Premijer Janša kaže da Slovenija nikada nije dobila te pare i najavio mogućnost žalbe na presudu Evropskog suda za ljudska prava o odgovornosti Slovenije za staru deviznu štednju štediša LB izvan Slovenije.

"Presudu Evropskog suda za ljudska prava proučavamo i kad donesemo pravnu procenu biće jasno hoće li Slovenija uložiti žalbu, odnosno na koji će način to učiniti", rekao je premijer Janša u sredu u Mariboru.

Janša je izrazio uverenje da će se presuda, kojom je Slovenija proglašena odgovornom za isplatu deviznih ušteda štediša iz BiH, promeniti u žalbenom postupku koji bi po njegovom mišljenju mogao biti presedan i za ostale slične slučajeve, prenela je hrvatska novinska agencija Hina.

"Nije moguće od nekoga zahtevati da vrati nešto što nije dobio", rekao je Janša.

Presuda koju je sud u Strazburu objavio u utorak postaće pravosnažna ukoliko se na nju u naredna tri meseca ne bude žalila ni jedna strana.

Žalbu Slovenije je još u utorak najavio slovenački ministar spoljnih poslova Karl Erjavec, ukazujući da se ta presuda ne odnosi na pregovore o štednji u LB Zagreb, koja je već prenesta u hrvatski javni dug, o čemu kompromisni predlog traže stručnjaci za to pitanje dve države, Zdravko Rogić i France Arhar.

Sudija Evropskog suda za ljudska prava iz Slovenije Boštjan Zupančič, koji je glasao protiv presude, u svom odvojenom mišljenju je uz presudu predočio da ona može poslati pogrešan signal Hrvatskoj, koja sa Slovenijom pregovara o problemu štediša LB Zagreb.

Sudija Zupančič je, takođe, izrazio protivljenje logici presude koja ne uzima u obzir teritorijalno načelo pri preuzimanju obaveza pri sukcesiji država bivše Jugoslavije.

O opravdanosti slovenačke žalbe na presudu najpre bi odlučivalo veće od pet sudija Evropskog suda za ljudska prava, a u slučaju da je ocene opravdanom, o tom predmetu bi ponovno odlučivalo veliko 17-očlano veće tog suda u Strazburu.

Evropski sud za ljudska prava presudio je u predmetu troje državljana BiH (Ališić, Sadžak i Šahdanović protiv BiH, Hrvatske, Srbije, Slovenije i Makedonije), koji su pokrenuli postupak tražeći da taj evropski sud utvrdi odgovornost tuženih država za neisplaćivanje stare devizne štednje u filijalama LB Sarajevo i Invest banke Tuzla tokom niza godina.

(Tanjug, foto: Beta/AP)