U Palati Srbija u Beogradu održan je sastanak predsednika Srbije Tomislava Nikolića i premijera Ivice Dačića sa američkom državnom sekretarkom Hilari Klinton i visokom predstavnicom EU Ketrin Ešton.

Prvi se javnosti obratio premijer Dačić koji je u ime predsednika Republike Tomislava Nikolića i Vlade Srbije izrazio zadovoljstvo što je sa visokim gošćama u prvih sto dana rada Vlade imao priliku da razgovara o suštinskim stvarima za budućnost Srbije.

"Nama je interes da imao dobre odnose sa SAD i EU. Gošće nisu došle u Srbiju sa ultimatumima već da razgovaraju o nastavku napretka Srbije u evrointegracijama i ispunjavanju krirterijuma za dobijanje datuma za početak pregovora sa Vladom koja je za ovo kratko vreme pokazala da se interesi Srbije mogu braniti na drugačiji način".

"Nezavisnost Kosova nećemo da priznamo ali spremni smo da o svemu razgovaramo, pre svega o stvarima koje bi poboljšale život Srba na Kosovu", rekao je premijer Dačić.

Dačić je precizirao da su među političkim kriterijumima koje Srbija treba da ispuni - pitanje unutrašnjih reformi i uspostavljanje vidljivih i održivih odnosa Beograda i Prištine.

On je ocenio da naredne generacije ne zaslužuju da im se ostavi pitanje Kosova da se njime bave i da je zbog toga Vlada spremna za dogovor da sva otvorena pitanja reši u narednom periodu, a pre svega sprovede preuzete dogovore i učestvuje u nastavku dogovaranja o telekomunikacijama i energetici.



Premijer je izrazio očekivanje da će politički dijalog, uz prisustvo lejdi Ešton, biti nastavljen u novembru, i danas su, kako je rekao, razmotreni neki od mogućih datuma.

"Želimo da do kraja mandata rešimo otvorena pitanja, da se region okrene budućnosti, da imamo poverenja jedni u druge i da konzistentno stojimo iza svojih reči što znači da nemamo politiku pokretnih ciljeva", rekao je Dačić, istakavši da sa sagovornicama nije razmatrao o temama političkog dijaloga.

"'Razgovor je bio veoma korektan i konstruktivan i ovo je zajednička rešenost svih nas da nastavmo i ubrzamo evropski put Srbije i da se, sa druge strane, ohrabre učesnici u dijaogu da se ide korak napred kako bi se izgradilo međusobno pverenje i kako bi smo išli korak dalje u interesu naših građana", objasnio je Dačić.

"Kada kažete da je neko mesto dobro za investicije, znači da je politički stabilno i da ima dobru perspektivu", rekao je Dačić odgovarajući na ponudu šefice američke diplomatije.

Premijer Dačić je poručio da je Srbija spremna da bude najjači i najpouzdaniji partner SAD i EU, i najavio da će Beograd nastaviti da sarađuje u zajedničkoj borbi protiv terorizma i organizovanog kriminala.

Takođe, Dačić je izrazio saučešće sekretarki Klinton zbog žrtava uragana "Sendi" koji je pogodio američku Istočnu obalu, i ponudio pomoć Srbije.

"Više od 130 godina tradicije diplomatskih odnosa Srbije i SAD zaslužuje da iznova, na novim osnovama, gradimo partnerstvo, međusobno poverenje i da zajednički radimo u interesi naših građana", rekao je Dačić.

Sledeća se obratila Ketrin Ešton, koja je izrazila veliko zadovoljstvo što je danas u Beogradu.

"Budućnost Srbije je u EU i u proteklih godinu dana je imala ogroman napredak, Danas smo razgovarali šta da se uradi da se nastavi dobrim tempom. Smatramo da su pravosudne reforme tu izuzetno važne. Pričali smo i o dijalogu sa Prištinom, koji je u interesu i Srbije i Kosova", rekla je Ešton, uz napomenu da "normalizacija odnosa sa Kosovom za EU ne znači potrebu priznanja nezavisnosti iz Beograda".



Državna sekretarka SAD Klinton je istakla da su SAD posvećene zajedničkom radu sa EU na napretku Srbije ka integraciji u EU i dijalogu Beograda i Prištine.

"Dijalog i demokratski procesi najbolji su put i pomoći ćemo tome, kao i da se dogovoreno sprovodi. Kao što je gospođa Ešton rekla, mi razumemo ustavne prepreke Srbije i ne tražimo da
Srbija prizna nezavisnost Kosova ali Kosova je nezavisna država i granice se ne mogu menjati", rekla je Klintonova.

