"Spremnost sistema, remonti koje su uradili, dozvola za eventualni uvoz struje koju je Vlada donela 20. septembra sve ide u prilog tome da će elektroenergetski sistem ove godine biti stabilan", rekao je pomoćnik ministra energetike, razvoja i zaštite životne sredine na panel diskusiji "Investicioni razvoj energetskog sektora Srbije".

Prema njegovim rečima, postoje tri ključna razloga ekstenzivnosti ulaganja u elektroenergetski sistem, a to su cena struje, ekonomska kriza i promena koncepta investiranja u energetici, kao i to što nismo shvatili značaj zelene enregije i obnovljivih izvora energije.

"Jedna od najspornijih stvari je cena električne energije. Socijalna politika se ne može voditi kroz cenu električne energije", rekao je on i dodao da će se "ići ka ekonomskoj ceni struje".

On je rekao da će do kraja godine biti doneta strategija razvoja energetskog sektora i dodao da je pripremljena lista od 50 prioritetnih projekata u energetici i zaštiti životne sredine, a da će glavni principi kojima će se Vlada Srbije i resorno ministarstvo voditi i dalje biti sigurnost snabdevanja, konkurentnost i održivost.

Trifunović je istakao značaj ulaganja "u obnovljive izvore energije gde leže značajni kapaciteti".

Sekretar Udrženja za energetiku Privredne komore Srbije Slobodan Petrović rekao je da će, ako u Srbiji bude zima kao prošle godine, Elektroprivreda imati probleme.

"Potrošač gleda šta mu je najlakše i najrentabilnije.Grejaće se više na struju, a kada dođe hladan period i oni koji koriste neke druge energente preći će na električnu energiju", rekao je Petrović i dodao da se Elektroprivreda za to dobro priprema i da će biti spremna da odgovori na potrebe potrošača.

On je rekao i da su prethodnih godina u Srbiji više poštovani strani investitori i izvođači i da nije dovoljno stvaran ambijent za domaću privredu i potencijale koji su izuteni i koji postoje, kao i da su oni obično bili podizvođači, a ne nosioci projekta.

Predsednik Continental Wind Partners USA Mark Krendal rekao je da je mit da Srbiji nije potrebna energija iz obnovljivih izvora, jer je ima dovoljno i naveo da je, na primer, prošle godine Srbija uvezla 1800 gigavat sati struje što je mnogo.

On je rekao da je cena po kojoj je kupljena struja bila tajna, ali da je, kako on procenjuje, za tu količinu dato 180 miliona evra.

Krendal je rekao i da je Vlada Srbije 2011.godine usvojila Zakon o obnovljivim izvorima energije, koji je dobar, ali nisu usvojena podzakonska akta koja su neophodna da bi
Zakon mogao da se primenjuje.

On je dodao da nema zakona u Srbiji koji bi omogućio da se finansira projekat izgradnje vetroparkova.

Generalni direktor Energoprojekt Holdinga Vladimir Milovanović rekao je da Srbija mora da ulaže u energetski sektor da bi industrijski razvoj mogao da bude održiv.

Prema njegovim rečima, najvažnije je da se kroz investicije obezbedi zamajac za razvoj i izlazak Srbije iz krize.

"Ukoliko se energetika stavi u kontekst izlaska Srbije iz krize i ukoliko se u tom kontekstu omogući da srpski resursi imaju adekvatnu ulogu u realizaciji svih projekata, mislim da će svaka investicija u energetici, a uvek je reč o značajnim investicijama, imati reperkusiju na poboljšanje životnog standarda svakog građanina Srbije", rekao je Milovanović.

Ako izostane angažovanje srpske privrede profit će imati strane firme koje u Srbiji rade, rekao je on.

(Fonet Foto Fonet Zoran Mrđa)