Tabaković je najavila da će "zamrznuti" svoju funkciju u stranci, imajući u vidu da je zakonom zabranjeno da funkciju guvernera obavlja stranačka ličnost.

Za njen izbor na mesto guvernera NBS glasao je 131 poslanik, a protiv 34, uzdržanih nije bilo, jedan poslanik nije glasao od 166 prisutnih.

Skupština Srbije je na vanrednom zasedanju raspravljala o kandidaturi "drugog čoveka" Srpske narodne stranke za mesto guvernera NBS.

Rasprava je počela a da poslanici nisu ne znali kakav je program budućeg guvernera.

Tabaković je bila jedini kandidat za naslednicu guvernera Dejana Šoškića koji je podneo ostavku pod političkim pritiskom vladajuće većine u Skupštini.

Ostavku je danas podneo i viceguverner Bojan Marković.

Zasedanje po hitnom postupku počelo je nešto posle 10 časova a jedina tačka dnevnog reda bila je izbor guvernera, koga je prema Zakonu o NBS predložio predsednik Republike Srbije Tomislav Nikolić.

Na sajtu Skupštine Srbije objavljeno je pismo koje je Nikolić uputio predsedniku parlamenta Nebojši Stefanoviću u kojem mu predlaže kandidata za mesto guvernera i uz koje je dostavio biografiju Tabakovićeve, kao i njenu saglasnost s kandidaturom.

Opozicioni poslanici primetili su da Vlada nije dala svoje mišljenje ni na izmene Zakona o NBS, niti na predlog predsednika Nikolića da Tabaković bude guverner.

Glavna primedba opozicije je oko sadašnjeg političkog angažmana budućeg guvernera. Tabaković je "drugi čovek stranke" i šef poslaničke grupe SNS u Skupštini Srbije, i njenim kandidovanjem na mesto guvernera krše se odredbe o izboru guvernera u Zakonu o NBS i otvaraju vrata loše prakse "političke funkcije guvernera".

"Zašto je u biografiji kandidata koja nam je dostavljena svesno izostavljena njena stranačka funkcija i da li to znači da od sada mogu i svi predsednici partija da se biraju za guvernera pa da potom daju ostavku u stranci", rekao je Žarko Korać, poslanik iz redova LDP, stranke čiji je amandman da kandidat za guvernera ne može biti stranački angažovan bar godinu dana pre izbora odbijen.

Jorgovanka Tabaković nije želela danas da kaže da li je podnela ostavku na partijske funkcije.

"Hajde da ne žurimo, da sačekamo da se obavi šta treba da se obavi", rekla je novinarima u Skupštini Srbije pred početak zasedanja paralamenta.

Tabaković je rekla da će ukoliko bude izabrana za guvernerku o mestu šefa naprednjaka u Skupštini Srbije odlučivati poslanička grupa i rukovodstvo stranke.

Iz poslaničke grupe DSS Miroslav Petković je istakao ono što muči i druge iz opozicije - da se danas bira guverner samo po imenu, a da se ne zna ni koji mu je program ni kako će voditi najvažniju finansijsku instituciju u zemlji.

"Ne znamo kako će se, recimo, guverner ponašati prema kursu dinara - da li će braniti neki nivo i dokle, zatim kako će obezbediti stabilnost cena - da li se ostaje na ciljanju inflacije i na kom nivou, gde će se držati devizne rezerve, kolika će biti obavezna rezerva za banke, kakav odnos prema MMF-u", rekao je Petković.

Nada Kolundžija, kao predstavnik poslanika iz redova DS, uputila je pitanje koleginici poslaniku Tabaković (koja nije bila prisutna ni kada se krajem prošle nedelje menjao Zakon o NBS, niti sada u raspravi o izboru guvernera), da li je spremna da preuzme odgovornos za NBS pod ovakvim uslovima ili je zaista tako naivna da misli da će raditi nezavisno kada se ustoliči zloupotrebom zakonodavnog tela.

