Turske vlasti su u sredu uveče zaplenile tovar erbasa A320, kojeg su prethodno na letu iz Moskve turski vojni lovci F16 prinudili da sleti u Ankaru zbog, kako su naveli turski mediji, sumnje da prenosi oružje, nakon čega mu je tek posle devet sati odobreno da ponovo poleti u pravcu Damaska.

Šef turske diplomatije Ahmet Davutoglu nije potvrdio da je u zaplanjenom tovaru bilo delova za rakete, kako su prethodno javili pojedini turski mediji, ali je rekao da "ima elemenata koji nisu legitimni kada je reč o civilnim letovima".

On je prethodno turskoj televiziji TGRT rekao da je avion presretnut zbog sumnje da prenosi nedozvoljen tovar za Damask.

"Ako se na civilnim letovima prenosi oprema koja nije prijavljena onda je sigurno da ćemo je pregledati. Odlučni smo da zaustavimo dopremanje oružja režimu koji vrši takve bezobzirne masakre", rekao je Davutoglu i dodao da je za Tursku neprihvatljivo da se njen vazdušni prostor koristi za takve svrhe.

U avionu se nalazilo 35 putnika, od kojih je, prema izvoru agencije Interfaks u Ministarstvu spoljnih poslova Rusije, bilo 17 ruskih državljana, uključujući decu.



Moskva je od turskih vlasti zatražila objašnjenje, navodeći da diplomatama ruske ambasade u Ankari nije dozvoljen susret sa državljanima Rusije iz aviona, kojima je osam sati bio zabranjen ulazak u zgradu aerodroma.

Izražavajući zabrinutost što su u incidentu "dovedeni u opasnost život i bezbednost putnika", Moskva je poručila da "ruska strana insistira na objašnjenju razloga za takve akcije turskh vlasti prema ruskim državljanima".

Ruski list "Vedomosti" istovremeno piše da je ruski predsednik Vladimir Putin pomerio posetu Turskoj, zvanično zbog usaglašavanja rasporeda obaveza i dnevnog reda, ali jedan od razloga bi mogle da budu neslaganja dve zemlje oko Sirije.

Ahmet Davutoglu je, međutim, ocenio da poslednji "incident u ovom trenutku neće uticati na tursko-ruske odnose".

Visoki predstavnik ruske institucije koja se bavi izvozom oružja je u međuvremenu agenciji Interfaks rekao da u avionu nije bilo nikakvog ruskog oružja.

Prema rečima tog izvora, da je Rusija htela da pošalje oružje u Siriju, "to bi se radilo utvrđenom procedurom, a ne nelegalnim putem, tim pre ne uz korišćenje civilnog aviona".

Sirijski ministar saobraćaja Mahmud Said optužio je danas Tursku za "piratstvo u aviosaobraćaju, koje je u suprotnosti sa sporazumima u civilnom vazhuhoplovstvu", dok je sirijsko Ministarstvo spoljnih poslova zatražilo da Turska vrati tovar koji je zaplenila iz erbasa, navodeći da je on legalan.
Sirijska nacionalna aviokompanija saopštila je da su turske vlasti upotrebile "agresiju" nad posadom aviona

"Turske vlasti upotrebile su agresiju nad posadom pre nego što je avionu dozvoljeno da nastavi let sa aerodroma u Ankar. Agresija se dogodila pošto je posada odbila da potpiše (dokument) da je avion prinudno sleteo", rekao je direktor aviokompanije Abdel Atif.

Prema njegovim rečima, turski vojni avioni, koji su primorali erbas da se spusti "bez unapred datog upozorenja pilotu, bili su toliko blizu da je moglo da dođe do nesreće. "Kada je izvršena inspekcija aviona bilo je jasno da su tamo bili...civilni prtljag sa električnom opremom, koja je dozvoljena da se prevozi i zvanično je registrovana", istakao je Abdel Atif.

(Tanjug/Foto: Tanjug/AP)