Ministar i premijer Srbije ocenio je da je ovaj događaj sramota za Srbiju, a Asadži je na ceo nemili događaj stavio tačku izjavom da ostaje prijatelj Srbije.

Ministar Dačić je podsetio da je Asadži svojim biciklom je proputovao celu Afriku i 11 zemalja Evrope, da bi bez njega ostao u našem glavnom gradu.

Asadži se zahvalio što mu je bicikl pronađen i istakao da "oseća jako prijateljstvo sa Srbijom".



On je kazao da su mu u Africi ukradene cipele, a u Nikaragvi kamera, a Dačić je primetio da mu ti predmeti, za razliku od bicikla, nisu vraćeni.

Ministarstvo unutrašnjih poslova i policija odmah su se uključiliu potragu za biciklom i kradljivcem, naglasio je i posebno se zahvalio medijima koji su pomogli objavljivanjem fotografije i snimka, nakon čega je lopov prepoznat.

"Mi smo objavili fotografiju i snimak u medijima da bi se lakše prepoznalo lice. To je bio put do njega. Video-kamere na objektu su zabeležile sve. Policija ga je tražila na adresi, ali on nije bio tamo, i kasnije se sam prijavio sa pričom da nema veze sa ovim događajem, da bi potom bio pronađen bicikl kod njega", objasnio je on dodajući da je reč osobi koja u dosijeu ima više od 10 krivičnih dela krađe, za koje je dva puta osuđivana.

Veljku Đ. iz Borče određeno je zadržavanje do 48 sati zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično delo teška krađa.

"Time je završena ova neprijatna epozioda, a Asandžu želim da se izvinim u ime građana Srbije i poželim srećan put ka Tokiju, uz nadu da će poneti lepe uspomene iz naše zemlje, a ne samo negativne“, poručio je Dačić.

Premijer je ocenio da je reč o veoma neprijatnoj epizodi koja naravno baca negativno svetlo na Srbiju, ali ga ni ovom prilikom nije napustio smisao za humor, pa se na konferenciji za novinare i našalio.



Istovremeno predsednik vlade je ocenio da se moraju pooštriti propisi, odnosno propisati nove vrednosti ukradene robe ispod koje nije nadležna policija.

"Za vreme mog mandata za duplo je smanjen broj krađa vozila. Oko četiri vozila se dnevno krade u Beogradu, a ranije duplo više. Kada je reč o drugim prevoznim sredstvima i njihovim krađama, ona se nažalost ne vode po službenoj dužnosti zbog vrednosti predmeta. Postoji neka cifra, kada je krađa ispod 15.000 dinara, do koje se goni po privatnoj tužbi i policija je nemoćna".

Dačić je objasnio da insistira na video-nadzoru i njegovom povezivanju, jer se tako lako dođe do počinioca.

"Da nije bilo video-nadzora teško bi se rešio ovaj slučaj", priznao je on i dodao da je Asadži plakao kada je čuo da mu je pronađen bicikl.

Ambasador Japana u Srbiji Tošiju Cunazaki se zahvalio svima koji su doprineli da se ovaj slučaj srećno završi.

"Hvala premijeru Dačiću, ministarstvu, medijima i svim građanima Beograda koji su pomogli u pronalaženju bicikla japanskog državljanina, koji će, zahvaljujući njihovim zalaganju, moći da nastavi zanimljivo putovanje", rekao je on.

"Veoma mi je drago što je Ministarstvo unutrašnjih poslova veoma brzo reagovalo i pokazalo veliku efikasnost i spremnost da pomogne našem sunarodniku. Japanska policija je, takođe, poznata po efikasnosti, zbog čega se ta zemlja smatra jako bezbednom. Sada sam se uverio da je srpska policija svakako podjednako efikasna i sposobna kao i japanska, ako je nije čak ni nadmašila", ukazao je on.

Asadži je krenuo na put oko sveta dug skoro 20. 000 kilometara skupocenim biciklom (panasonik OSC7, 27 brzina), koji se može kupiti samo u Japanu.

Asadžiju je, inače, kako kaže, ovo drugi put da biciklom obilazi svet, jer je od 2006. do 2008. godine putovao kroz Severnu i Južnu Ameriku i Australiju i tada je ukupno prešao 44.235 kilometara.

(MONDO/agencije)