Prema njenim rečima, Kosovo je nezavisna država i granice se neće menjati, ali postoje mnoge stvari koje se mogu postići, a kada je reč o Srbima na Kosovu, Vašington, kako je istakla, želi da oni dobiju podršku u okviru Kosova ali i da zadrže odnose sa Beogradom.



"Mi nismo ovde došli da postavimo uslove i uspostavimo bilo kakvu kontrolu jer budućnost Srbije zavisi od građana Srbije, međutim SAD brinu o toj budućnosti posebno kada je reč o pametnim mladim ljudima", rekla je Klinton.

"Tražimo nove načine da pomognemo novoj vladi i ljudima koji žele bolju budućnost, a budućnost možete oblikovati jedino vi sami", zaključila je Klinton.

Sastanak sa Klinton i Ešton počeo je u 16:15 u Palati Srbija, nakon što su se pred tv kamerama rukovale sa Tomislavom Nikolićem i Ivicom Dačićem, i trajao je narednih sat i po vremena iza zatvorenih vrata.

U Beogradu je pojačano prisustvo policije, posebno na potezu od aerodroma do Novog Beograda gde je Palata Srbije.

Visoke zvaničnice SAD i EU su u Beograd doputovale iz Sarajeva a iz Beograda putuju večeras u Prištinu..



Jako mere bezbednosti koje prate njihovu posetu vidljive su i oko Palate Srbija. Saobraćaj je u tom delu grada bio nakratko obustavljen, a primetno je pojačano prisustvo policije. Posetu visokih zvaničnica SAD i EU Beogradu obezbeđuje oko 4.000 policajaca a sam aerodrom "Nikola Tesla" čuvaju specijalna policija, agenti BIA ali i FBI.

Susret je pratilo 200 akreditovanih novinara iz oko 50 redakcija. Pored domaćih medija, tu su bili i predstavnici medija iz regiona, kao i najvećih svetskih medijskih kuća.

Klinton i Ešton doputovale su desetak minuta pre 16:00 časova. Visoke zvaničnice dočekao je ministar spoljnih poslova Srbije Ivan Mrkić.

Posle sastanka s Dačićem i Nikolićem, Klinton se u hotelu Hajat sastala sa osobljem iz Ambasade SAD, a nakon toga odlazi za Prištinu.

Ovo je oproštajna poseta američke državne sekretarke regionu uoči američkih izbora 6. novembra.

FOTO-GALERIJU POGLEDAJTE OVDE.

Do posete Klinton i Ešton dolazi nakon što je nedavno u Briselu održan sastanak predsednika Vlade Srbije Ivice Dačića i kosovskog premijera Hašima Tačija i u iščekivanju da Beograd obelodani paltformu za Kosovo i Metohiju.

Premijer Dačić je juče poručio da od posete ne očekuje nikakve pretnje i ultimatume već ohrabrenje Srbiji da nastavi da ide pozitivnim tokom kojim je krenula nova vlada.

Šef misije EU u Srbiji Vensan Dežer izjavio je da je odlično što Klintonova i Eštonova dolaze zajedno u Beograd. On je ponovio da pristup Srbije EU zavisi od ključne tačke - vidnog napretka u odnosima Beograda i Prištine. On je pozdravio angažman obe strane i dodao da je vidljiv proces normalizacije odnosa Beograda i Prištine.

U opozicionoj DSS, međutim, ocenjuju da njihov dolazak predstavlja pritisak da Srbija dovrši proces priznanja nezavisnosti Kosova i Metohije.

Prema rečima potpredsednika DSS Slobodana Samardžića, njihov dolazak "tempiran u vreme kada pritisak Brisela na Beograd oko priznanja Kosova i Metohije dostiže svoj vrhunac".

Analitičari smatraju da sama činjenica da dve visoke zvaničnice dolaze zajedno u posetu Beogradu, Prištini i Sarajevu, predstavlja svojevrsnu poruku i ukazuje na američku podršku integracijima čitavog zapadnog Balkana u EU.

Neposredno pre šefica diplomatija SAD i EU, u Beogradu je boravio i šef Forin ofisa Vilijam Hejg, koji je konkretno naveo da naredni koraci Beograda treba da budu sprovođenje sprovođenje ranije postignutih dogovora, ukidanje paralelnih bezbednosnih struktura na Kosovu i transparentnost paralelnih struktura zdravstva i obrazovanja.

(agencije/MONDO, foto: Fonet, Tanjug i Ambasada SAD)