Istraživanje je sprovelo Evropsko udruženje za depresiju na području Velike Britanije, Nemačke, Italije, Danske, Turske, Španije i Francuske.

Portal Pliva prenosi da su, prema rezultatima istraživanja, zaposleni u Britaniji, Nemačkoj i Danskoj imali najveće šanse da izostanu s posla zbog depresije, a ukupno kod 20 odsto anketiranih barem je jednom u životu postavljena dijagnoza depresije.

Najviše obolelih od depresije ima u Britaniji gde je ta dijagnoza postavljena čak kod 26 odsto zaposlenih, a najmanje u Italiji gde je samo 12 odsto imalo dijagnozu depresije.

Od onih koji su patili od depresije najviše ih je izostajalo s posla u Nemačkoj, Danskoj i Britaniji i to 58 do 61 odsto, dok je najmanje izostanaka s posla u Turskoj - 25 odsto depresivnih izostajalo bi s posla.

Prosečna "epizoda" depresije trajala je 36 dana, najduže u Britaniji - prosečno 41 dan, a najkraće u Italiji - 23 dana.

Istraživanje je pokazalo da svaki četvrti zaposleni nikada ne bi poslodavcu prijavio da pati od depresije, svaki treći je smatrao da bi mu to ugrozilo posao, a s druge strane, trećina poslodavaca je kazala da kako nema uspostavljen sistem koji bi im pomogao u odnosima sa zaposlenima koji pate od depresije.

(Tanjug)