Osumnjičeni se terete za organizovani kriminal, neovlašćeni promet narkoticima i pranje novca.

Jednomesečni pritvor određen je Bojanu Cvijanu, Benelu Doriću, Davoru Mandiću, Muhamedu Ramiću, Seadu Roboviću, Edinu Ahmetspahiću, Ljubiši Laloviću, Marku Krajišniku, Nerminu Tahiroviću, Elviri Kajević, Azemu Kajeviću, Elvisu Zlatiću, Admiru Ahmetspahiću, Draganu Vujičiću, Vladanu Paradžiji, Draganu Jeftoviću, Benjaminu Haliloviću i Draganu Obućini.

Kako je prenela Srna, pritvor može da traje do 12. oktobra.

Tužilaštvo BiH je pritvor tražilo zbog procene da postoji mogućnost bekstva, opasnost uticaja na svedoke i prikrivanja dokaza, kao i uznemiravanja stanovništva BiH.

U policijskoj akciji "Lutka" učestvovalo je više stotina policijkih službenika iz agencija za sprovođenje zakona sa nivoa BiH i oba entiteta, pa se ovo smatra jednom od najvećih postdejtonskih akcija hapšenja osumnjičenih za najteža kriminalna dela.

Zajednička policijska akcija policije Republike Srpske, SIPA, MUP-a kantona Sarajevo i Tužilaštva BiH izvedena je na području Pala, Istočnoj Ilidži, Zvorniku, Bijeljni i Trebinju.

Kako je tada izjavio direktor policije RS Gojko Vasić, jedna osoba nije uhapšena jer se od ranije znalo da nije u BiH, ali je negirao da je reč o Naseru Keljmendiju.

Podgoričke "Vijesti" su, pozivajući se na izvore iz Uprave policije Crne Gore, prenela da je Keljmendi napustio Crnu Goru u ponedeljak i otišao na Kosovo.

Po saznanjima policije u regionu, Keljmendi je vođa jedne od najjačih albanskih kriminalnih grupa na Balkanu, a u junu je stavljen na crnu listu SAD i označen kao prva osoba u Evropi po opasnosti za Sjedinjene Države.

(Tanjug/Ilustracija "Guliver/Getty Images)