"Jorgovanka Tabaković nije izašla pred parlament i javno kritikovala rad (bivšeg) guvernera Dejana Šoškića, niti je nama omogućeno da ga čujemo kako se brani, tako da je ovde jasno da se radi samo o nameri Vlade da lakše dođe do para iz deviznih rezervi zemlje", rekla je Kolundžija.

Lik i delo Jorgovanke Tabaković branio je kao poslanik iz redova SNS Nebojša Stefanović. On je u prilog kandidatkinje naveo njene ranije izjave o ekonomskoj politici (bivše) Vlade kao i stavove o nekim pitanjima, kao što su javne nabavke.

"Ovi koji je poznaju znaju da ona nikada neće biti ničija marioneta", tvrdi Stefanović.

Aleksandar Čotrić, kao predstavnik poslaničke grupe SPO-DHSS koja takođe nije glasala za guvernerku, podsetio je u svom izlaganju da je Tabaković bila ministar za privatizaciju 1998-2000. godine u vladi Mirka Marjanovića, čije vreme građani pamte po inflaciji i što joj svakako ne ide u prilog.

Zaharije Trnavčević, predstavnik grupe Nacionalne manjine, Naradna partija i Bogata Srbija, rekao je da se ovakvim izborom guvernera ne uzimaju u obzir ozbiljne primedbe MMF i Svetske banke.

"Guramo im prst u oko i bojim se da će naći neki formalan izgovor da nam odlože pomoć i kredite", upozorio je Trnavčević.

Dosadašnji guverner Dejan Šoškić podneo je ostavku u četvrtak, 2. avgusta, navodeći da izmene Zakona o NBS, kojima je koalicija SNS-SPS-URS "izokola i leks specijalisom", smenila celokupno rukovodstvo centralne banke i uvela još jedno telo čiji će direktor moći parirati guverneru, ugrožavajući rad te finansijske institucije.

Šef poslaničke grupe Nove Srbije Miroslav Markićević izjavio je danas da će njegova partija glasati za Tabaković jer je ona "prava žena u pravom trenutku".

On je u raspravi o izboru novog guvernera rekao da je Tabaković stručna za tu funkciju, i procenio da će ona biti nezavisna u odlučivanju i više nego što to zakon određuje, a da opozicija ne brani bivšeg guvernera zbog njega samog, već brane ono što su radili.

"Narod je rekao šta misli o tome na izborima", rekao je Markićević, i naveo da zato nastaju promene u Vladi, Skupštini, ali i u nezavisnim institucijama.

Borislav Stefanović (DS) upozorio je naprednjake da će imati velike probleme i oni i guvernerka Jorgovanka Tabaković sa direktorom novouvedene Uprave za kontrolu finansijskog sektora "koga će postaviti Mlađan Dinkić i G17".

"Mi (iz DS) znamo kako je raditi sa Dinkićem, i pomoći ćemo vam radi koristi građana ali vi ste krivi što ste stranci poznatoj po korišćenju državnih para dali sve finansijske poluge zemlje, od ministarsva finansija do kontrole banaka", rekao je Stefanović.

Novog guvernera, za koga je u raspravi o izmenana Zakona o NBS navođeno da dolazi "da brani dinar" i "olakšava vraćanje kredita građanima i privredi", kurs domaće valute čeka na koti 118,67.

Dinar je i u petak oslabio, za 0,2 odsto, pa ukupni ovogodišnji pad iznosi 11,7 odsto.

Srpska valuta je ove godine bila najjača 11. januara kada je jedan evro koštao 103,6922 dinara, a najslabiji 27. jula kada je za jedan evro bilo potrebno 118,6892 dinara.

NBS je ove godine na Međubankarskom deviznom tržištu prodala milijardu i 333,3 miliona evra deviznih rezervi da bi stabilizovala kurs dinara.

(MONDO/agencije, foto: Beta/Milan Obradović)