Srpski parlament izabrće danas u podne, na posebnoj a juče započetoj sednici u Domu Narodne Skupštine, novu vladu poverivši četvorogodišnji premijerski mandat lideru socijalista i koalicije SPS-PUPS-JS Ivici Dačiću.

Prvi ozbiljno sučeljavanje skupštinske većine i opozicije završeno je posle deset i po sati većanja - nerešeno. Opozicija nije uspela da prekine sednicu, već je samo uspela da odloži glasanje i polaganje zakletvi ministara. S druge strane, ni vladajućoj koaliciji nije bilo lako da obavi izbor vlade rutinski kako je, s obzirom na nadmoćnu brojčanu podršku poslanika, očekivala.

Na kraju će se o novj vladi, 12. po redu od obnavljanja višestranačkog sistema u Srbiji, glasati danas u 12 časova, a predložena je u sledećem sastavu:

Premijer i ministar unutrašnjih poslova: Ivica Dačić (SPS),
Potpredsednik za odbranu, bezbednost i borbu protiv korupcije i kriminala i ministar odbrane: Aleksandar Vučić (SNS),
Potpredsednik za EU integracije: Suzana Grubješić (URS),
Potpredsednik i ministar rada i socijalne politike Jovan Krkobabić (PUPS),
Potpredsednik i ministar spoljne i unutrašnje trgovine, telekomunikacija i informacionog društva: Rasim Ljajić (SDPS),
Ministar pravde: Nikola Selaković (SNS),
Ministar energetike razvoja i zaštite životne sredine: Zorana Mihajlović (SNS),
Ministar rudarstva, prirodnih resursa i prostornog planiranja: Milan Bačević (SNS),
Ministar poljoprivrede: Goran Knežević (SNS),
Ministar kulture i informisanja: Bratislav Petković (SNS),
Ministarstvo spoljnih poslova: Ivan Mrkić (nestranački, predlog SNS),
Ministarstvo sporta: Alisa Marić (nestranački, predlog SNS),
Ministar za građevinu i urbanizam: Velimir Ilić (NS),
Ministar zdravlja: Slavica Đukić Dejanović,
Ministar saobraćaja: Milutin Mrkonjić (SPS),
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja: Žarko Obradović (SPS),
Ministar finansija i privrede: Mlađan Dinkić (URS),
Ministar regionalnog razvoja, državne uprave i lokalne samouprave: Verica Kalanović (URS),
Ministar bez portfelja - Kancelarija za održivi razvoj: Sulejman Ugljanin (SDA).

Sednica sa jednostavnim dnevnim redom - izbor nove vlade i polaganje zakletvi ministara, kasnila je već u startu više od tri sata. Započela je primedbama opozicije, da bi bila okončana zakletvama ministara u ranim jutarnjim satima, tačnije u 4:40.

Većanje za koje je po poslovniku predviđeno pet sati, mnogobrojnim replikama poslanika (koje se ne računaju u predviđeno vreme) i govorima na teme koje nisu bile usko vezane za ekspoze mandatara Ivice Dačića ili sastav vlade, pretvorilo je sednicu u pravi politički maraton.

U jednom trenutku, oko dva sata iza ponoći, izgledalo je da će se popustiti navali opozicionih poslanika i da će sednica biti prekinuta a polemika nastavljena kasnije u toku dana. Ti zahtevi nisu bili nerazumni, jer je Skupština u tom trenutku praktično zasedala u kontinuitetu šesnaest sati, pošto je pre posebne sednice o izboru vlade Skupština imala redovnu sednicu na kojoj je usvojila zakone koji su bili preduslov za ovu.

Međutim, skupštinska većina je bila neumoljiva da se posao završi do kraja a mandatar Ivica Dačić je rekao da je "on bio tu kada god je trebalo da se izglasa vlada i za Koštunicu (kada je vladi DSS-a isticalo zakosnko vreme za formiranje) i za u sali pristunog Dragana Šutanovca (kada je postao ministar odbrane u DS-ovoj vladi Mirka Cvetkovića)".

Mandatar Dačić svoj ekspoze o radu buduće vlade završio je juče nešto posle sedam sati popodne.

Kao najveći problem, mandatar je istakao zaustavljanje pada nataliteta kroz pomoć porodiljama, podršku države za vantelesnu oplodnju, ukidanje poreza na opremu za decu...

Kao preduslov svih uslova razvoja Dačić je naveo ekonomiju i rekao da rešenje vidi u socijalnom dogovoru poslodavaca, zaposlenih i države ne bi li se postiglo ono što već piše u Ustavu - Srbija kao država socijalne pravde.

Ukratko - neće biti zamrzavanja plata i penzija, nastavlja se saradnja sa MMF-om, neće biti privatizacije EPS-a a u Železnica Srbije, Pošte ili Aerodrom Nikola Tesla, koji ostaju većinski državni postaviće se profesionalna uprava.

Nova vlada će ispuniti sve kriterijume Evropskog saveta za pristupanje EU a glavni pravci na kojima će se raditi su tržišna ekonomija, "ali koja funkcioniše", vladavina prava i borba protiv korupcije.

Što se Kosova tiče, nova vlada neće priznati njegovu nezvisnost a dijalog Beograda i Prištine nastaviće se uz podizanje na viši politički nivo i uz priznavanje svega što je prethodna vlada dogovorila u Briselu.

Ekspoze mandatara Dačića opozicija je opsiala kao lep, pomalo razuđen i - neostvariv plan. U najkraćem, kako je istaknuto, to nije plan nego spisak lepih želja za koje niko nije dao računicu koliko para je potrebno da se ostvari i odakle će doći.

Mandataru je zamerano i što se nije ogradio od "nasleđa 90-tih", vremena SPS-a Slobodana Miloševića i JUL-a, našta je Dačić odgovarao da je "vreme da se konačno stavi tačka na tu priču" i da nema nameru da se za to više izvinjava.

"Nemačka je 12 godina posle Hitlera bila osnivač Evropske zajednice, a gde smo mi 12 godina posle Miloševića", zapitao je Dačić i rekao "manite se partizana i četnika, Karađorđeviđa, dajte da se okrenemo životnim pitanjima".

Mandatar je skupštinsku raspravu i okončao, kada je u nešto posle četiri sata ujutro rekao da je negov ekspoze koncept novog društva kakvo će nova vlada graditi.

U polučasovnoj završnici Ivida Dačić je na najvažnije kritike opozicije odgovorio da"da nismo sastavili ovu vlada bila bi napraljvena ona sa kolaicijom DS - SNS, kako je zgovarala američka administracija".

Napade na ekonomski deo ekspozea mandatar je odbio rečima da su besmislene i politikantske primedbe DS-a jer je ekonomska politka nove vlade praktično istao na koja je dogovarana u razgovorima sa demokratama pre koalicije sa SNS-om.

"Guvernera Šoškića, koga je DS postavio, smo zajedno hteli da smenimo a sada ga vi kao branite... A što se tajkuna tiče, možda su zaradili prvi milion u vreme Miloševića ali su sve ostale zaradili u vaše, DS-ovo i DOS-ovo vreme", rekao je Dačić.

N kraju izlaganja je od do tada bučne opozicije, koja je prozivala buduće ministre što nisu stalno u sali kada ih kritikuju, u Skupštini ostala samo mala grupica mahom poslanika iz redova DSS-a. Mandatar je izlaganje završio rečima:

"Kako mislite da se borite protiv ove vlade kada ne možete ni jednu noć da provedete samnom u Skupštini".

(MONDO/agencije)