Nadali smo se, verovali, ali nismo iznevereni...

Miloradu Čaviću malo je nedostajalo da se sa medaljom oprosti od profesionalnog plivanja. Nije uspeo!

Sjajnom srpskom plivaču nema se šta zameriti - plivao je iz sve snage, želeo je postolje na svojim četvrtim Olimpijskim igrama, ali mu je ono ovoga puta izmaklo.

A, bio je tako blizu.

U svojoj poslednjoj trci u karijeri, Čavić je zauzeo četvrto mesto u disciplini 100 metara delfin, u kojoj je pre četiri godine u Pekingu ostao bez zlata za jednu stotinku.

Majkl Felps osvojio je još jedno najsjajnije olimpijsko odličje - 17, a ukupno 21 (17-2-2). Amerikanac je opet bio najbrži sa vremenom 51,21. Srebro ide u Južnu Afriku, ali i Rusiju, jer su Čad le Kros i Jevgenij Korotšikin imali identično vreme - 51:44.


Nemac Štefan Dajbler takođe je bio četvrti sa istim vremenom kao i naš plivač.

Odlično je Čavić počeo finalnu trku. Posle okreta imao je 23 stotinke prednosti u odnosu na najbliže pratioce, ali je onda počeo da posustaje. Držao je priključak do samog finiša, kada je definitivno postalo jasno da će ostati bez odličja.

MILORAD ČAVIĆ - LIČNA KARTA:

Rođen: 31. maja 1984. godine u Anahajmu (Kalifornija - SAD)
Visina: 1,98m
Težina: 98kg
Klub: PK Partizan
Stilovi: Slobodni i delfin

U velikim bazenima drži najbolje rezultate među srpskim plivačima na 50 (22,29) i 100 metara (48,15) slobodno, i 50 (22,67) i 100 metara (49,95) delfin stilom. U malim bazenima rekorder je države u disciplinama 50 (21,49) i 100 metara (47,90) slobodno, kao i na 50 (22,36) i 100 metara (49,19) delfin stilom.

Olimpijske igre u Londonu bile su četvrte za najboljeg srpskog plivača svih vremena, a prema renijim najavama Čavića, i poslednje, s obzirom da je najavio zavšetak karijere.

Prvi put se na najvećoj sportskoj smotri pojavio 2000. godine u Sidneju sa samo 16 godine. Učestvovao je u trci na 50 metara slobodnim stilom, ali nije zabeležio značajniji rezultat.

Ipak, bila je to samo najava jedne uspešne karijere koja će uslediti.

Do Igara u Atini uspeo je da obori svetski rekord u "malim bazenima". U to vreme najbolji rezultata svih vremena u disciplini delfin na 100 metara postavio je na Evropskom prvenstvu u Dablinu u decembru 2003. godine. On je bio u Čavićevom vlasništvu do 26. marta 2004, kada je Ijan Kroker postavio novu granicu.


Zanimljivo da je taj rezultat našeg plivača i danas aktuelni evropski rekord. Na istom takmičenju osvojio je srebro na 50 metara slobodno.

Od njega se puno očekivalo u Atini. S obzirom na prethodne rezultate, bio je jedan od glavnih kandidata, tada, Srbije i Crne Gore za osvajanje medalje.

Posle "šetnje" kroz kvalifikacije, u polufinalu mu se dogodio neverovatan peh. Voda mu je ušla u kostim, što je Čavića znatno usporilo, tako da ne samo da nije uspeo da stigne do medalje, već je takmičenje završio na 16. mestu.

Nije uspeo, ali je obećao medalju za četiri godine u Pekingu. Reč je održao...

Međutim, do ispunjenja snova, Čavić je morao da prođe preko trnja. Čak je u jednom trenutku rešio i da ostavi plivanje. Bolovi u leđima postajali su sve gori i u martu 2006. donosi odluku da napusti bazen kao profesionalac.

Na nagovor prijatelja vraća se plivanju i već iste godine u decembru uspeva da odbrani titulu evropskog prvaka u Helsinkiju, kao i srebro na 50 metara slobodno. Godinu dana kasnije u Mađarskoj "vezuje" dve titule - na 100 i 50 delfin.

Nije mnogo prošlo, samo tri meseca, a Čavić je opet zablistao na Evropskom prvenstvu, ovaj put u Ajndhovenu. Što je najvažnije, u olimpijsku godinu ušao je u sjajnoj formi. U Holandiji je bio pravak na 50 metara delfin, oborivši dva puta u dva dana evropski rekord.

Nažalost, nije mogao da brani titulu u "svojoj" disciplini. FINA je Čavića diskvalifikovala sa daljeg takmičenja zato što je prilikom dodele medalja nosio majicu sa natpisom "Kosovo je Srbija".

Konačno, dočekao je Peking i prvu olimpijsku medalju - zlatno srebro!

Čavić je učestvovao na dve "stotke" slobodno i delfin. U četvrtfinalu slobodno zauzeo je drugo mesto u svojoj kvalifikacionoj grupi, oborivši državni rekord. Ipak, odustao je od polufinala da bi se sačuvao za delfin, gde je u kvalifikacijama oborio olimpijski rekord završivši ispred Majkla Felpsa. U polufinalu postavio je novi svetski rekord koji je bio aktuelan samo 24 sata.

U finalu za pamćenje Majkl Felps je "pobedio" Čavića, ali uz pomoć "Omege". Srbin je prvi stigao do cilja, međutim nije dovoljno jako pritisnuo taster.

Na Svetskom prvenstvu u Rimu 2009. osvojio je zlato na 50 delfin, dok je na 100 metara postavio novi evropski rekord 49,95 sekunde, što je drugo najbolje vreme na svetu i jedino, pored svetskog rekorda ispod 50 sekundi. U polufinalnoj trci je postavio svetski rekord, koji je držao samo jedan dan. Felps je ovaj put zasluženo bio prvi.


Leđa su opet počela da mu stvaraju velike probleme. Operacija je bila neizbežna. Iako su mu mnogi rekli da posle nje više neće moći da se bavi plivanjem. Nije odustajao, a da je bio u pravu pokazao je na prvenstvu Evrope u Debrecinu ove godine postavivši na 100 delfin najbolje svetsko vreme u 2012. godini i rekord šampionata - 51,45.

Olimpijski komitet Srbije tri puta ga je proglašavao za sportistu godine - 2003, 2008, i 2009.

Majstore, hvala ti na svemu!

(MONDO - foto: Guliver/Getty images, MN Press)