Sučeljavajući mišljenje sa Dinkićem, poslanici Demokratske stranke Srbije, Liberalno demokratske partije i Narodne partije, su podsetili da su se skoro sve stranke u predizbornoj kampanji zalagale ne samo za samnjenje PDV već i njegovo ukidanja, navodeći da se to ne bi mnogo odrazilo na budžet zemlje, a svakako bi pomoglo roditeljima i stimulisalo rađanje.

Dinkić je izjavio da se Vlada Srbije opredelila da se roditeljima koji imaju primanja do 80.000 dinara, što su dve prosečne plate u Srbiji, vraća PDV i da je to najbolji način da im se pomogne, budući da postoji bojazan da bi smanjenje PDV ili njegovo ukidanje najviše odgovaralo trgovcima i uvoznicima bebi opreme.

On je precizirao i da direktive EU, kao i S P ne predviđaju nižu stopu PDV opreme za bebe, osim stolice za kola i to bi zemlju udaljilo od usklađivanja sa propisima EU.

Polemiku je pokrenuo amandman DSS kojim se predlaže smanjenje te stope poreza, a koji su podržali poslanici LDP i NP.

Autorka amandmana Milica Vojić Marković (DSS) objasnila je da je za roditelje previše komplikovana procedura prikupljanja dokumentacije neophodne za povraćaj PDV i upitala "da li će država da propadne ako se smanji stopa PDV".

U polemiku se uključio i liberal Ivan Andrić, koji se složio da je vladino rešenje komplikovano i upitao u kojoj meri bi smanjenje stope PDV moglo da dovede do "poremećaja" konačnih cifara u budžetu.

Odgovarajući na opasku Dinkića da to ne bi bilo u skladu sa direktivama EU i SSP, Andrić je rekao da je "fascinatno" kako se vlada seti EU samo kada to ide na štetu građana.

"Prihvatite taj amandman i garantujem vam da to neće usporiti put zemlje ka EU. Ako se put zbog toga uspori, mi ćemo preuzeti odgovrnost", rekao je Andrić.

Uz opasku "nadam se da se bebe nisu isprečile na put Srbije ka EU", poslanica NP Maja Gojković je takođe najavila podršku amandmanu D S, ukazujući da pitanje nataliteta nije samo pitanje finasija i da je zastrašujući podatak da Srbija godišnje ima 30.000 građana manje, odnosno da svake godine nestane jedan grad.

"Treba da učinimo sve, bez obzira kakve su direktive EU ili finansijke mogućnosti, da podstaknemo natalitet, a neka se štedi negde drugde", rekla je Gojković.

Dinkić je istakao da će se u narednih godinu dana raditi na unapređenju rada Poreske uprave i smanjenu birokratije kako bi i procedura povraćaja novca bila lakša, kao i da se udruženje "Roditelj" saglasilo sa vladinim predlogom.

Dinkić je zamolio poslanike da ne glasaju za taj amandman, jer su procene pokazale da to može ići samo na ruku trgovcima, da neće doći do smanjenja cena bebi opreme, zbog velikih marži, kojima bi trgovci u tom slučaju verovato pribegli.

"Ako neko lobira za to to je njihovo pravo, a roditeljima tako nećete pomoći", rekao je Dinkić, što je izazvalo reakciju poslanika LDP i DSS.

"Pred vama ne stoji ni lobista 'Pampersa', niti bilo čiji lobista. Nisam ni demagog, već računam ozbiljnom logikom i mislim da je država ozbiljna tvorevina, koja može da stane na put trgovcima i prevelikim maržama. DSS nije odgovrna direktivama EU, već građanima Srbije", uzvratila je Vojić - Marković.

"Niko od nas nije lobista, ne znam ni ko prodaje pelene", rekao je liberal Andrić i dodao da su neutemeljene tvrdnje da smanjenje PDV ne bi dovelo da smanjenja cena.

U debatu su se uključili i naprednjaci, koji su naveli da je vladino rešenje realno, posebno imajući u vidu da su troškovi najveći u prve dve godine i u skladu sa stanjem u javnim finansijama, kao i da su sigurni da će vlada kada bude bolja situacija otići i korak dalje.

Kako smatraju, vladinim predlogom oni socijalno ugroženi, ali i najveći broj građana, uživaće u toj povlastici.

Poslanici debatuju o oko 50 amandmani na paket od 24 zakona namenjenih finasijskoj konsolidaciji, od kojih je vlada prihvatila pet.

(Tanjug, foto: Tanjug, Tanja Valič)