Lens Armstrong, čudo od čoveka, koji je pobedio rak testisa, a potom osvojio sedam uzastopnih titula na Tur D'Fransu - kao takav - bio je primamljiv mnogim sponzorima, pa i najvećem globalnom proizvođaču sportske opreme, američkoj kompaniji "Najk" (Nike).

"Najk" i Armstrong zajedno formirali su i modnu liniju "Livestrong", a tako se zove i humanitarna fondacija čuvenog bicikliste, koji se nalazi pod ozbiljnim optužbama i istragom zbog sistematskog korišćenja dopinga, u doba najveće sportske slave.

Njemu će, svi su izgledi, biti oduzete sve osvojene titule na najvećoj biciklističkoj trci na svetu, a kako se "klupko odmotava", tako je sve više subjekata umešano u ovu potencijalnu sportsku prevaru decenije, možda i veka.

Američki list "Njujork Dejli Njuz" (New York Daily News) objavio je članak u kome navodi da je "Najk" 2006. godine platio 500.000 dolara nekadašnjem predsedniku Međunarodne biciklističke unije (UCI) Hajnu Verbrugenu, kako bi on lično zataškao pozitivne rezultate Armstrongovog ispitivanja tokom Tura 1999. godine.

Armstrong je tada, navodno, bio pozitivan na kortikosteroid.

Ističe se da je "Najk" u saradnji sa bankarom Tomom Vajselom, uplatio navedenu sumu Verbrugenu na račun u jednoj švajcarskoj banci. Ova neverovatna tvrdnja potiče iz svedočenja supruge bivšeg američkog bicikliste Grega Lemonda, Keti, iz 2006. godine.

Ovaj skandal prvi je otkrio Džulijan Divrajs, koji je bio mehaničar u Armstrongovom timu, a sve je objavljeno u knizi "Poverljivo iz El-Eja, sve tajne Lensa Armstronga", koju su objavili novinari Dejvid Volš i Pjer Baljester.

Zbog toga, kompanija SCA iz Dalasa, grupa koja isplaćuje premije sportistima na osnovu njihovih ostvarenja, odbila je da uplati pet miliona dolara Armstrongu i kompaniji "Tejlvind Sports", koja je stajala iza njegovog biciklističkog tima. CSA je zbog toga tužena od strane bicikliste i "Tejlvinda".

Kasnije, kada je previše ljudi progovorilo o skandalu, a Armstrong prvi put zaista "pao" na dopingu, "Najk" i "Tejlvind" su - piše "Njujork Dejli" - rešenje potražili u mitu i korupciji.

Kada je bačena senka na uspehe Armstronga, mnogi njegovi sponzori raskinuli su ugovore sa američkim idolom, ali ne i "Najk".

"Naša kompanija će nastaviti da podržava Lensa i njegovu Fondaciju, koju je on oformio kako bi pomogao obolele od raka", saopštio je tada "Najk".

Upravo zbog toga, grupa sportista predvođena nekadašnjim Armstrongovim kolegom Polom Vilertonom, najavila je da će protestovati ispred centrale "Najka" u Oregonu, protiveći se učestvovanju sportskih giganata u kreiranju prevara i skandala u vrhunskom sportu.

Inače, nije ovo prvi put da se "Najk" dovodi u vezu sa nečasnim radnjama u sportu. U nekoliko navrata, doduše tiho i bez konkretnih efekata, govorilo se i pisalo o tome da "Najkovi" "manekeni" u svetu tenisa, Rodžer Federer i Rafael Nadal imaju povlašćen položaj u ATP organizaciji, naročito kada su žrebovi za velike turnire u pitanju.

Pojedine nevladine organizacije u Evropi upućivale su na ovaj skandal, ali on nikada nije rasvetljen niti dokazan.

Međutim, mnogi slavni sportisti koje je podržavao (a, i na njima zarađivao) "Najk", poput atletičarke Merion Džons, "padali" su na doping kontrolama i po pravilu - tek kada bi završavali svoje karijere. Takav je slučaj i sada sa Armstrongom.

"Njujork Dejli" navodi i da je "Najk" reagovao u dva bitna slučaja, kada su u problemu bili slavni NBA košarkaš Kobi Brajant i najbolji golfer, ujedno i najbogatiji sportista svih vremena, Tajger Vuds. Obojica zbog seks skandala bili su izloženi javnom sudu, 2003. odnosno 2009. godine, Brajant je čak bio optužen i da je silovao sobaricu u hotelu, ali je kasnije oštećena pristala na vansudsko poravnanje.

"Najk" je, navodi se, bio ključan faktor u zataškavanju obe afere.

Ipak, podrška Armstrongu bitno je drugačija u odnosu na ostale primere, jer je moguće da se radi o učešću i podršci "najsofisticiranijeg doping programa u istoriji sporta", kako je ovu aferu ocenila američka anti-doping kompanija USADA.

Nagoveštava se da Armstrong čak nije ni mogao u realnom vremenu da bude "uhvaćen" u dopingu, jer su sredstva koja je koristio bila "ispred njegovog vremena".

I tu nije kraj... Mediji navode da je pitanje dana kada će nadležni prečešljati i poslovanje Armstrongove fondacije "Livestrong", kroz čije je račune od osnivanja 1997. godine prošlo čak 470 miliona dolara! O tome je pisao i čuveni magazin "Forbs" (Forbes).

(N. J. - MONDO, foto: Guliver/Getty Images)