza roka koji je najavljen (15 časova). A kada je počela, umesto mandatara prvo su govorili poslanici Dragoljub Mićunović (DS) i Čedomir Jovanović (LDP), koji su zahtevali odlaganje sednice i imali primedbe na njenu organizaciju.
Mićunović je ukazao na proceduralne probleme jer poslanici nisu dobili ekspoze da prouče na vreme, zatim postavlja se pitanje da li je stupio na snagu u toku dana izmenjeni Zakon o Vladi i Zakon o ministarstvima.
Inače, Zakon o ministarstvima stupio je na snagu, ali večeras (nakon početka sednice) objavljivanjem u Službenom glasniku Srbije, što je jedan od uslova za izbor nove vlade. Skupština Srbije usvojila je danas taj zakon koji, kako se navodi, stupa na snagu danom objavljivanja u Službenom glasniku.
U Službenom glasniku objavljene su i dopune Zakona o vladi i izmene Zakona o osnovama uređenja službi bezbednosti, koje su poslanici takođe usvojili danas. Ta dva zakona stupaju osmog dana od objavljivanja.
Predsednik Skupštine Stefanović je rekao da se ekspoze upravo deli a da će poslanici imati priliku da sve prouče na pauzi, posle izlaganja mandatara Ivice Dačića.
Primedba Jovanovića je bila u istom tonu, da je sednica zakazana prerano i da poslanici nisu bili u prilici da se pripreme.
Poslanicima opozicije odgovorila je poslanik iz redova SNS Jorgovanka Tabaković, koja je rekla da nigde u svetu se ne deli tekst govornika unapred a da će poslanici imati vremena "odgovore" na ekspoze mandatara kada ga on izloži.
Posle dvadesetak minuta rasprave mandatar Ivica Dačić je pristupio izlaganju ekspozea. Nakon kratke analize stanja u zemlji, koje je opisao kao najgore decenije u istoriji srpskog naroda i kao vreme promene društvenog poretka koje nije dalo očekivane rezultate a u kome su činjene ogromne greške i krađa u privatizaciji, Dačić je prešao na program buduće vlade.
Kao najveći problem mandatar je istakao zaustavljanje pada nataliteta kroz pomoć porodiljama, podršku države za vantelesnu oplodnju, ukidanje poreza na opremu za decu...
Sledeća stavka je ekonomski oporavak. Tu Dačić rešenje vidi u socijalnom dogovoru poslodavaca, zapsolenih i države ne bi li se postiglo ono što već piše u Ustavu - država socijalne pravde.
"Od privrednika tražim tri stvari, da ne otpuštaju radnike i da ih plaćaju, zatim da plaćaju poreze i na kraju da investiraju u Srbiju a ne iznose kapital napolje", rekao je mandatar.
Penzioneri sa najmanjim primanjima dobiće 13. penziju, nastavlja se saradnja sa MMF-om a neće biti privatizacije delikih državnih sistema, kao što je Elektroprivreda Srbije.
U drugim velikim sistemima, poput Železnica Srbije, Pošta ili Aerodromima, vlada će zadržati većinski udeo i uticaj ali uz profesionalnu upravu.
Bez ekonomskog oporavka nema ni ostvarivanja drugih važnih pitanja, kao što je evropska budućnost Srbije, pitanje Kosova i borba sa korupcijom i kriminalom.
Što se tiče privatizacije, biče ispitane sve sumnjive dosadašnje privatizacije, koje se navode i u izveštajima Evropske komisije.
Na prijem u EU nova vlada će gledati kao na civilizacijski napredak i vlada će ispuniti sve kriteijume Evropskog saveta. Glavni pravci na kojima će se raditi su tržišna ekonomija ali "koja funkcioniše", vladavina prava i borba protiv korupcije.
Što se Kosova tiče, nova vlada neće priznati njegovu nezvisnost a dijalog Beograda i Prištine nastaviće se uz podizanje na viši politički nivo i uz priznavanje svega što je prethodna vlada dogovorila u Briselu.
Posle ekspozea mandatara usledila je pauza od gotovo sat vremena, kako bi poslanici razmotrili plan vlade, dali primedbe i glasali o novoj vladi.
Ekspoze mandatara za sastav nove Vlade Srbije je spisak lepih želja i rezultat mnogih kompromisa, izjavio je šef Poslaničke grupe Demokratske stranke Dragoljub Mićunović i dodao da u tekstu nije izneta nijedna konkretna mera kako će se ostvariti ciljevi nove Vlade.
"Svi bi hteli besplatno zdrasvtvo, školstvo, ali nema konkretnih mera kako bi se to ostvarilo, kako bi se podigla privreda", rekao je Mićunović.
Ako se po jutru dan poznaje, rekao je Mićunović podsećajući na prve zakone koji su usvojeni u Skupštini Srbije danas, jasno se vidi želja sa koncentracijom moći u izvršnoj vlasti i smanjivanje prava opozicije, a to nije dobro ako se želi razvoj demokratije.
Pozdravljamo što će neke preuzete obaveze biti nastavljene, rekao je Mićunović.
Šef poslaničke grupe opozicione Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović rekao je da poslanici LDP-a neće glasati za novu vladu, ukazujući da je u ekspozeu Ivice Dačića "bilo previše opštih mesta, a nijedne reči o kadrovima niti argumentacije za neuspehe onih koji su i u prošloj vladi bili na istim pozicijama".
"Nastup Dačića učvrstio nas je u stavu da je ova vlada sama sebi cilj i da su stranke koje je čine svu energiju potrošile na regulisanje svojih odnosa", rekao je Jovanović novinarima u Skupštini Srbije u pauzi zasedanja parlamenta o novoj vladi.
