"Dosta sam uznemiren ovakvom izjavom jer umesto da pomogne početku dijaloga ona može da ga zatvori. Možda je bilo od Srbije poštenije tražiti da prizna nezavisnost Kosova nego da prizna državni integritet", rekao je Dačić na konferencije za novinare u Vladi Srbije pošto je od ambasadora EU u Srbiji Vensana Dežera dobio izveštaj o napretku Srbije.

Dačić je rekao da je iznenađen izostankom razumevanja za napore Srbije na njenom evropskom putu i napore u normalizaciji odnosa sa Prištinom i istakao da Srbija neće pomoći Prištini u zaokruživanju nezavisnosti Kosova.

On je najavio da će formulacije o Kosovu iz izveštaja EK biti predmet ozbiljnih političkih razmatranja u Srbiji.

"Srbija je bila spremna za politički dijalog već u oktobru, ali sada ovo pred nas postavlja pitanje da li je to samo mekša alternativa za priznavanje nezavisnosti Kosova, jer ja još nisam sreo teritorijalni integritet bez suvereniteta", rekao je Dačić novinarima.



Dačić je, takođe, dodao da će tražiti komentar od komesara EU Štefana Filea da li je formulacija o teritorijalnom integritetu Kosova novi uslov za Srbiju, jer kako je istakao, za Beograd su novi uslovi neprihvatljivi.

"Mi ne možemo da pomažemo Prištini da zaokruži svoju jednostrano proglašenu nezavisnost. Ako je ovo formulacija koja je sa naše strane pogrešno protumačena, bićemo spremni za nastavak dijaloga sa Prištinom", rekao je Dačić.

"Srbija zaista nema nameru da nasilnim metodama narušava ono što predstavljaju administrativne linije Kosova i Metohije, ali ja sam shvatio da mi želimo dijalog i relaksaciju odnosa, statusno neutralni dijalog, a ne da pomažemo Kosovu da zaokruži nezavisnost", rekao je premijer.

"Ovo nas neće skrenuti sa evropskog puta, uvek ćemo izražvati želju da budemo članica EU, ali ovakve formulacije mogu samo da predstavljaju ometanje nastavka dijaloga i biće predmet ozbiljnih razmatranja sa naše strane", dodao je on.

Prema njegovim rečima, formulacija o teritorijalnom integritetu Kosova "nije koristan potez", jer postoji i pet država EU koje ne priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

Najvažnije je, kako je zaključio Dačić, da se u samoj oceni napretka u Srbiji Evropska komisija zadržala na kriterijumima koji su definisani u decembru prošle godine, gde se navodi implementacija postignutih dogovora sa Prištinom, nastavak dijaloga i vidljiv napredak, odnosno normalizacija odnosa Beograda i Prištine.

Dačić je objasnio da Srbija nije pretnja miru u regionu, te da niko nema pravo da se ljuti na vlasti u Beogradu zbog toga što štite legitimne državne i nacionalne interese.

"Ako je neko mogao da bira vreme kada će izneti ovakve formulacije, izabrao je najgore. Zato sam iznenađen nerazumevanjem za napore koje Srbija pruža na svom evropskom putu i u cilju normalizacijeodnosa sa Prištinom, u uslovima kad su njene evropske integracije uslovljene teškim nacionalnim pitanjima", rekao je Dačić.

Srbija će, kako je poručio, nastaviti dijalog sa EU, jer je ništa ništa ne može sprečiti i udaljiti od Evrope, ali i upozorio da se čini da, kada je reč o Kosovu, mora biti dogovora a ne nametanja rešenja.

"Sve ćemo učiniti da ispunimo obaveze koje imamo, a koje je preuzela prethodna vlada. Žao mi je što ovakve stvari bacaju senku na dobre odnose sa misijom Evropske komisije i mnoge dobre stvari koje smo zajedno uradili", rekao je Dačić.

Premijer je, kako je rekao, zadovljan ocenama o toku reformi u Srbiji.

"Nastavićemo saradnju sa Evropskom komisijom u ispunjavanju kriterijuma sa ciljem harmonizacije našeg zakonodavstva i stvaranja evropskih vrednosti, jer je to u interesu građana", zaključio je Dačić.

Na konferenciji za novinare Dežer nije komentarisao tu Dačićevu izjavu, a novinarima nije bilo omogućeno da postavljaju pitanja.

Dežer je rekao da se u Strategiji proširenja Unije jasno ističe njena namera da nastavi proširenje i dodao da je taj dokument o proširenju danas predao Dačiću zajedno sa izveštajem Evropske komisije o napretku Srbije u proteklih godinu dana.

"Taj dokument (Strategija proširenja Evropske unije) jasno potvrđuje mišljenje i stavove Evropskog saveta da se nastavi proširenje", rekao je Dežer.

Predstavnik EU je ocenio da odnosi EU i Srbije nikada nisu bili bolji, ali da postoji još zadataka koje treba rešiti, poput nastavka dijaloga Beograda i Prištine.

On je dodao da EU poštuje odluku Srbije da primeni dogovore s Prištinom postignute u Briselu i podsetio da je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton spremna da učestvuje u najavljenom političkom dijalogu.

"Cenimo spremnost Srbije da podigne razgovore na viši politički nivo", rekao je šef Delegacije EU i dodao da je EU spremna da pomogne Srbiji i u prevazilaženju ekonomskih problema.

Dežer je istakao da je potrebno da Srbija ispravi nedostatke u reformi pravosuđa, kao i da nastavi borbu protiv korupcije i kriminala.

On je podsetio da će komesar EU za proširenje Štefan File večeras doputovati u Srbiju.

Potpredsednica Vlade Srbije za evropske integracije Suzana Grubješić rekla je na toj konferenciji za novinare da izveštaj Evropske komisije prikazuje objektivno stanje u Srbiji i da će ga vlada
detaljno razmotriti.

"Izveštaj nije ni kritika ni pohvala. Za nas je to objektivna slika stanja u kome se nalazi Srbija", rekla je Grubješićeva.

(MONDO/agencije/Foto: Tanjug, Sava Radovanović)