Svetska kompjuterska mreža je zona slobode, ali ne bi trebalo da bude predeo bezakonja. Fiskalna pravila treba i tamo da važe - poručio je prošle nedelje portparol francuske vlade, usred najnovijih napora evropskih zemalja da pribave za sebe koliku-toliku korist od poslovanja američkih multinacionalnih kompanija.

Internet gigant Google je, na primer, lane u Britaniji prihodovao četiri milijarde dolara, plativši porez manji od - deset miliona. Za to se zainteresovao i britanski Parlament, pa je već održana "vruća" sednica nadležnog odbora. U Francuskoj, poreznici su otišli dalje - uputili su internet trgovcu Amazonu račun sa taksama i kaznama za "alokaciju prihoda među stranim jurisdikcijama" za period od 2006. do 2010. od četvrt milijarde dolara.

Američke kompanije tvrde da ne rade ništa loše. Google, Amazon i, recimo, Stabaks koriste složene računovodstvene strategije da bi iskoristile šarolikost poreskih stopa u Evropi, koje su u rasponu od 10 do 30 odsto. Tu su i neizbežne rupe u zakonu, uz pomoć kojih se izdaci snižavaju gotovo do nule.

Amazon u Evropi posluje iz Luksemburga - kada kupci na kontinentu od njih kupuju knjige, kupuju zapravo od njene luksemburške filijale, iako to čine preko lokalnog Amazonovog internet-sajta.

Google, recimo, prijavljuje najveći deo svog međunarodnog prihoda u Irskoj, gde je otvorio evropsku centralu. Tamo plaća porez od 12,5 odsto, pišu "Novosti".

Njihove mušterije koje širom Evrope kupuju oglasni prostor (primarni izvor zarade) potpisuju ugovore - s podružnicom iz Irske.

Google dalje koristi razne smicalice da plati samo deo obaveza. Tako je kompanija koja je prošle godine ostvarila prodaju od četiri milijarde dolara na britanskom tržištu mogla da prijavi profit od 31 milion i da plati porez od bednih šest miliona dolara. U Britaniji su pojasnili Amerikancima da ih ne optužuju da posluju nezakonito, već da su nemoralni.

(MONDO)