Kako je naveo, mandatarov ekspoze je pokazao patetiku i demagogiju svake vrste, a pozivanje na patriotizam i podsećanje na finansijske i ekonomske probleme nije uspelo da sakrije nedostatak vizije.
Lider LDP-a je kritikovao Dačića što je u njegovom ekspozeu bilo "samo pola rečenice o Kosovu i Republici Srpskoj", a ni reči, kako je naveo, o ličnoj odgovornosti onih koji su bili na vlasti, a među kojima je i sam Dačić.
"Dačić nije bilo ko već je bio zamenik predsednika vlade i ministar unutrašnjih poslova. Ni Mlađan Dinkić nije bilo ko", rekao je Jovanović.
Lider Socijaldemokrata Vojvodine, koja je takođe glasala protiv vlade, Nenad Čanak Dačićev vladu je personalno uporedio sa vladom Mirka Marjanovića iz 1998. godine, ekspoze je uporedio sa Hitlerovim postizbornim govorom a mere nove vlade je ocenio kao predivno zamišljenje ali pod pitanje ko će to sve to da plati".
Šef poslaničke grupe Saveza Vojvođanskih Mađara Balint Pastor najavio je večeras da poslanici te stranke neće glasati za novu vladu, ali da ostaje za saradnju u budućnosti ako vlada uvaži program SVM.
"Nismo čuli koja je prihodna strana ekspozea i iz kojih prihoda će se reazliovati to što su ciljevi", rekao je Pastor i dodao da nije jasno ni iz kojih izvora će biti povećan agrarni budžet, što je vlada najavila.
Predsednik Skupštine Stefanović ranije je rekao da očekuje da će nova vlada Srbije biti izabrana do večernjih sati. Stefanović je kazao da od rasprave zavisi vreme kada će vlada biti izabrana i ocenio da će biti dovoljno vremena da se razmotre stavovi svih parlamentarnih grupa.
Vlada u parlamentu može da računa na podršku većine od više od 140 poslanika, a njeni osnovni ciljevi, formulisani koalicionim sporazumom koji su 10. jula potpisali SNS, SPS-PUPS-JS i URS, su ubrzanje evrointegracija, ekonomska stabilnost, borba protiv korupcije i kriminala i socijalna pravda.
Mandatar Ivica Dačić najavio je da će vlada imati četiri potpredsednika i 19 članova i poručio da će biti ne samo najmanja od 1990. godine, već i najefikasnija.
Dačić je rekao da buduća "ne može da bude feudalnog karaktera" i da će biti "kako narodu, tako i njemu i ministrima".
U novoj vladi, koju podržava koalicija SNS, SPS-PUPS-JS, URS, SDPS i SDA raspored funkcija je sledeći:
Premijer i ministar unutrašnjih poslova: Ivica Dačić (SPS),
Potpredsednik za odbranu, bezbednost i borbu protiv korupcije i kriminala i ministar odbrane: Aleksandar Vučić (SNS),
Potpredsednik za EU integracije: Suzana Grubješić (URS),
Potpredsednik i ministar rada i socijalne politike Jovan Krkobabić (PUPS)
Potpredsednik i ministar spoljne i unutrašnje trgovine, telekomunikacija i informacionog društva: Rasim Ljajić (SDPS),
Ministar pravde: Nikola Selaković (SNS)
Ministar energetike razvoja i zaštite životne sredine: Zorana Mihajlović (SNS),
Ministar rudarstva, prirodnih resursa i prostornog planiranja: Milan Bačević (SNS),
Ministar poljoprivrede: Goran Knežević (SNS),
Ministar kulture i informisanja: Bratislav Petković (SNS),
Ministarstvo spoljnih poslova: Ivan Mrkić (nestranački, predlog SNS),
Ministarstvo sporta: Alisa Marić (nestranački, predlog SNS),
Ministar za građevinu i urbanizam: Velimir Ilić (NS),
Ministar zdravlja: Slavica Đukić Dejanović,
Ministar saobraćaja: Milutin Mrkonjić (SPS),
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja: Žarko Obradović (SPS),
Ministar finansija i privrede: Mlađan Dinkić (URS),
Ministar regionalnog razvoja, državne uprave i lokalne samouprave: Verica Kalanović (URS),
Ministar bez portfelja - Kancelarija za održivi razvoj: Sulejman Ugljanin (SDA)
Formiranje nove Vlade Srbije u zdanju Narodne skupštine na Trgu Nikole Pašića večeras, 81 dan od parlamentarnih izbora, strpljivo je nekoliko sati čekao veliki broj zvanica, uključujući više od 70 predstavnika diplomatskog kora.
U centralnom holu starog zdanja okupili su se tako, pored poslanika i budućih ministara, i ambasadori SAD, Nemačke, Francuske, Izraela, Vatikana i drugih zemalja, kao i beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar, rabin Isak Asijel i muftija Muhamed Jufuspahić, koji su sednicu pratili sa galerije velike sale parlamenta.
Zvanice je na ulazu u zdanje na Trgu Nikole Pašića dočekivao počasni stroj Garde Vojske Srbije.
Niko od njih nije dočekao da u četvrtak pozdravi novu srpsku vladu.
(MONDO/agencije)
Zvezda zgazila rivala i popela se na vrh ABA lige: Zamalo stotka, a crveno-beli igrali u drugoj brzini!
Bivši fudbaler Zvezde automobilom udario ženu: Lekari joj se bore za život
Za Božić i do +15 stepeni, pa obrt: Ovakvoj prognozi se niko nije nadao, Čubrilo otkrio šta nas čeka u januaru
Oženio se Kebin sin u tajnosti: Supruga mlađa od njega 15 godina, otkriveni detalji
Tužilaštvo se oglasilo zbog Jovana Mijatovića: Bivši fudbaler Zvezde automobilom udario ženu